Kleje do płytek. Dobór kleju do płytek i sytuacji.

21.09.2020

Rodzaje płytek i rodzaje klejów.

kleje wykres rodzaje płytek
Jest wiele rodzajów płytek i jest wiele rodzajów klejów. Istotne jest aby dobrać klej po pierwsze do płytek, które chcemy przeklejać a po drugie do sytuacji, czyli miejsca podłoża i tym podobnym. 
Rodzaje płytek z jakimi możemy mieć do czynienia to płytki ceramiczne (w tym gres, glazura i terakota), z kamienia naturalnego, dekoracyjne płytki gipsowe, dekoracyjne płytki cementowe i betonowe oraz mozaiki kamienne, ceramiczne cementowe lub szklane. 
Kleje jakie mamy do dyspozycji to kleje cementowe, kleje dyspersyjne oraz kleje gipsowe.
smig_kleje_pszczola.png

Kleje do płytek ceramicznych i kamiennych.

klej dyspersyjny zalety wykres
Kleje dyspersyjne przede wszystkim zalecamy do wszystkich płytek ceramicznych i kamiennych na ścianach we wnętrzach oraz zadaszonych ścianach zewnętrznych. Kleje dyspersyjne, mają dużą zaletę w porównaniu do klejów cementowych, mianowicie są gotowe do użytku. Nie ma konieczności przygotowania zaprawy ponieważ są już w formie zmieszanej we wiadrze. Drugą zaletą którą mają kleje dyspersyjne jest elastyczność. Kleje dyspersyjne, czyli polimerowe  są bardzo podatne na odkształcenia co znacznie zmniejsza ryzyko pęknięć w przypadku pracującego podłoża. Kleje dyspersyjne można również stosować na podłogi, trzeba się jednak liczyć z tym, że klej dyspersyjny musi wyschnąć, co zależy od przewietrzania i warunków atmosferycznych i czasami może trwać nawet kilka dni. W przypadku nakładania na ściany nie sprawia to problemów. Klej dyspersyjny należy nakładać pacą zębatą co przyspiesza jego wysychanie.
Sytuacje w których klej gotowy się nie sprawdzi to miejsca, które są narażone na stałe zalewanie dużą ilością wody, czyli kabiny prysznicowe, podłoga w łazience oraz niezadaszone ściany zewnętrzne. Zachlapania ścian jak podczas korzystania z kuchni nie są zagrożeniem. 
klej cementowy zalety wykres
Kleje cementowe najczęściej wybieranym rozwiązaniem do przyklejania płytek ceramicznych. Są sprzedawane w workach w formie sypkiej mieszanki cementowej przygotowanej do zmieszania z wodą w odpowiednich proporcjach. Wszystkie kleje cementowe do płytek są wodoodporne, to znaczy, że zachowują swoją przyczepność nawet po długotrwałym zalaniu wodą. Na zewnątrz należy wybrać kleje opisane przez producenta jako mrozoodporne. Normowa klasyfikacja klejów cementowych jest dosyć złożona, aby dobrać odpowiedni klej cementowy do sytuacji proponujemy zapoznać się z naszym artykułem dotyczącym klasyfikacji klejów cementowych.
nakładanie kleju ŚMIG z wiaderka na pacę zębatą
klej cementowy mieszanie w wiadrze

Kleje do płytek dekoracyjnych gipsowych.

klej dyspersyjny zalety wykres
Do płytek dekoracyjnych gipsowych w pierwszej kolejności polecamy kleje dyspersyjne. Sprzedawane we wiadrach w formie gotowej do pracy zaprawy. Kleje te mają bardzo dobrą przyczepność do płytek gipsowych i świetnie sprawdzą się na ścianach wewnętrznych i zadaszonych ścianach na zewnątrz budynku. Klej dyspersyjny należy nakładać pacą zębatą co znacznie przyspiesza jego wysychanie i wiązanie.
klej gipsowy zalety wykres
Często wybieranym klejem do przyklejania płytek gipsowych jest klej gipsowy. W przeciwieństwie do kleju dyspersyjnego z sukcesem może być nakładany w grubych warstwach, nawet do kilku centymetrów. Jednak klej gipsowy ma znacznie niższą elastyczność niż kleje dyspersyjne, wymaga przygotowania zaprawy poprzez zmieszanie z wodą i ma ograniczony czasem wiązania czas pracy. 
W miejscach narażonych na regularne zalewanie wodą do płytek gipsowych można wykorzystać klej cementowy. Wbrew często powtarzanej błędnej opinii, mówiącej, że cement z kleju negatywnie reaguje z gipsem, kleje cementowe mają dobrą przyczepność również do powierzchni gipsowych. Należy jednak upewnić się u producenta płytek gipsowych, że są przystosowane do wykorzystania w takim miejscu.
ŚMIG F-2, aplikacja płytek dekoracyjnych na ścianę

