fbpx

Różnice w klejach dyspersyjnych i cementowych

21 wrz 2021

kleje do płytek obniżony spływ

1. Który rodzaj klejów jest lepszy?

kleje do płytek ceramiczne kamienne

2. Kleje cementowe - skład i właściwości

klej gipsowy gotowe kleje

3. Kleje dyspersyjne - skład i właściwości

kleje do płytek czas otwarty

4. Cechy różnicujące kleje

kleje do płytek narzędzia

5. Narzędzia glazurnicze

klej gipsowy oferta

6. Nasza oferta klejów

Bądź na bieżąco!
Polub nasz profil na Facebooku.

Który rodzaj klejów jest lepszy?

Kleje używane w budownictwie dzielą się na kilka podstawowych rodzajów, z których każdy ma swoje dedykowane zastosowanie. Możemy wyróżnić kleje: do płytek (glazurnictwo, płytki dekoracyjne), montażowe (lustra, półki), paneli podłogowych, systemów dociepleń (styropian), konstrukcyjne (np. metal-szkło), a także inne kleje specjalistyczne. Rodzaj który omawiamy w naszym artykule to kleje do płytek, które także dzielą się na 3 rodzaje, w zależności od zastosowanego spoiwa budowlanego – cementu, dyspersji polimerowej oraz żywicy reaktywnej. Zajmiemy się opisaniem różnic w dwóch najpopularniejszych rodzajach klejów do płytek, a mianowicie cementowych oraz dyspersyjnych, nazywanych potocznie gotowymi. Zarówno kleje dyspersyjne, jak i cementowe mają zalety i są opracowywane z myślą o konkretnych zastosowaniach. Nie można jednoznacznie wskazać który jest lepszy, ponieważ są po prostu inne. Warto wiedzieć jakie są między rodzajami klejów różnice, takie informacje powinny być pomocne przy wyborze odpowiedniego kleju do naszych prac remontowych.

kleje do płytek mieszanie

Kleje cementowe – skład i właściwości

kleje do płytek mieszanie

Kleje do płytek cementowe to najczęściej wybierane kleje do płytek. Cement jako spoiwo mineralne otrzymywany jest podczas wypalania zmielonych skał w zakładach przemysłowych, nazywanych cementowniami. Na terenie Polski działa największa w Europie cementownia, ​​w gminie Górażdże. Standardowo w budownictwie z mieszanki cementu z piaskiem / żwirem i dodatki powstaje jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów – beton.

Wiązanie cementu zachodzi po wymieszaniu go z wodą, powstaje wtedy zhydratyzowany cement, dlatego

kleje cementowe miesza się z wodą bezpośrednio przed użyciem,

wsypując zawartość worka do wody, nie na odwrót. Początek czasu wiązania w większości przypadków wynosi około 4 godziny od wymieszania z wodą. Jest to także okres przydatności do użycia zaprawy większości klejów cementowych. Koniec efektywnego wiązania cementu teoretycznie kończy się dopiero po upływie 28 dni.

Tradycyjne spoiwo cementowe ma swoje duże zalety. Wiąże w reakcji chemicznej z wodą i po związaniu zachowuje swoje parametry nawet po długotrwałym zamoczeniu. Dzięki temu wszystkie kleje cementowe są wodoodporne i można je z sukcesem wykorzystywać w kabinach prysznicowych i na podłodze łazienki. W zależności od dokładnego składu i ilości zastosowanego spoiwa polimerowego kleje cementowe mogą być także elastyczne i odporne na pękanie. Ma to zastosowanie na trudnych, chłonnych podłożach oraz narażonych na liczne wahania temperatur (odsłonięte miejsca zewnętrzne, ogrzewanie podłogowe).

Niektóre kleje cementowe są marketingowo nazywane żelowymi – zawierają bentonity, tworzące tzw. żel krzemianowy.

