
gotowy
klej do płytek
ŚMIG F-60

polecamy nasze artykuły:
Kleje do płytek. Dobór kleju do płytek i sytuacji.
Rodzaje płytek i rodzaje klejów.Jest wiele rodzajów płytek i jest wiele rodzajów klejów. Istotne jest aby dobrać klej po pierwsze do płytek, które chcemy przeklejać a po drugie do sytuacji, czyli miejsca podłoża i tym podobnym. Rodzaje płytek z jakimi możemy mieć do...
Kleje do płytek. Klasyfikacja normatywna w praktyce.
Klasyfikacja klejów do płytek - norma europejska.Wszystkie kleje do płytek ceramicznych i podobnych sprzedawane na europejskim a w tym polskim rynku podlegają jednakowej klasyfikacji zgodnej z normą europejską. A co za tym idzie muszą przejść jednakowe badania....
polecamy nasze artykuły:
Kleje do płytek. Dobór kleju do płytek i sytuacji.
Rodzaje płytek i rodzaje klejów.Jest wiele rodzajów płytek i jest wiele rodzajów klejów. Istotne jest aby dobrać klej po pierwsze do płytek, które chcemy przeklejać a po drugie do sytuacji, czyli miejsca podłoża i tym podobnym. Rodzaje płytek z jakimi możemy mieć do...
Kleje do płytek. Klasyfikacja normatywna w praktyce.
Klasyfikacja klejów do płytek - norma europejska.Wszystkie kleje do płytek ceramicznych i podobnych sprzedawane na europejskim a w tym polskim rynku podlegają jednakowej klasyfikacji zgodnej z normą europejską. A co za tym idzie muszą przejść jednakowe badania....
Właściwości
kolor
Kolor, w zależności od barwy naturalnych kruszyw dolomitowych użytych podczas produkcji, może wahać się od kremowego po jasnoszary.
ELASTYCZNY
Produkt należy do grupy klejów polimerowych, która charakteryzuje się ogromną elastycznością. Klej ŚMIG F-60 zapewnia elastyczność na kilkukrotnie wyższym poziomie w stosunku do klejów cementowych, dzięki czemu jest niezastąpiony do przyklejania wszelkich płytek budowlanych na podłoża odkształcalne.
EKONOMICZNY I WYGODNY W UŻYCIU
Klej ŚMIG F-60 przeznaczony jest do natychmiastowego użycia zaraz po otwarciu opakowania. Prace można przerywać w dowolnym momencie, dokładnie zamykając wiadro. Po kolejnym otwarciu klej można używać ponownie. ŚMIG F-60 należy nakładać prosto z wiadra bez jakichkolwiek zabiegów przygotowawczych. Znacząco podnosi to komfort pracy i przyczynia się do oszczędności czasu nawet o 10% (poprzez pominięcie szeregu czynności związanych z przygotowaniem tradycyjnych klejów cementowych). Dzięki możliwości wykorzystania całej zawartości wiadra, klej jest także bardziej ekonomiczny od zapraw cementowych przygotowywanych tradycyjnie.
Niezwykle przyczepny
Produkt ŚMIG F-60 charakteryzuje się niezwykłą przyczepnością. W odpowiednich warunkach (od +21 do +25°C, wilgotności otoczenia 45-50%), po 14 dniach wykazuje wytrzymałość 150% wyższą od normowych wymagań.
Czas wiązania
Produkt wiąże i twardnieje w wyniku odparowania wody z zaprawy, co jest procesem nieodwracalnym. Czas wiązania zależy od szybkości odparowania wody, tak więc uzależniony jest od formatu płytek, ilości użytego kleju, rodzaju i chłonności podłoża oraz wilgotności i temperatury powietrza. Orientacyjnie lekkie obciążenie można stosować po 48 h (w temp. 20°C i użyciu pacy 4 mm). Zbyt szybkie wejście na płytki nie grozi jednak późniejszym klawiszowaniem płytek, a jedynie korektą ułożenia, którą można przeprowadzać tak długo, dopóki płytka się temu poddaje. Jeżeli płytki układane są na styk tzn. bez żadnej spoiny czas stabilizacji i wchodzenia na płytki wydłuża się o dodatkowe 12 godzin. Temperatura poniżej +8°C powoduje ustanie reakcji wiązania.