Kleje do płytek dekoracyjnych cementowych i betonowych

Coraz bardziej popularne są płytki cementowe i betonowe imitujące kamień naturalny cegłę lub w najróżniejszych tak zwanych wzorach 3D. We wnętrzach i na zewnętrznych ścianach zadaszonych takie płytki można z sukcesem przykleić klejami dyspersyjnymi tak samo jak płytki gipsowe. Korzystając z komfortu przygotowanej, gotowej do użycia zaprawy klejowej. Kleje dyspersyjne będą miały należytą przyczepność do płytek betonowych i cementowych oraz dużą elastyczność. W przypadku takiego kleju łatwo jest też usunąć wszelkie zabrudzenia, przy pomocy wody.
Jeżeli chcemy przyklejać płytki betonowe lub cementowe w miejscach narażonych na długotrwałe działanie wody jak zewnętrzne ściany niezadaszone albo prysznic powinniśmy wykorzystać klej cementowy. Klasę kleju cementowego należy dobrać do warunków i podłoża. W przypadku jasnych płytek polecamy wykorzystanie białego kleju cementowego, który nie pozostawia szarych zabrudzeń i pozwala uniknąć ryzyka przebarwienia przy cienkich płytkach.

Mozaiki

Popularnie sprzedawane gotowe mozaiki to bardzo małe płytki ułożone w różnego rodzaju artystyczne wzory przyklejone w przygotowanym układzie do siatek różnego formatu. Mozaika zazwyczaj wykonane są ze szkła, ceramiki, metalu, cementu lub betonu. Do wszystkich mozaiek tego typu sprawdzą się ponownie dwa typy klejów. Gotowe kleje dyspersyjne mające dobrą przyczepność do wszystkich tych powierzchni, oraz dużą elastyczność. Oraz kleje cementowe, również mającą dobrą przyczepność, które sprawdzą się we wszystkich miejscach narażonych na długotrwałe działanie wody, jak na przykład kabina prysznicowa.
łazienka z mozaiką z kafelków

Podobał Ci się nasz artykuł? Mamy więcej ciekawych treści dla Ciebie. Dowiedz się o nich jako pierwszy! Śledź nas na Facebooku. Do zobaczenia właśnie tam. 🙂

Polecane produkty naszych marek

Klej cementowy ŚMIG S-4 worek

S-4 Klej do kuchni, łazienki i salonu

ŚMIG S-4 jest wodoodporną zaprawą klejącą o klasie C1. Zalecany szczególnie do użycia w kuchni, łazience oraz salonie. W skład ŚMIG S-4 wchodzą: cement, odpowiednio wyselekcjonowane kruszywa, żywice syntetyczne i dodatki modyfikujące.

Klej do płytek ŚMIG F-60 wiaderko

F-60 Gotowy klej do płytek

Przeznaczony jest do przyklejania płytek ceramicznych, zarówno małych jak i wielkoformatowych na wszelkie trwałe, równe i suche podłoża budowlane. Można nim również przyklejać płytki cementowe, gipsowe, szklane, płyty z naturalnego kamienia lub konglomeratów. Wyjątkowa elastyczność dyspersji polimerowych pozwala stosować go na podłoża gładkie i niechłonne, jak stara glazura oraz odkształcalne i giętkie, jak płyty g-k, drewnopochodne czy cementowo-włóknowe.

Klej do płytek ŚMIG F-2 wiaderko

F-2 Gotowy klej do płytek dekoracyjnych

ŚMIG F-2 przeznaczony jest do natychmiastowego montażu dekoracyjnych płytek budowlanych wykonanych z syntetycznego kamienia, gipsu, cementu, konglomeratów, tworzyw sztucznych lub ceramiki na powierzchnie ścian i sufitów. Klej ŚMIG F-2 można stosować na każde stabilne, równe i chłonne podłoże budowlane takie jak tynki gipsowe, cementowe i cementowo-wapienne, a także na podłoża odkształcalne i drewnopochodne np. płyty OSB i g-k.

Klej cementowy ŚMIG S-6 worek

S-6 Klej do gresu

ŚMIG S-6 jest wodo i mrozoodporną cementową zaprawą klejącą o klasie C1TE, co oznacza klej o obniżonym spływie (poniżej 0,5 mm) i wydłużonym czasie otwartym (30 min).

Klej gipsowy Megaron Gl-5 worek

Megaron Gl-5 – Klej gipsowy

Jest suchą mieszanką gipsową do zastosowań wewnętrznych przewidzianą do samodzielnego przygotowania. Produkt przeznaczony jest do mocowania płyt gipsowo – kartonowych do podłoża oraz do montażu płyt izolacyjnych wewnątrz pomieszczeń.

Klej do płytek Megaron Dw-13 wiaderko

Megaron Dw-13 – Klej do płytek dekoracyjnych DEKORFIX

Jest klejem dyspersyjnym przeznaczonym do natychmiastowego montażu płytek i okładzin na ścianach we wnętrzach budynków. Ma konsystencję gęstej pasty. Wiąże i twardnieje w wyniku odparowania wody z zaprawy – wiązanie jest procesem nieodwracalnym.

Gładź szpachlowa Megaron Dv-20 wiaderko

Megaron Dv-20 – Biała gotowa gładź polimerowa SUPER FINISZ

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. Gładź tworzy trwałe i śnieżnobiałe podłoże pod powłoki malarskie i tapety.