fbpx

Zalety szarej i białej gładzi

20 maj 2022

1. Dobór odpowiedniego koloru gładzi do naszych potrzeb

2. Zalety białej gładzi

3. Zalety szarej gładzi

Gładź szpachlowa funkcja gładzi

4. Który kolor gładzi lepszy?

5. Nasze produkty

Bądź na bieżąco!
Polub nasz profil na Facebooku.

Dobór odpowiedniego koloru gładzi do naszych potrzeb

Gładź szpachlowa to przedostatnia powłoka wykończeniowa ścian, która nadaje ścianom idealnie gładką powierzchnię. Dzięki temu jest popularnym i często używanym produktem, głównie przy wykończeniach wnętrz. Gładzie szpachlowe produkowane są zazwyczaj na bazie gipsu, dyspersji polimerowej, rzadziej cementu lub wapna. Możemy łatwo zaobserwować gamę kolorystyczną danych spoiw budowlanych, która waha się między bielą, a ciemną szarością, zahaczając momentami o cieplejsze-kremowe tony.

Gładź nie występuje raczej jako finalna warstwa w wykończeniówce i zazwyczaj jest przykrywana farbą, tapetą bądź płytkami, tak więc producenci gładzi ograniczają paletę kolorystyczną swoich szpachli do naturalnych barw surowców z których są zrobione – raczej niespotykane jest barwienie gładzi.

Najczęściej spotykane warianty kolorystyczne gładzi szpachlowych w Polsce to biel i szarość.

W tym artykule omówimy jakie zalety posiadają oba warianty kolorystyczne gładzi, co je różni i którą gładź najlepiej wybrać, aby spełniła nasze oczekiwania przy zbliżających się pracach wykończeniowych.

Zalety białej gładzi

Obecnie często spotykanym kolorem gładzi szpachlowej jest kolor biały, stosowany często we współczesnym budownictwie oraz finalnych aranżacjach wnętrz. Biały kolor występuje właściwie we wszystkich rodzajach szpachli, zarówno gipsowych, gotowych, wapiennych jak i nawet znajdziemy produkty nadające się do wilgotnych pomieszczeń bądź na zewnątrz na bazie białego cementu. Zazwyczaj biel w gładzi jest odpowiednio zaakcentowana w nazwie produktu, jednak dużo białych z nazwy gładzi jest w praktyce kremowa lub jasnoszara. Znajdziemy również takie, które faktycznie są śnieżnobiałe i ich kolor po wyschnięciu nie różni się od białej farby. Jeżeli informacja o kolorze gładzi nie występuje w nazwie to często jest wymieniana na opakowaniu jako cecha albo ikona. Tak więc jeżeli interesuje nas szpachla w kolorze białym nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem interesującego nas produktu wśród bogatej oferty współczesnych sklepów i marketów budowlanych.

Wielu wykonawców preferuje gładzie w białym kolorze ze względu na praktyczne zalety, które mogą ułatwić prace wykończeniowe.

Biała gładź ułatwia krycie podłoża białą lub inną jasną farbą w późniejszym etapie.

Przy odpowiedniej aplikacji możemy uzyskać satysfakcjonujące krycie farbą przy zużyciu mniejszej ilości materiału – przy najbardziej białych produktach, czasem wystarczy nawet jedna warstwa! W przypadku ciemnego tynku jako podłoża pod aplikację gładzi, biała szpachla pomaga uzyskać odpowiedni kontrast, co może ułatwić pracę. Widzimy wtedy jednoznacznie które miejsca zostały już pokryte masą, a które jeszcze nie.

Zalety
szarej gładzi

Czasami w sklepach i marketach budowlanych możemy także spotkać gładzie w kolorze szarym bądź jasnoszarym. Mają one także swoich zwolenników, którzy preferują użycie szarego materiału w swoich pracach wykończeniowych. Gładzie na bazie cementu są z natury szare (właśnie w kolorze cementu), jednak możemy także spotkać polimerowe (gotowe) i gipsowe gładzie w takim kolorze.

Szara gładź po nałożeniu i związaniu tworzy jasnoszare podłoże, co w niektórych sytuacjach może być pożądanym efektem. W zależności od materiału jaki będziemy nakładać w dalszym etapie pracy na wygładzoną ścianę zależy czy uzyskamy odpowiedni kontrast. Niektórzy wykonawcy preferują szare podłoże nawet przed pomalowaniem białą farbą, ze względu na łatwą widoczność pozostałych nierówności oraz obszarów pomalowanych i niepomalowanych. Z drugiej strony jeżeli w dalszym etapie będziemy malować ciemną farbą bądź zakrywać wygładzone podłoże efekt kolorystyczny jest drugorzędny, więc wielu wykonawców nie będzie przykładać wielkiej wagi do tego czy powierzchnia będzie biała, czy szara. Wybiorą łatwiej dostępny materiał, który z powodzeniem może być jasnoszary.