Czas otwarty pracy
Czas otwarty pracy, to czas zwłoki od chwili nałożenia kleju do momentu przyklejenia płytki, ale przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej przyczepności kleju po związaniu. Kleje, które spełniają wymagania przyczepności po czasie otwartym 30 min norma zalicza do klasy “E” czyli klejów o wydłużonym czasie otwartym. Klej ŚMIG F-60 spełnia te wymagania w 180%.
Odporność na spływ
Działanie wody
Produkt nie traci swoich właściwości po krótkotrwałym kontakcie z wodą (zmywanie powierzchni płytek, zalanie podłogi). Długotrwały kontakt z wodą powoduje spadek twardości i obniżenie przyczepności. Po 14 dniach zanurzenia w wodzie przyczepność w znaczący sposób spada poniżej normowych wymagań.

ŚMIG F-60 - klej prosto z wiaderka
Otwórz wiaderko kleju F-60 i używaj! Nie musisz przygotowywać masy, bo w środku masz gotowy produkt o idealnej konsystencji, świetnie przystosowany do sposobu pracy jaki lubisz!
Jak wiążą kleje Dyspersyjne?
Zapoznaj się z właściwościami kleju dyspersyjnego.
Jeżeli jeszcze nie używałeś wcześniej kleju dyspersyjnego, proszę zapoznać się z materialem zamieszonym w filmie. Gotowe kleje mają nieco inne właściwości schnięcia w stosunku do klejów cementowych.
Wykonanie
1. przygotowanie podłoża
Podłoże pod aplikację kleju powinno być czyste, całkowicie suche, stabilne, równe i wysezonowane. Nierówności, jeśli wynoszą więcej niż 2 mm na długości 2 m, należy wyrównać poprzez zastosowanie odpowiedniej masy wyrównującej. Do wyrównywania podłoża nie należy stosować kleju ŚMIG F-60. Słabe podłoża należy wzmocnić przy pomocy Gruntu Uniwersalnego ŚMIG K-15, pamiętając, że zagruntowanie powierzchni wydłuża czas wysychania i stabilizacji kleju. Gruntowanie podłoża zwiększa przyczepność powierzchni niemal w każdym przypadku. Skuteczność tego zabiegu zależy od rodzaju podłoża – im podłoże jest słabsze, tym bardziej gruntowanie jest celowe. Na zagruntowanym betonie przyczepność wzrasta o ok. 30%, na tynku gipsowym o ok. 50%, a na płytach gipsowo-kartonowych nawet o 100%. Gruntowanie samych kafli poprawia przyczepność o ok. 20%, a powierzchni niechłonnych o ok. 10%.
2. Dostosowanie wielkości zębów pacy
F-60 zaleca się nakładać na podłoże pacą zębatą o kwadratowych zębach od 4 do 8 mm. Wielkość zębów należy dostosować do skali nierówności podłoża, a nie do formatu płytek. Na równym podłożu zalecane jest używanie pacy o szerokości zębów 4 mm nawet do płytek wielkoformatowych. Użycie szerszych zębów w niewielkim stopniu wpływa na wzrost powierzchni przylegania kleju do płytek, natomiast znacząco podnosi zużycie kleju.
3. Nakładanie kleju
Uzyskana powierzchnia powinna być głęboko rowkowana i nie grubsza niż szerokość zębów. Rowkowanie jest niezbędne, gdyż utworzone w ten sposób kanały wentylacyjne, umożliwiają prawidłowy przebieg procesu schnięcia kleju. Płytki należy dociskać w sposób umiarkowany, tak aby zachować kanały wentylacyjne. Zbyt słaby docisk zmniejsza przyczepność, natomiast zbyt duży wydłuża lub nawet uniemożliwia wiązanie kleju. Przed pełnym utwardzeniem zaprawy zaleca się usunięcie pozostałości kleju w spoinach, a zabrudzenia z płytek zmycie wodą.
4. Spoinowanie
Spoiny fugować dopiero po ustabilizowaniu płytek, nie wcześniej jednak niż po 48 godzinach.