
1. Tynk. Co to jest? Funkcja i podział tynków

2. Kiedy stosować tynk i na jakie podłoże?

3. Metody wykonywania tynków

4. Narzędzia

5. Nasze produkty
TYNK. CO TO JEST?
FUNKCJA I PODZIAŁ TYNKÓW.

Tynk jest to warstwa wykończeniowa pokrywająca powierzchnie ścian budynku. Tynki dzielimy przede wszystkim na wewnętrzne i zewnętrzne.
Główne funkcje tynków wewnętrznych to nadanie ścianom i sufitom płaskiej i pionowej powierzchni oraz ochrona konstrukcji budynku przed czynnikami takimi jak para wodna. Zadaniem tynku wewnątrz budynku jest więc zapewnienie, że ściany nie mają kształtu łuku, są idealnie pionowe a narożniki wewnątrz pomieszczeń mają kąt prosty. Jest to niezwykle ważne w przypadku przylegania mebli lub blatów do ścian, gdzie zapobiega to powstawaniu nieestetycznych szczelin, lub na przykład podczas korzystania z projektora, którego obraz może być mocno zniekształcony na nie płaskiej ścianie. Tynki wykonuje się z zapraw tynkarskich najczęściej gipsowych lub cementowo wapiennych nanoszonych na ścianę w grubościach od 5 mm czasami nawet do 5 cm. W nowym budownictwie warstwa tynku ma zazwyczaj około 15 mm grubości.
Tynki zewnętrzne mają za zadanie nadać elewacji budynku estetyczny wygląd i chronić ściany budynku przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Tynki zewnętrzne wraz z termoizolacją, zaprawą klejową i siatką elewacyjną tworzą tak zwane systemy dociepleń.
Tradycyjnie tynkiem nazywano łącznie całość warstw wykończeniowych wykonanych z zaprawy włącznie z gładzią. Dlatego gładź nazywana jest czasami gładzią tynkową natomiast inne faktury, będące alternatywą dla gładzi nazywamy tynkami dekoracyjnymi, mimo, że nie służą one do równania płaszczyzny i pionu ścian. Dzisiaj w języku użytkowym słowo tynk oznacza najczęściej gotowe wyroby budowlane służące właśnie do wyrównywania ścian lub warstwę wykończeniową wykonaną za ich pomocą.



KIEDY STOSOWAĆ TYNK
I NA JAKIE PODŁOŻE?
Tynk wewnątrz budynku stosujemy przede wszystkim na wszystkie murowane ściany wewnątrz pomieszczeń, z takich materiałów jak bloczki betonowe, gazobetonowe, pustaki ceramiczne, cegły wszelkiego rodzaju. Można stosować także na ściany betonowe, wykonywane na budowie, lub z prefabrykatów oraz na wcześniej wykończone ściany, jeśli ich parametry nas nie zadowalają.
Do oceny jakości wykonanych tynków stosuje się poziomicę i dwumetrową łatę tynkarską (stalową listwę). Jeżeli po przyłożeniu łaty do ściany odchyły od płaszczyzny na 2m długości przekraczają 5 mm lub odchył od pionu przekracza 3mm na 1m długości warto zastosować tynk w celu zniwelowania tych nierówności.
METODY WYKONYWANIA TYNKÓW
Wykonywanie tynków składa się z następujących kroków:
Przygotowanie podłoża
Przygotowanie podłoża – podłoże pod tynk powinny być osuszone, odpylone, stabilne i zagruntowane w przypadku bardziej chłonnych podłoży, jak na przykład gazobeton.

Zatopienie prowadnic
Przymocowanie prowadnic – przed przystąpieniem do tynkowania mocowane są listwy podtynkowe, które są precyzyjnie ustawione w pionie i w jednej płaszczyźnie. Etap ten może zostać pominięty, natomiast tynkowanie bez prowadnic jest znacznie trudniejsze i wymaga dużego doświadczenia.

Nakładanie
Nanoszenie tynku na ścianę – tynk jest narzucany na ścianę jedną z dwóch dostępnych metod. Ręcznie lub maszynowo. W przypadku narzucania ręcznego wykorzystuję się w tym celu kielnie trójkątną, w przypadku tynkowania maszynowego wykorzystuje się agregat tynkarski. Jest to inne urządzenie niż agregat szpachlarski służący do natrysku gładzi. W zależności od metody nakładania powinniśmy wybrać tynk ręczny lub maszynowy, tak aby właściwości materiału były dobrze dostosowane do metody pracy.

Wyrównanie
Wyrównanie powierzchni tynku – za pomocą łaty tynkarskiej zbierany jest jest nadmiar tynku tak aby wyrównać jego powierzchnię do prowadnic oraz ponownie narzucany w miejscach gdzie było go za mało. Po wstępnym związaniu tynku proces ten jest powtarzany, tym razem z większą precyzją.

Wykańczanie
Wykańczanie powierzchni tynku – w zależności od rodzaju wybranego materiału i oczekiwanego efektu dobierana jest metoda wykończenia. Zazwyczaj tynk jest moczony wodą oraz zacierany za pomocą pac gąbkowych, a następnie wyrównywany szeroką szpachlą stalową zwaną piórem.

NARZĘDZIA DO WYKONYWANIA Tynków

Szpachelka
Do zdrapania zanieczyszczeń i elementów podłoża, których trwałość budzi wątpliwości.

Wałek i pędzel
Do gruntowania.