Kolejną zaletą szarych i jasnoszarych szpachli jest cena. Niekiedy szare gładzie są po prostu tańsze i jeżeli nie zależy nam koniecznie na idealnie białej ścianie przed przystąpieniem do kolejnych prac remontowych,

możemy z powodzeniem wykorzystać szary materiał i zaoszczędzić przysłowiowe “kilka złotych”.

Który kolor gładzi lepszy?

Trudno jednoznacznie wskazać który kolor gładzi jest lepszy. Każdy sprawdzi się w odpowiednich warunkach i bardzo często zależy od prywatnych preferencji użytkowników. Dzisiejsza oferta materiałów budowlanych jest na tyle szeroka, że każdy znajdzie odpowiedni produkt dla swoich potrzeb.

Kolor w przypadku szpachli nie jest też jej najistotniejszą właściwością, jednak odpowiednio dobrany może nam ułatwić pracę, tak samo jak nieodpowiedni utrudnić.

Z naszej oferty polecamy szczególnie śnieżnobiałe gładzie ŚMIG A-2 i A-11, Megaron Dv-20 oraz z produktów sypkich ŚMIG D-1 oraz Megaron Gt-120 SUPER FINISZ. Dla wykonawców preferujących jasnoszary kolor szpachli przygotowane mamy gładzie na bazie gipsu: ŚMIG E-1 i Megaron Gs-1 oraz z produktów pakowanych w wiaderka gładź polimerową Megaron Dv-21.

Podobał Ci się nasz artykuł? Mamy więcej ciekawych treści dla Ciebie. Dowiedz się o nich jako pierwszy! Śledź nas na Facebooku. Do zobaczenia właśnie tam. smilesmilesmile

NAsza oferta
Gładzi

Gładzie gotowe ŚMIG A-2

ŚMIG A-2 – Biała gotowa gładź szpachlowa

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. A-2 można stosować także do łączenia płyt gipsowo-kartonowych z taśmą wzmacniającą. Gładź tworzy trwałe i śnieżnobiałe podłoże pod powłoki malarskie i tapety.

Gładzie gotowe ŚMIG A-6

ŚMIG A-11 – Biała gładź prosto pod wałek

Biała Gładź Prosto Pod Wałek posiada idealną konsystencję do prostego i szybkiego nakładania przy użyciu wałka do gładzi – nie ma potrzeby rozcieńczania produktu z wodą! A-11 zapakowane zostało w czarne, plastikowe wiaderka, wyprodukowane z materiałów pochodzących z recyklingu! Podobnie jak reszta naszych gotowych gładzi A-11 jest po wyschnięciu i związaniu wysoce elastyczna i odporna na spękania. Wygładzona powierzchnia za pomocą naszego nowego produktu posiada wyjątkowo białą i gładką powierzchnię!

Gładzie sypkie ŚMIG D-1

ŚMIG D-1 – Biała gładź szpachlowa łatwoszlifowalna

Gładź ŚMIG D-1 jest łatwa w szlifowaniu oraz gwarantuje śnieżnobiały kolor. Tworzy trwałe podłoże idealne pod powłoki malarskie i tapety. Dzięki niej będziesz w stanie wygładzić ściany, w tym uzupełnić ubytki czy rysy. Produkt nadaje się także do wygładzania połączeń płyt gipsowo-kartonowych z taśmą wzmacniającą.

Gładzie sypkie ŚMIG E-1

ŚMIG E-1 – Gładź szpachlowa łatwoszlifowalna

Gładź ŚMIG E-1 jest łatwa w szlifowaniu. Tworzy trwałe podłoże idealne pod powłoki malarskie i tapety. Dzięki niej będziesz w stanie wygładzić ściany, w tym uzupełnić ubytki czy rysy. Produkt nadaje się także do wygładzania połączeń płyt gipsowo-kartonowych z taśmą wzmacniającą.

Gładzie Gotowe Megaron Dv-20 SUPER FINISZ

Megaron Dv-20 – Biała gotowa gładź polimerowa SUPER FINISZ

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. Gładź tworzy trwałe i śnieżnobiałe podłoże pod powłoki malarskie i tapety.

Gładzie sypkie Megaron Gs-1 FINISZ

Megaron Dv-21 – Jasnoszara gładź polimerowa FINISZ

Gotowa masa szpachlowa przeznaczona do wykonywania idealnie gładkich ścian i sufitów wewnątrz pomieszczeń pod malowanie lub tapetowanie. Gładź Dv-21 cechuje kolor ułatwiający wychwycenie nierówności podczas szlifowania.

Gładzie sypkie Megaron Gt-120 SUPER FINISZ

Megaron Gt-120 – Biała gładź gipsowa SUPER FINISZ

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. Łatwa do nakładania i szlifowania. Gładź ma kolor śnieżnobiały.