Dzięki dodatkowi poprawia się parametr spływu, konsystencja, oraz zwiększa zakres stosunku woda spoiwo oraz wydłuża czas odparowania wody. Jednak nie są to właściwości, których nie można osiągnąć nie korzystając z bentonitów. Na rynku dostępne są także kleje na bazie białego cementu – nie powodują przebarwień i nie brudzą białych i jasnych płytek.

kleje do płytek

 

 

 

 

Kleje dyspersyjne – skład i właściwości

kleje do płytek

Kleje dyspersyjne mają dużą zaletę w porównaniu do klejów cementowych, ponieważ są sprzedawane w formie gotowej masy. Oszczędzamy czas na etapie przygotowywania zaprawy. Kleje dyspersyjne są również bardziej elastyczne niż większość klejów cementowych co zmniejsza ryzyko pękania i odbijania płytek.

Dyspersja polimerowa wiąże w procesie wysychania kleju,

więc do poprawnego związania kleju istotne jest dobre przewietrzanie. Kleje gotowe wiążą i twardnieją w wyniku odparowania wody z zaprawy, co jest procesem nieodwracalnym. Czas wiązania zależy od szybkości odparowania wody, tak więc uzależniony jest od formatu płytek, ilości użytego kleju, rodzaju i chłonności podłoża oraz wilgotności i temperatury powietrza. Z powodu długiego czasu wysychania w warunkach dużej wilgotności i małego przewietrzania, kleje te są zalecane głównie na ściany, ponieważ tam dłuższe wiązanie nie niesie ryzyka uszkodzenia okładziny gdyż ściany nie są obciążone ruchem pieszym.

kleje do płytek mieszanie
kleje do płytek

Wadą klejów dyspersyjnych jest to, że nie są odporne na długotrwałe moczenie, dlatego nie powinny być wykorzystywane w kabinie prysznicowej

oraz na nie zadaszonych tarasach i ścianach zewnętrznych. Natomiast w miejscach takich jak: baseny, brodziki, tarasy, balkony oraz wszelkie odkryte posadzki na zewnątrz, gdzie płytki są często lub na stałe zanurzone w wodzie albo narażone są na zaleganie topniejącego śniegu, zastosowanie większości klejów dyspersyjnych jest zdecydowanie niepoprawne. Zachlapania płytek podczas użytkowania kuchni czy umywalki nie są zagrożeniem dla klejów dyspersyjnych.

Cechy różnicujące kleje

Jak widać po powyższych wykresach kleje cementowe oraz dyspersyjne mają inny skład i wiążą na skutek odmiennego procesu. Jedne i drugie przeznaczone są do nakładania przy użyciu pacy zębatej. Wśród różnic między dwoma rodzajami klejów możemy wskazać: dedykowane miejsca zastosowania, różnicę w odkształcalności, żywotności zaprawy, czasie otwartym pracy, czasie wiązania, grubości warstwy, konsystencji, mrozo i wodoodporności, cenie, a nawet występują różnice w kolorze.

kleje do płytek

Dlatego istotny jest dobór odpowiedniego kleju w zależności od naszych potrzeb: płytek które będziemy przyklejać, miejsca wewnątrz, bądź na zewnątrz budynku, budżetu, a także naszej wygody w transporcie i w trakcie pracy. Przy wyborze odpowiedniego kleju zachęcamy do zapoznania się z klasami klejów do płytek w naszym odrębnym artykule.

kleje do płytek

Podobał Ci się nasz artykuł? Mamy więcej ciekawych treści dla Ciebie. Dowiedz się o nich jako pierwszy! Śledź nas na Facebooku. Do zobaczenia właśnie tam. smilesmilesmile

Narzędzia glazurnicze

 

Szpachelka

Do zdrapania zanieczyszczeń i elementów podłoża, których trwałość budzi wątpliwości.

Wałek i pędzel

Do gruntowania.

Mieszadło mechaniczne

Mieszadło mechaniczne – do rozmieszania zapraw cementowych i gipsowych. Do rozmieszania małej ilości wystarczy małe mieszadło zakładane na wiertarkę. W przypadku większych ilości zaprawy, polecamy mieszadła budowlane z dużą głowicą.

Wiadro lub kastra budowlana

Kielnia glazurnicza

do nabierania zaprawy z wiadra oraz wyrównywania nałożonego kleju

Paca zębata

do nakładania kleju. Ważne jest nakładanie pacą zębatą, ponieważ zapewnia ona równomierne rozprowadzenie kleju co ułatwia ułożenie równej płaszczyzny i równomierne podparcie płytek. Wielkość zęba powinna być dobierana do formatu płytki i nierówności podłoża. Im większa płytka i im bardziej nierówne podłoże, tym większe zęby.