Kielnia
służy do narzucania tynku na ścianę. Najlepiej trójkątna i duża, gdyż jej kształt ułatwia narzucanie, a ilości, które trzeba narzucić są spore. Nie mniej jednak da się narzucić tynk kielniami o innym kształcie

Agregat tynkarski
Jest to specjalistyczne urządzenie służące do narzucania tynku na ścianę, wykorzystywane przy większych powierzchniach. Jest to inne urządzenie niż agregat szpachlarski służący do natrysku gładzi, z powodu innej konsystencji zaprawy

Paca stalowa
może zostać wykorzystana do wstępnego rozprowadzania narzuconej zaprawy.

Łata tynkarska typu (H)
stalowa listwa o kształcie przystosowanym do wygodnego zbierania ze ściany nadmiaru zaprawy

Łata tynkarska typu (T)
stalowa listwa o przekroju trapezowym o kształcie przystosowanym do wygodnego zdzierania nadmiaru wstępnie związanej zaprawy. Przy niewielkich pracach tynkarskich można sobie poradzić z łatą jednego typu, przy większych pracach warto mieć obie.

Kątownik tynkarski
łata trapezowa w kształcie kątownika najczęściej o ramieniu 80 cm, służy do wyrównywania narożników pomieszczeń, by zadbać o kąt prosty między ścianami

Gruby pędzel lub zraszacz
są to narzędzia do moczenia tynku przed zacieraniem

Paca gąbkowa
służy do zacierania tynku na mokro

Szpachla typu pióro
szeroka szpachla stalowa do zaciągania zatartego na mokro tynku. Do tego celu można także wykorzystać inne szpachle i pace stalowe
Płyty gipsowo-kartonowe jako alternatywa dla tynków
Coraz częściej jako alternatywę dla tynków wewnętrznych wykorzystuje się rozwiązanie łatwiejsze w wykonaniu szybsze i tańsze, czyli okładziny ścian z płyt g-k. Doprowadzenie ścian do równej i pionowej powierzchni za pomocą płyt gipsowo kartonowych jest szybsze, ale też wymaga trochę umiejętności i wiedzy o wykonaniu. Płyty g-k przyklejane są do murów za pomocą kleju gipsowego, lub przykręcane do wcześniej wykonanej konstrukcji systemowej. Następnie szpachluje się łączenia płyt i w zależności od preferencji klienta gładzi się całą powierzchnię płyty lub pas szerokości około metra przykrywający łączenie. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, ale też wady. Ściany obłożone płytami g-k mogą wydawać głuchy dźwięk przy wszelkich uderzeniach, co nie wszystkim odpowiada. Okładzina z płyt gipsowo kartonowych może też sprawiać problemy przy wieszaniu wszelkich rzeczy za pomocą kołków rozporowych gdyż, wierzchnia warstwa ściany nie jest tak trwała jak tynk, i trzeba dobrać odpowiednie kołki uwzględniając przestrzeń między płytą a tynkiem.

Inne zastosowania zapraw tynkarskich
Dzięki temu, że zaprawy tynkarskie są przystosowane do nakładania w większych grubościach świetnie się nadają do wielu prac naprawczych, a więc wszelkiego uzupełniania ubytków w ścianach lub wypełniania bruzd po położeniu kabli. Do takich prac często wykorzystywane są także gips szpachlowy i klej gipsowy, które też się do tego świetnie nadają. Za pomocą niektórych zapraw tynkarskich, zwłaszcza gipsowych można również wykonać cienkowarstwowe tynki dekoracyjne na przykład beton architektoniczny, co może wymagać kreatywności i wprawy.

NAsza oferta GŁADZI
do nakładania na tynki
ŚMIG A-2 – Biała gotowa gładź szpachlowa
Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. A-2 można stosować także do łączenia płyt gipsowo-kartonowych z taśmą wzmacniającą. Gładź tworzy trwałe i śnieżnobiałe podłoże pod powłoki malarskie i tapety.
ŚMIG A-6 – Biała gotowa gładź szpachlowa szybkoschnąca
ŚMIG A-6 charakteryzuje się krótkim czasem wysychania. Dzięki nowoczesnej formule schnie 2-krotnie szybciej niż tradycyjne gładzie gotowe, co umożliwia szybsze przystąpienie do prac końcowych a tym samym szybsze ukończenie prac w ogóle.
ŚMIG D-1 – Biała gładź szpachlowa łatwoszlifowalna
Gładź ŚMIG D-1 jest łatwa w szlifowaniu oraz gwarantuje śnieżnobiały kolor. Tworzy trwałe podłoże idealne pod powłoki malarskie i tapety. Dzięki niej będziesz w stanie wygładzić ściany, w tym uzupełnić ubytki czy rysy. Produkt nadaje się także do wygładzania połączeń płyt gipsowo-kartonowych z taśmą wzmacniającą.
ŚMIG E-1 – Gładź szpachlowa łatwoszlifowalna
Gładź ŚMIG E-1 jest łatwa w szlifowaniu. Tworzy trwałe podłoże idealne pod powłoki malarskie i tapety. Dzięki niej będziesz w stanie wygładzić ściany, w tym uzupełnić ubytki czy rysy. Produkt nadaje się także do wygładzania połączeń płyt gipsowo-kartonowych z taśmą wzmacniającą.
Megaron Dv-20 – Biała gotowa gładź polimerowa SUPER FINISZ
Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. Gładź tworzy trwałe i śnieżnobiałe podłoże pod powłoki malarskie i tapety.
Megaron Gs-1 – Gładź gipsowa FINISZ
Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. Łatwa do nakładania i szlifowania.
Megaron Gt-120 – Biała gładź gipsowa SUPER FINISZ
Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. Łatwa do nakładania i szlifowania. Gładź ma kolor śnieżnobiały.