Mieszadło – jakie wybrać?

12.08.2021

Do czego potrzebujemy mieszadła budowlanego?

W przypadku prac budowlanych i wykończeniowych bardzo często wyroby budowlane należy odpowiednio przygotować do użycia. Wiele wyrobów sprzedawanych w formie sypkiej wymaga wymieszania z wodą, w odpowiedniej proporcji.
Także niektóre gotowe produkty, takie jak np. farby i masy szpachlowe dobrze jest wymieszać przed użyciem.
Mieszamy je w celu poprawienia konsystencji, zniwelowania rozwarstwień i wykropleń, bądź uzyskania jednolitego koloru, co jest wyjątkowo istotne w przypadku farb kolorowych. Mieszanie nie jest oczywiście potrzebne, jeśli dopiero co odebraliśmy farbę z mieszalni 😉
pszczoła ŚMIG miesza zaprawę mieszadłem
mieszadło i wiaderko
mieszanie zaprawy przez wykonawcę
mieszanie zaprawy przez wykonawcę
+1
Mieszadło mechaniczne

Dobór odpowiedniego mieszadła

W przypadku znacznej ilości materiału, nie tylko jego transport, ale także przygotowanie potrafi być naprawdę czasochłonne i uciążliwe. Dlatego ważny jest dobór odpowiedniego sprzętu, który potrafi ułatwić pracę i odciążyć nasze plecy. W przypadku małych prac remontowych oraz amatorskiego majsterkowania często do rozrobienia zaprawy wystarczy wiertarka z zamocowanym odpowiednim mieszadłem. Jeżeli mieszamy tylko produkty gotowe (te sprzedawane w wiadrach) a sypkich potrzebujemy zaledwie parę wiader, takie rozwiązanie powinno wystarczyć. Jednak w przypadku profesjonalnych prac wykończeniowych warto zainwestować w porządną mieszarkę. Już rozrobienie z wodą pełnego dużego wiadra sypkiego produktu jest wyjątkowo trudne za pomocą zwykłej wiertarki. Z kolei przygotowanie pełnej kastry tynku w zasadzie wymaga mieszadła obowiązkowo.
Dla amatora może być zaskakujące jak dużym ułatwieniem jest mieszadło budowlane o dużej głowicy.
Dzięki wymiennym końcówkom będziemy w stanie wymieszać najróżniejsze rodzaje produktów z zakresu chemii budowlanej. Dobór odpowiedniej końcówki mieszarki, czyli tak zwanego mieszadła może być bardzo pomocny – nieprawidłowo wymieszana zaprawa może być mocno zapowietrzona lub posiadać grudki i jedynie utrudni nam dalsze etapy pracy. W dalszej części artykułu przedstawimy podstawowe rodzaje mieszadeł i opiszemy jakie mają dedykowane zastosowania.

Rodzaje mieszadeł

1. Mieszadło uniwersalne

Najpopularniejszy rodzaj wśród dostępnych na rynku mieszadeł. Ma charakterystyczny wygląd, dlatego potocznie nazywane jest mieszadłem ślimakowym. Skutecznie miesza zaprawę transportując ją na okrągło z góry ku dołowi, dzięki czemu często jest stosowane uniwersalnie przez wykonawców. Dobrze nadaje się do mieszania zapraw charakteryzujących się zarówno większą i mniejszą płynnością. Sprawdzi się więc do gotowych mas szpachlowych, zapraw gipsowych i cementowych, jak i do farb. Warto pamiętać, że ze względu na charakterystykę mieszania zbyt szybkie obroty potrafią napowietrzyć półpłynną zaprawę, dlatego do gładzi i gipsów szpachlowych zalecamy mieszanie na niższych obrotach lub użycie mieszadła działającego w poziomie.
Mieszadło uniwersalne

2. Mieszadło uniwersalne podwójne

Do szczególnie dużych ilości zapraw, jak to bywa w przypadku przygotowania tynków czy wylewek, producenci sprzętu oferują również mieszadła uniwersalne podwójne. Jest to po prostu mieszarka z dwiema odwrotnymi głowicami obracanymi w odwrotnych kierunkach. Obie jednocześnie transportują materiał z góry na dół, więc robią to dwa razy sprawniej.
Mieszadło uniwersalne podwójne

3. Mieszadło spiralne - do farb

Mieszadło spiralne jest podobne do mieszadła uniwersalnego natomiast stopień skręcenia łopatek jest znacznie większy. Jest to mieszadło przeznaczone do produktów o płynnej konsystencji, takich jak farby i lakiery. Dzięki większemu skręceniu spirali produkt mieszany jest zdecydowanie szybciej i dokładniej co może być istotne w przypadku farb. Szybszy transport zaprawy nie sprawdzi się zupełnie w gęstych produktach, takich jak gęste masy szpachlowe, tynki czy zaprawy murarskie. Gęsty i ciężki produkt nie podda się tak szybkiemu transportowi i mieszanie będzie uciążliwe i mozolne.
Mieszadło spiralne - do farb

