fbpx

Co to jest szpachlowanie Q1, Q2, Q3 i Q4?

15 cze 2021

gips szpachlowy technologia pracy

1. 4 standardy szpachlowania łączeń płyt g-k w suchej zabudowie

2. Q1 szpachlowanie podstawowe

3. Q2 szpachlowanie standardowe

4. Q3 szpachlowanie specjalne

5. Q4 szpachlowanie specjalne o najwyższym standardzie

gips szpachlowy produkty

6. Odpowiednia chemia budowlana

Bądź na bieżąco!
Polub nasz profil na Facebooku.

4 standardy szpachlowania łączeń
płyt g-k w suchej zabudowie

Płyty gipsowo-kartonowe są obecnie rozwiązaniem często wykorzystywanym w wykańczaniu wnętrz. Jest to stosunkowo łatwe i tanie rozwiązanie na wszelkiego rodzaju ścianki działowe, sufity podwieszane, zabudowy instalacji czy półki wpuszczone w ścianę. Dlatego też cieszy się tak dużą popularnością. Jak wiadomo do uzyskania jednolitej powierzchni niezbędne jest połączenie krawędzi płyt g-k, zazwyczaj przy użyciu gotowej masy szpachlowej albo gipsu szpachlowego oraz siatki, lub taśmy wzmacniającej. Nie wszystkie pomieszczenia i rodzaje wykończeń wymagają łączeń wykonanych na tak zwany “błysk”. Czasami płyty g-k zostają wykończone w sposób niewymagający idealnie gładkiej powierzchni spoiny, bądź kwestie estetyczne nie są aż tak istotne, np. w pomieszczeniach gospodarczych. Dla ułatwienia określenia zakresu prac przy szpachlowaniu płyt g-k wyszczególnione zostały 4 poziomy, które już na starcie wyznaczają zakres obróbki suchej zabudowy. W zależności od planowanego wykończenia szpachlowanie łączeń można zakończyć na wybranym poziomie. System oparty na nazewnictwie poziomów Q1, Q2, Q3 i Q4 pochodzi od niemieckiego słowa ,,Qualität”, które oznacza jakość. Czyli określamy jakość wykonania łączenia w standardzie 1, 2, 3 lub 4. System ten jest niezwykle przydatny przy przygotowaniu wycen, obliczaniu zużycia materiałów, a także przy doborze odpowiedniej chemii budowlanej. Postaramy się wyjaśnić czym poszczególne etapy prac się od siebie różnią i mamy nadzieję, że rozwiejemy tym, wątpliwości w kwestii doboru technologii pracy i materiałów.

Wypełnianie łączenia. Ważna wytrzymałość mechaniczna.

Zaszpachlowanie samej spoiny. Bez szlifowania.

Wygubienie łączenia na pasie 40-60 cm. Zeszlifowane do płyty.

Szpachlowanie po całości. Wykończone szlifowaniem.

Miejsce zastosowania
pomieszczenia techniczne
pomieszczenia mieszkalne
pod płytki
pod grube tapety
pod tynk strukturalny
pod cienkie tapety
farby strukturalne
farby matowe
farby o wysokim połysku
Q1
Q2
Q3
Q4

Q1 szpachlowanie podstawowe

Najbardziej podstawowy standard to szpachlowanie Q1 – szpachlowanie ograniczające się do wykonania spoinowania oraz do szpachlowania miejsc, w których znajdują się wkręty montażowe w płytach g-k. Spoinowanie w przypadku standardu Q1 polega na wypełnieniu szczelin między płytami g-k gotową masą szpachlową lub gipsem szpachlowym z wtapianiem taśmy zbrojącej w łączenia oraz przykryciu tej taśmy cienką warstwą masy szpachlowej. Szpachlowanie Q1 obejmuje zarówno fabryczne łączenia płyt g-k, jak i ręcznie fazowane krawędzie. Należy pamiętać, że produkt do spoinowania płyt g-k musi mieć większą wytrzymałość mechaniczną niż zwykła gładź, co za tym idzie w opisie takiego produktu powinna znaleźć się informacja, że służy do łączenia płyt g-k lub do szpachlowania Q1. W przypadku wykończenia Q1 kwestie estetyczne nie mają znaczenia, spoiny mają zapewniać odpowiednią wytrzymałość oraz izolację akustyczną. Warto pamiętać, że w tym przypadku, przy samym malowaniu łączenia będą wyraźnie widoczne. Standard Q1 stosuje się np. pod glazurę lub tynki strukturalne, ale także na ściany w pomieszczeniach technicznych o niskim standardzie wykończenia.

Q2 szpachlowanie standardowe 

Szpachlowanie Q2 to szpachlowanie łączeń Q1 pokryte dodatkową cienką warstwą w pasie o trochę większej szerokości, co częściowo niweluje nierówności. Etap szpachlowania Q2 można wykonać zarówno masą i gipsem przeznaczonym do łączenia płyt jak i zwykłą gładzią.

Ten etap szpachlowania już nie odpowiada za wytrzymałość mechaniczną spoiny. Szpachlowanie standardowe Q2 stosuje się np. na ścianach dedykowanych pod grube tapety lub tynk strukturalny. Po samym malowaniu łączenia mogą pozostać częściowo widoczne.

Q3 szpachlowanie specjalne

Standard Q3 polega na szerszym szpachlowaniu spoin, mającym na celu zerowanie powierzchni łączenia z płytą. Pas masy szpachlowej nakładanej na łączenie w standardzie Q3 powinien mieć szerokość około 30-60 cm. Dodatkowo w tym standardzie dobrze jest pokryć całą płytę cieniutką warstwą gładzi, nakładanej ,,na ostro” co zminimalizuje różnice w połysku powłoki malarskiej.