Piła ręczna

Do docina płytek gipsowych sprawdzi się najzwyklejsza piłka ręczna.

Przecinarka do glazury

do wielu rodzajów płytek ceramicznych sprawdzi się dobrej jakości podstawowa przecinarka do glazury.

Szlifierka kątowa

wiele rodzajów płytek jest za twardych żeby je ciąć zwykłą przecinarką, wtedy sprawdza się szlifierka kątowa z dobrą tarczą.

Tarcze i koronki do gresu

narzędzia do obróbki takie jak tarcze i koronki należy dobrać jakością od twardości płytek. Producenci płytek ciągle podnoszą jakość ceramiki i płytki są coraz twardsze.

Piły tarczowe i wodne

 do przycinania wysokiej twardości gresów, zwłaszcza w dużych formatach często trzeba sięgnąć po bardzo specjalistyczne i duże maszyny.

NAsza oferta klejów gotowych oraz cementowych

Kleje Gotowe ŚMIG F-2

ŚMIG F-2 – Gotowy klej do płytek dekoracyjnych

ŚMIG F-2 przeznaczony jest do natychmiastowego montażu dekoracyjnych płytek budowlanych wykonanych z syntetycznego kamienia, gipsu, cementu, konglomeratów, tworzyw sztucznych lub ceramiki na powierzchnie ścian i sufitów. Klej ŚMIG F-2 można stosować na każde stabilne, równe i chłonne podłoże budowlane takie jak tynki gipsowe, cementowe i cementowo-wapienne, a także na podłoża odkształcalne i drewnopochodne np. płyty OSB i g-k.

Kleje Gotowe ŚMIG F-60

ŚMIG F-60 – Gotowy klej do płytek

Przeznaczony jest do przyklejania płytek ceramicznych, zarówno małych jak i wielkoformatowych na wszelkie trwałe, równe i suche podłoża budowlane. Można nim również przyklejać płytki cementowe, gipsowe, szklane, płyty z naturalnego kamienia lub konglomeratów. Wyjątkowa elastyczność dyspersji polimerowych pozwala stosować go na podłoża gładkie i niechłonne, jak stara glazura oraz odkształcalne i giętkie, jak płyty g-k, drewnopochodne czy cementowo-włóknowe.

kleje cementowe ŚMIG S-4

ŚMIG S-4 – Klej do kuchni, łazienki i salonu

ŚMIG S-4 jest wodoodporną zaprawą klejącą o klasie C1. Zalecany szczególnie do użycia w kuchni, łazience oraz salonie. W skład ŚMIG S-4 wchodzą: cement, odpowiednio wyselekcjonowane kruszywa, żywice syntetyczne i dodatki modyfikujące.

Kleje Cementowe ŚMIG S-6

ŚMIG S-6 – Klej do gresu

ŚMIG S-6 jest wodo i mrozoodporną cementową zaprawą klejącą o klasie C1TE, co oznacza klej o obniżonym spływie (poniżej 0,5 mm) i wydłużonym czasie otwartym (30 min).

Kleje gipsowe Megaron Gl-5

Megaron Gl-5 – Klej gipsowy

Jest suchą mieszanką gipsową do zastosowań wewnętrznych przewidzianą do samodzielnego przygotowania. Produkt przeznaczony jest do mocowania płyt gipsowo – kartonowych do podłoża oraz do montażu płyt izolacyjnych wewnątrz pomieszczeń.

Kleje gotowe Megaron Dw-13 Dekorfix

Megaron Dw-13 – Klej do płytek dekoracyjnych DEKORFIX

Jest klejem dyspersyjnym przeznaczonym do natychmiastowego montażu płytek i okładzin na ścianach we wnętrzach budynków. Ma konsystencję gęstej pasty. Wiąże i twardnieje w wyniku odparowania wody z zaprawy – wiązanie jest procesem nieodwracalnym.

Gładzie Gotowe Megaron Dv-20 SUPER FINISZ

Megaron Dv-20 – Biała gotowa gładź polimerowa SUPER FINISZ

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. Gładź tworzy trwałe i śnieżnobiałe podłoże pod powłoki malarskie i tapety.