Jak przykleić płytki na OSB?

21.01.2022

Jak rozwiązać problemy związane z klejeniem płytek ceramicznych na płyty osb?

Płyty OSB to bardzo uniwersalny materiał budowlany. Ich wszechstronne zastosowanie oraz łatwość montażu sprawiają, że są bardzo chętnie stosowane w naszych domach. Problemem jest wykończenie płyt OSB. Czy można kłaść na nich płytki ceramiczne? W tym artykule postaramy się wnikliwe zgłębić ten temat.
płyta OSB
pszczoła ŚMIG z klejami S-3 oraz F-60

Co to są trudne podłoża?

Często w technicznych opisach budowlanych mowa jest o tzw. podłożach trudnych. Podłoża trudne, czyli takie, które mogą sprawiać trudności w nakładaniu kolejnych warstw, czyli np. w klejeniu płytek. Trudności te mogą wynikać z różnych czynników takich jak wyjątkowa chłonność, wysoki połysk lub też niska chropowatość czy odkształcalność. Tak jest właśnie z płytami OSB. Jak łatwo się domyślić wynika to ze struktury samej płyty. Płyty OSB powstają z drewnianych wiórów, prasowanych i sklejanych ze sobą przy użyciu mieszanki żywic syntetycznych. Materiały i struktura płyty nadają jej dużą elastyczność, a mieszanka żywic powoduje, że powierzchnia płyty OSB w porównaniu np. z powierzchnią tynku jest bardzo gładka. Dodatkowo płyta OSB mimo gładkiej powierzchni potrafi wchłonąć duże ilości wody. Klejenie płytek do płyty OSB jest trudne, bo wybrana chemia budowlana musi te trudności pokonać.
nakładanie kleju cementowego na posadzkę z OSB

Elastyczność płyty OSB

Przyklejając płytki na płytę OSB, trzeba mieć świadomość, że zestawiamy ze sobą dwa zupełnie odmienne pod względem elastyczności materiały. Ceramikę i OSB. Należałoby więc dążyć do możliwie jak największego zminimalizowania tej różnicy elastyczności. Trzeba więc zadbać o to by konstrukcja była maksymalnie sztywna i stabilna, szczególnie w przypadku podłogi. Ważne też, żeby zredukować prawdopodobieństwo klawiszowania płyt względem siebie. Oczywiście liczy się tutaj między innymi dobranie odpowiedniej grubości płyty OSB.
Podłogę wyłożoną płytami OSB stosuje się głównie w technologii domów szkieletowych,
ale także na stropie drewnianym w istniejących wcześniej, remontowanych budynkach. Płytę OSB można również mocować bezpośrednio do desek podłogowych, jeśli mamy pewność co do trwałość podłogi, jednak nie ma wtedy możliwości wypoziomowania takiej okładziny. Można to zrobić po zdjęciu desek podłogowych, a tym samym odkryciu belek stropowych i zamontowaniu pomiędzy belkami stropowymi, wypoziomowanego stelaża z gęsto ułożonych (co około 40 cm) poprzeczek drewnianych o przekroju 6×4 cm. Płyty OSB montuje się wtedy na wkręty, bezpośrednio do stelaża.
OSB na podłodze we wnętrzu

Przygotowanie płyty OSB

Trwałość płytek klejonych do płyty OSB nie zależy jedynie od jej stabilnego, sztywnego i wypoziomowanego ułożenia. Dużą rolę gra tutaj odpowiednie dobranie kleju, a w konsekwencji odpowiednie przygotowanie powierzchni, które będzie różniło się w zależności od wybranego kleju. Do doboru kleju na OSB można podejść dwojako. Bardziej klasycznie jest użyć kleju cementowego, a bardziej nowocześnie kleju dyspersyjnego (gotowego).
Warto dodać, że w przypadku, gdy remont prowadzony jest w łazience, należy jej ściany zabezpieczyć przed wodą i wilgocią w miejscach narażonych na zalewanie wodą.
Postępowanie to nie różni się, niezależnie czy ściany są wykonane z płyt OSB czy z innego materiału. Stosuje się tu te same preparaty hydroizolacyjne.
Nie ma specjalnie dedykowanego produktu z przeznaczeniem na płytę OSB.
płyta OSB w łazience

Klejenie płytek na płyty osb klejem cementowym

Decydując się na użycie kleju cementowego należy przed przystąpieniem do klejenia zagruntować powierzchnię płyt OSB gruntem szczepnym, który poprawi przyczepność płyt. Po całkowitym wyschnięciu gruntu, do klejenia płytek na płytę OSB należy używać odkształcalnych zapraw klejowych z oznaczeniem klasy przynajmniej S1 np. elastycznego kleju ŚMIG S-3. Więcej o klasach klejów cementowych napisaliśmy tutaj. W celu zwiększenia przyczepności na takim podłożu, warto wetrzeć klej cienką warstwą, na ostro, w płytę OSB oraz płytkę.
płyta OSB na podłodze

Klejenie płytek na płyty osb klejem dyspersyjnym (gotowym)

