fbpx

Jak przykleić płytki na OSB?

21 sty 2022

kleje do płytek klasyfikacja

1. Co to są trudne podłoża?

kleje do płytek ceramiczne kamienne

2. Elastyczność płyty OSB

klej gipsowy gotowe kleje

3. Przygotowanie płyty OSB

kleje do płytek przyczepność

4. Klejenie płytek na płyty OSB klejem cementowym

kleje do płytek mozaiki

5. Klejenie płytek na płyty OSB klejem dyspersyjnym (gotowym)

kleje do płytek narzędzia

6. Fugowanie płytek klejonych na płyty OSB

Bądź na bieżąco!
Polub nasz profil na Facebooku.

jak rozwiązać problemy związane
z klejeniem płytek ceramicznych
na płyty osb?

Płyty OSB to bardzo uniwersalny materiał budowlany. Ich wszechstronne zastosowanie oraz łatwość montażu sprawiają, że są bardzo chętnie stosowane w naszych domach. Problemem jest wykończenie płyt OSB. Czy można kłaść na nich płytki ceramiczne? W tym artykule postaramy się wnikliwe zgłębić ten temat.

Co to są trudne podłoża?

Często w technicznych opisach budowlanych mowa jest o tzw. podłożach trudnych. Podłoża trudne, czyli takie, które mogą sprawiać trudności w nakładaniu kolejnych warstw, czyli np. w klejeniu płytek. Trudności te mogą wynikać z różnych czynników takich jak wyjątkowa chłonność, wysoki połysk lub też niska chropowatość czy odkształcalność. Tak jest właśnie z płytami OSB. Jak łatwo się domyślić wynika to ze struktury samej płyty. Płyty OSB powstają z drewnianych wiórów, prasowanych i sklejanych ze sobą przy użyciu mieszanki żywic syntetycznych. Materiały i struktura płyty nadają jej dużą elastyczność, a mieszanka żywic powoduje, że powierzchnia płyty OSB w porównaniu np. z powierzchnią tynku jest bardzo gładka. Dodatkowo płyta OSB mimo gładkiej powierzchni potrafi wchłonąć duże ilości wody. Klejenie płytek do płyty OSB jest trudne, bo wybrana chemia budowlana musi te trudności pokonać.

Elastyczność płyty OSB

Przyklejając płytki na płytę OSB, trzeba mieć świadomość, że zestawiamy ze sobą dwa zupełnie odmienne pod względem elastyczności materiały. Ceramikę i OSB. Należałoby więc dążyć do możliwie jak największego zminimalizowania tej różnicy elastyczności. Trzeba więc zadbać o to by konstrukcja była maksymalnie sztywna i stabilna, szczególnie w przypadku podłogi. Ważne też, żeby zredukować prawdopodobieństwo klawiszowania płyt względem siebie. Oczywiście liczy się tutaj między innymi dobranie odpowiedniej grubości płyty OSB.

Podłogę wyłożoną płytami OSB stosuje się głównie w technologii domów szkieletowych,

ale także na stropie drewnianym w istniejących wcześniej, remontowanych budynkach. Płytę OSB można również mocować bezpośrednio do desek podłogowych, jeśli mamy pewność co do trwałość podłogi, jednak nie ma wtedy możliwości wypoziomowania takiej okładziny. Można to zrobić po zdjęciu desek podłogowych, a tym samym odkryciu belek stropowych i zamontowaniu pomiędzy belkami stropowymi, wypoziomowanego stelaża z gęsto ułożonych (co około 40 cm) poprzeczek drewnianych o przekroju 6×4 cm. Płyty OSB montuje się wtedy na wkręty, bezpośrednio do stelaża.

Przygotowanie płyty OSB

Trwałość płytek klejonych do płyty OSB nie zależy jedynie od jej stabilnego, sztywnego i wypoziomowanego ułożenia. Dużą rolę gra tutaj odpowiednie dobranie kleju, a w konsekwencji odpowiednie przygotowanie powierzchni, które będzie różniło się w zależności od wybranego kleju. Do doboru kleju na OSB można podejść dwojako. Bardziej klasycznie jest użyć kleju cementowego, a bardziej nowocześnie kleju dyspersyjnego (gotowego).
                           Warto dodać, że w przypadku, gdy remont prowadzony jest w łazience, należy jej ściany zabezpieczyć przed wodą i wilgocią w miejscach narażonych na zalewanie wodą.