Przy szpachlowaniu w standardzie Q3 zazwyczaj używamy gładzi szpachlowej, ponieważ konieczne jest wykończenie powierzchni poprzez szlifowanie w celu zgubienia przejścia między gładzią a płytą. Szpachlowanie w standardzie Q3 dedykowane jest np. pod cienkie tapety o niskim połysku lub pod malowanie farbami matowymi i strukturalnymi.

Q4 szpachlowanie specjalne o najwyższym standardzie

Q4 to najwyższy standard wykończenia zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych. Polega na szpachlowaniu całej powierzchni płyt g-k gładzią, oraz zeszlifowaniu nierówności. Zalecana grubość warstwy to 1-2 mm. Podobnie jak w przypadku Q3 szpachlowanie wykonuje się zazwyczaj przy pomocy gładzi szpachlowej.

Wyszlifowana i odpylona powierzchnia, powinna mieć idealnie gładką fakturę. Poziom Q4 ma na celu zapewnienie, że miejsca łączeń nie będą widoczne nawet pod światło przy farbach i tapetach o wyższym połysku i to właśnie z myślą o takim wykończeniu jest wybierany.

Odpowiednia chemia budowlana

Dla zapewnienia trwałości i jakości wykonanych spoin trzeba pamiętać o doborze odpowiedniej chemii budowlanej. Do Etapu Q1 czyli wypełniania połączeń wykorzystujemy produkty o większej wytrzymałości mechanicznej czasami nazywane masami konstrukcyjnymi. Należą do tej grupy zarówno gotowe masy szpachlowe takie jak ŚMIG C-50 i ŚMIG A-2 oraz produkty sypkie takie jak gips szpachlowy ŚMIG D-4 i Megaron Gs-10.

Do wykonania etapów Q3 i Q4 dla ułatwienia pracy warto wybrać produkty bardziej podatne na szlifowanie. Do tego celu dobrze sprawdzą się gotowe gładzie takie jak ŚMIG A-2 i ŚMIG A-11 lub sypkie takie jak Megaron Finisz i Super Finisz.

Etap Q2 natomiast nie ma ani wymagań wytrzymałościowych ani nie jest szlifowany, więc może być wykonany zarówno jedną jak i drugą grupą produktów.

Produkt
ŚMIG A-2
ŚMIG A-6
ŚMIG A-11
ŚMIG C-50
ŚMIG D-1
ŚMIG D-2
ŚMIG D-3
ŚMIG D-4
ŚMIG D-7
ŚMIG E-1
Megaron SUPER FINISZ Dv-20
Megaron BEZPYŁOWA Df-16
Megaron FINISZ Gs-1
Megaron SUPER FINISZ Gt-120
Megaron MASZYNOWA Gv-10
Megaron PROFESSIONAL Gv-15
Megaron FRANCUSKI Gs-2
Megaron Gips szpachlowy Gs-3
Megaron Gips ZBROJONY Gs-10
Q1
Q2
Q3
Q4

Podobał Ci się nasz artykuł? Mamy więcej ciekawych treści dla Ciebie. Dowiedz się o nich jako pierwszy! Śledź nas na Facebooku. Do zobaczenia właśnie tam. smilesmilesmile

 

NAsza oferta gładzi
i gipsów szpachlowych

 

Masa Szpachlowa ŚMIG C-50

ŚMIG C-50 – Supermocna masa szpachlowa do łączenia płyt g-k bez taśmy oraz naprawy uszkodzeń

Przeznaczona jest do łąćzeni płyt gipsowo kartnonowych beez taśmy wzmacniającej. Masa ŚMIG C-50 dzięki polimerowym siecią powiązań po wyschnięciu i związaniu jest wysoce elastyczna i odporna na spękania. 

Gładzie gotowe ŚMIG A-2

ŚMIG A-2 – Biała gotowa gładź szpachlowa

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. A-2 można stosować także do łączenia płyt gipsowo-kartonowych z taśmą wzmacniającą. Gładź tworzy trwałe i śnieżnobiałe podłoże pod powłoki malarskie i tapety.

Gipsy Szpachlowe ŚMIG D-3

ŚMIG D-3 - spoinowanie bez użycia taśmy

Wysoka elastyczność i wytrzymałość gipsu zapewnia trwałość połączeń bez konieczności stosowania taśmy wzmacniającej. ŚMIG D-3 nie kurczy się podczas wysychania.
Gipsy Szpachlowe ŚMIG D-4

ŚMIG D-4 - więcej czasu na dokładne spoinowanie

Spoinowanie płyt g-k z użyciem taśmy wzmacniającej w optymalnym czasie 60 minut. ŚMIG D-4 nie kurczy się podczas wysychania.
Gładzie Gotowe Megaron Dv-20 SUPER FINISZ

Megaron Dv-20 – Biała gotowa gładź polimerowa SUPER FINISZ

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. Gładź tworzy trwałe i śnieżnobiałe podłoże pod powłoki malarskie i tapety.

Gładzie sypkie Megaron Gs-1 FINISZ

Megaron Gs-1 – Gładź gipsowa FINISZ

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. Łatwa do nakładania i szlifowania.

Gładzie sypkie Megaron Gt-120 SUPER FINISZ

Megaron Gt-120 – Biała gładź gipsowa SUPER FINISZ

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. Łatwa do nakładania i szlifowania. Gładź ma kolor śnieżnobiały.