Użycie do klejenia płytek ceramicznych na płyty OSB kleju dyspersyjnego np. ŚMIG F-60 jest rozwiązaniem lepszym, zarówno jeśli chodzi o trwałość okładziny, ale także jeśli chodzi o wygodę stosowania. Klej dyspersyjny ma znacznie wyższą przyczepność i odkształcalność niż jakiekolwiek kleje cementowe. Wynika to bezpośrednio z właściwości dyspersji polimerowej zawartej w tych klejach. Jak bardzo różnią się kleje cementowe i dyspersyjne szczegółowo opisaliśmy w tym artykule. W związku z wysoką przyczepnością klejów dyspersyjnych ich stosowanie na płytach OSB nie wymaga żadnych zabiegów przygotowawczych – płyta OSB musi być tylko czysta, całkowicie sucha i stabilna.
montaż płytek dekoracyjnych na płytę OSB na ścianie
Bardzo ważne jest aby pamiętać, że kleje dyspersyjne wiążą poprzez odparowanie wody z zaprawy. Należy więc zadbać, aby ten proces przebiegał możliwie jak najszybciej. Klej nakłada się na powierzchnię płyty za pomocą pacy zębatej o zębach do 8 mm. Uzyskana powierzchnia musi być głęboko rowkowana i nie grubsza niż szerokość zębów, czyli dociskamy pacę zębatą do podłoża rozprowadzając klej. Rowkowanie jest niezbędne, gdyż utworzone w ten sposób kanały wentylacyjne, umożliwiają prawidłowy przebieg procesu schnięcia kleju. Płytki należy dociskać w sposób umiarkowany, tak aby zachować kanały wentylacyjne.
OSB nakładanie kleju pacą zębatą

Fugowanie płytek klejnoych na płyty OSB

Nawet najbardziej starannie i właściwie przygotowane podłoże z płyt OSB nigdy nie będzie tak sztywne jak np. jastrych betonowy. Tę właściwość należy uwzględnić również podczas fugowania płytek ułożonych na płycie OSB i zastosować elastyczne fugi cementowe dobrej jakości lub nawet fugę epoksydową, która jest na pewno jeszcze bardziej elastyczna.
elegancka łazienka z zielonymi, turkusowymi płytkami

Podobał Ci się nasz artykuł? Mamy więcej ciekawych treści dla Ciebie. Dowiedz się o nich jako pierwszy! Śledź nas na Facebooku. Do zobaczenia właśnie tam. 🙂

Polecane produkty naszych marek

Klej cementowy ŚMIG S-4 worek

S-4 Klej do kuchni, łazienki i salonu

ŚMIG S-4 jest wodoodporną zaprawą klejącą o klasie C1. Zalecany szczególnie do użycia w kuchni, łazience oraz salonie. W skład ŚMIG S-4 wchodzą: cement, odpowiednio wyselekcjonowane kruszywa, żywice syntetyczne i dodatki modyfikujące.

Klej do płytek ŚMIG F-60 wiaderko

F-60 Gotowy klej do płytek

Przeznaczony jest do przyklejania płytek ceramicznych, zarówno małych jak i wielkoformatowych na wszelkie trwałe, równe i suche podłoża budowlane. Można nim również przyklejać płytki cementowe, gipsowe, szklane, płyty z naturalnego kamienia lub konglomeratów. Wyjątkowa elastyczność dyspersji polimerowych pozwala stosować go na podłoża gładkie i niechłonne, jak stara glazura oraz odkształcalne i giętkie, jak płyty g-k, drewnopochodne czy cementowo-włóknowe.

Klej do płytek ŚMIG F-2 wiaderko

F-2 Gotowy klej do płytek dekoracyjnych

ŚMIG F-2 przeznaczony jest do natychmiastowego montażu dekoracyjnych płytek budowlanych wykonanych z syntetycznego kamienia, gipsu, cementu, konglomeratów, tworzyw sztucznych lub ceramiki na powierzchnie ścian i sufitów. Klej ŚMIG F-2 można stosować na każde stabilne, równe i chłonne podłoże budowlane takie jak tynki gipsowe, cementowe i cementowo-wapienne, a także na podłoża odkształcalne i drewnopochodne np. płyty OSB i g-k.

Klej cementowy ŚMIG S-6 worek

S-6 Klej do gresu

ŚMIG S-6 jest wodo i mrozoodporną cementową zaprawą klejącą o klasie C1TE, co oznacza klej o obniżonym spływie (poniżej 0,5 mm) i wydłużonym czasie otwartym (30 min).

Klej gipsowy Megaron Gl-5 worek

Megaron Gl-5 – Klej gipsowy

Jest suchą mieszanką gipsową do zastosowań wewnętrznych przewidzianą do samodzielnego przygotowania. Produkt przeznaczony jest do mocowania płyt gipsowo – kartonowych do podłoża oraz do montażu płyt izolacyjnych wewnątrz pomieszczeń.

Klej do płytek Megaron Dw-13 wiaderko

Megaron Dw-13 – Klej do płytek dekoracyjnych DEKORFIX

Jest klejem dyspersyjnym przeznaczonym do natychmiastowego montażu płytek i okładzin na ścianach we wnętrzach budynków. Ma konsystencję gęstej pasty. Wiąże i twardnieje w wyniku odparowania wody z zaprawy – wiązanie jest procesem nieodwracalnym.

Gładź szpachlowa Megaron Dv-20 wiaderko

Megaron Dv-20 – Biała gotowa gładź polimerowa SUPER FINISZ

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. Gładź tworzy trwałe i śnieżnobiałe podłoże pod powłoki malarskie i tapety.