Postępowanie to nie różni się, niezależnie czy ściany są wykonane z płyt OSB czy z innego materiału. Stosuje się tu te same preparaty hydroizolacyjne.

Nie ma specjalnie dedykowanego produktu z przeznaczeniem na płytę OSB.

Klejenie płytek na płyty osb klejem cementowym

Decydując się na użycie kleju cementowego należy przed przystąpieniem do klejenia zagruntować powierzchnię płyt OSB gruntem szczepnym, który poprawi przyczepność płyt. Po całkowitym wyschnięciu gruntu, do klejenia płytek na płytę OSB należy używać odkształcalnych zapraw klejowych z oznaczeniem klasy przynajmniej S1 np. elastycznego kleju ŚMIG S-3. Więcej o klasach klejów cementowych napisaliśmy tutaj. W celu zwiększenia przyczepności na takim podłożu, warto wetrzeć klej cienką warstwą, na ostro, w płytę OSB oraz płytkę. 

Klejenie płytek na płyty osb klejem dyspersyjnym  (gotowym)

Użycie do klejenia płytek ceramicznych na płyty OSB kleju dyspersyjnego np. ŚMIG F-60 jest rozwiązaniem lepszym, zarówno jeśli chodzi o trwałość okładziny, ale także jeśli chodzi o wygodę stosowania. Klej dyspersyjny ma znacznie wyższą przyczepność i odkształcalność niż jakiekolwiek kleje cementowe. Wynika to bezpośrednio z właściwości dyspersji polimerowej zawartej w tych klejach. Jak bardzo różnią się kleje cementowe i dyspersyjne szczegółowo opisaliśmy w tym artykule. W związku z wysoką przyczepnością klejów dyspersyjnych ich stosowanie na płytach OSB nie wymaga żadnych zabiegów przygotowawczych – płyta OSB musi być tylko czysta, całkowicie sucha i stabilna.

Bardzo ważne jest aby pamiętać, że kleje dyspersyjne wiążą poprzez odparowanie wody z zaprawy. Należy więc zadbać, aby ten proces przebiegał możliwie jak najszybciej. Klej nakłada się na powierzchnię płyty za pomocą pacy zębatej o zębach do 8 mm. Uzyskana powierzchnia musi być głęboko rowkowana i nie grubsza niż szerokość zębów, czyli dociskamy pacę zębatą do podłoża rozprowadzając klej. Rowkowanie jest niezbędne, gdyż utworzone w ten sposób kanały wentylacyjne, umożliwiają prawidłowy przebieg procesu schnięcia kleju. Płytki należy dociskać w sposób umiarkowany, tak aby zachować kanały wentylacyjne.
 

Fugowanie płytek klejnoych na płyty OSB

Nawet najbardziej starannie i właściwie przygotowane podłoże z płyt OSB nigdy nie będzie tak sztywne jak np. jastrych betonowy. Tę właściwość należy uwzględnić również  podczas fugowania płytek ułożonych na płycie OSB i zastosować elastyczne fugi cementowe dobrej jakości lub nawet fugę epoksydową, która jest na pewno jeszcze bardziej elastyczna.

Podobał Ci się nasz artykuł? Mamy więcej ciekawych treści dla Ciebie. Dowiedz się o nich jako pierwszy! Śledź nas na Facebooku. Do zobaczenia właśnie tam. smilesmilesmile

Narzędzia glazurnicze

 

Szpachelka

Do zdrapania zanieczyszczeń i elementów podłoża, których trwałość budzi wątpliwości.

Wałek i pędzel

Do gruntowania.

Mieszadło mechaniczne

Mieszadło mechaniczne – do rozmieszania zapraw cementowych i gipsowych. Do rozmieszania małej ilości wystarczy małe mieszadło zakładane na wiertarkę. W przypadku większych ilości zaprawy, polecamy mieszadła budowlane z dużą głowicą.

Wiadro lub kastra budowlana

Kielnia glazurnicza

do nabierania zaprawy z wiadra oraz wyrównywania nałożonego kleju

Paca zębata

do nakładania kleju. Ważne jest nakładanie pacą zębatą, ponieważ zapewnia ona równomierne rozprowadzenie kleju co ułatwia ułożenie równej płaszczyzny i równomierne podparcie płytek. Wielkość zęba powinna być dobierana do formatu płytki i nierówności podłoża. Im większa płytka i im bardziej nierówne podłoże, tym większe zęby.

Piła ręczna

Do docina płytek gipsowych sprawdzi się najzwyklejsza piłka ręczna.

Przecinarka do glazury

do wielu rodzajów płytek ceramicznych sprawdzi się dobrej jakości podstawowa przecinarka do glazury.

Szlifierka kątowa

wiele rodzajów płytek jest za twardych żeby je ciąć zwykłą przecinarką, wtedy sprawdza się szlifierka kątowa z dobrą tarczą.

Tarcze i koronki do gresu

narzędzia do obróbki takie jak tarcze i koronki należy dobrać jakością od twardości płytek. Producenci płytek ciągle podnoszą jakość ceramiki i płytki są coraz twardsze.

Piły tarczowe i wodne

 do przycinania wysokiej twardości gresów, zwłaszcza w dużych formatach często trzeba sięgnąć po bardzo specjalistyczne i duże maszyny.

NAsza oferta klejów gotowych oraz cementowych

Kleje Gotowe ŚMIG F-2

ŚMIG F-2 – Gotowy klej do płytek dekoracyjnych

ŚMIG F-2 przeznaczony jest do natychmiastowego montażu dekoracyjnych płytek budowlanych wykonanych z syntetycznego kamienia, gipsu, cementu, konglomeratów, tworzyw sztucznych lub ceramiki na powierzchnie ścian i sufitów. Klej ŚMIG F-2 można stosować na każde stabilne, równe i chłonne podłoże budowlane takie jak tynki gipsowe, cementowe i cementowo-wapienne, a także na podłoża odkształcalne i drewnopochodne np. płyty OSB i g-k.

Kleje Gotowe ŚMIG F-60

ŚMIG F-60 – Gotowy klej do płytek

Przeznaczony jest do przyklejania płytek ceramicznych, zarówno małych jak i wielkoformatowych na wszelkie trwałe, równe i suche podłoża budowlane. Można nim również przyklejać płytki cementowe, gipsowe, szklane, płyty z naturalnego kamienia lub konglomeratów. Wyjątkowa elastyczność dyspersji polimerowych pozwala stosować go na podłoża gładkie i niechłonne, jak stara glazura oraz odkształcalne i giętkie, jak płyty g-k, drewnopochodne czy cementowo-włóknowe.

kleje cementowe ŚMIG S-4

ŚMIG S-4 – Klej do kuchni, łazienki i salonu

ŚMIG S-4 jest wodoodporną zaprawą klejącą o klasie C1. Zalecany szczególnie do użycia w kuchni, łazience oraz salonie. W skład ŚMIG S-4 wchodzą: cement, odpowiednio wyselekcjonowane kruszywa, żywice syntetyczne i dodatki modyfikujące.

Kleje Cementowe ŚMIG S-6

ŚMIG S-6 – Klej do gresu

ŚMIG S-6 jest wodo i mrozoodporną cementową zaprawą klejącą o klasie C1TE, co oznacza klej o obniżonym spływie (poniżej 0,5 mm) i wydłużonym czasie otwartym (30 min).

Kleje gipsowe Megaron Gl-5

Megaron Gl-5 – Klej gipsowy

Jest suchą mieszanką gipsową do zastosowań wewnętrznych przewidzianą do samodzielnego przygotowania. Produkt przeznaczony jest do mocowania płyt gipsowo – kartonowych do podłoża oraz do montażu płyt izolacyjnych wewnątrz pomieszczeń.

Kleje gotowe Megaron Dw-13 Dekorfix

Megaron Dw-13 – Klej do płytek dekoracyjnych DEKORFIX

Jest klejem dyspersyjnym przeznaczonym do natychmiastowego montażu płytek i okładzin na ścianach we wnętrzach budynków. Ma konsystencję gęstej pasty. Wiąże i twardnieje w wyniku odparowania wody z zaprawy – wiązanie jest procesem nieodwracalnym.

Gładzie Gotowe Megaron Dv-20 SUPER FINISZ

Megaron Dv-20 – Biała gotowa gładź polimerowa SUPER FINISZ

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. Gładź tworzy trwałe i śnieżnobiałe podłoże pod powłoki malarskie i tapety.