4. Mieszadło ściągające materiał z dołu do góry - tzw. ślimakowe

Mieszadło ściągające materiał z dołu do góry wygląda tak samo jak poprzedni rodzaj, jedynie kierunek skręcenia łopatek jest odwrotny. Dlatego także może być nazywane ślimakowym. Zasada działania też jest taka sama, jednak w odwrotnym ciągu od dołu do góry. Jest to niezwykle przydatny rodzaj mieszania w przypadku trudnych, ciężkich mas, o zwiększonej gęstości, takich jak np. beton, tynk, masy samopoziomujące, lub też materiały z dodatkiem piasku kwarcowego. Sposób mieszania od dołu do góry pomaga wydobyć cięższą frakcje z dołu do góry i równomiernie wymieszać całość. Może to być również pomocne przy gotowych produktach o dużym stopniu rozwarstwienia, co może się zdarzyć, jeśli produkt jest długo magazynowany.
Mieszadło ściągające materiał z dołu do góry - tzw. ślimakowe

5. Mieszadło ścinające - tzw. kielichowe

Piątym typem jest mieszadło przypominające swoim kształtem kielich. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich rodzajów mieszadło ścinające miksuje zaprawę w poziomie, jednocześnie rozbijając chudymi prętami pozostałe grudki suchego prochu. Masa może być podnoszona lub opuszczana poprzez odpowiednie ruchy całą mieszarką. Mieszadło kielichowe jest dedykowane do gipsu. Przy jego użyciu najłatwiej i najlepiej przygotujemy zaprawy do finalnego wykończenia ścian i sufitów. Ten typ mieszadła pozwala mieszać na wysokich obrotach bez wpychania do masy zbyt dużej ilości powietrza. Napowietrzenie skutkować może uciążliwym pojawianiem się pęcherzyków powietrza na ścianie podczas pracy z taką napowietrzoną masą. Za pomocą mieszadła ścinającego przygotujemy do pracy gładzie gipsowe jak np. ŚMIG E-1 i D-1, czy Megaron Super Finisz, a także przemieszamy przed użyciem gotowe produkty, jak np. ŚMIG A-2, czy A-11.
Mieszadło ścinające - tzw. kielichowe

6. Mieszadło do gotowych mas szpachlowych

Mieszadło do gotowych mas szpachlowych to również mieszadło transportujące w poziomie, dzięki czemu nie zapowietrza zaprawy. Ze względu na swój kształt transportuje produkt szybciej niż mieszadło kielichowe ale nie rozbija tak dobrze grudek suchych produktów, dlatego jest mniej wszechstronne i dedykowane do mas gotowych. Jeżeli pracujemy tylko z produktami gotowymi to może być to najlepszy wybór, natomiast jeżeli regularnie mieszamy różne zaprawy to może lepszym wyborem będzie mieszadło kielichowe lub uniwersalne.
Mieszadło do gotowych mas szpachlowych

Podobał Ci się nasz artykuł? Mamy więcej ciekawych treści dla Ciebie. Dowiedz się o nich jako pierwszy! Śledź nas na Facebooku. Do zobaczenia właśnie tam. 🙂

Polecane produkty naszych marek

Gładź szpachlowa A-2 wiaderko

A-2 Biała gotowa gładź szpachlowa

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. A-2 można stosować także do łączenia płyt gipsowo-kartonowych z taśmą wzmacniającą. Gładź tworzy trwałe i śnieżnobiałe podłoże pod powłoki malarskie i tapety.

Gładź szpachlowa A-11 wiaderko

A-11 Biała gładź prosto pod wałek

Biała Gładź Prosto Pod Wałek posiada idealną konsystencję do prostego i szybkiego nakładania przy użyciu wałka do gładzi – nie ma potrzeby rozcieńczania produktu z wodą! A-11 zapakowane zostało w czarne, plastikowe wiaderka, wyprodukowane z materiałów pochodzących z recyklingu!

Gładź szpachlowa D-1 worek

D-1 Biała gładź szpachlowa łatwoszlifowalna

Gładź ŚMIG D-1 jest łatwa w szlifowaniu oraz gwarantuje śnieżnobiały kolor. Tworzy trwałe podłoże idealne pod powłoki malarskie i tapety. Dzięki niej będziesz w stanie wygładzić ściany, w tym uzupełnić ubytki czy rysy. Produkt nadaje się także do wygładzania połączeń płyt gipsowo-kartonowych z taśmą wzmacniającą.

Gładź szpachlowa ŚMIG E-1 worek

E-1 Gładź szpachlowa łatwoszlifowalna

Gładź ŚMIG E-1 jest łatwa w szlifowaniu. Tworzy trwałe podłoże idealne pod powłoki malarskie i tapety. Dzięki niej będziesz w stanie wygładzić ściany, w tym uzupełnić ubytki czy rysy. Produkt nadaje się także do wygładzania połączeń płyt gipsowo-kartonowych z taśmą wzmacniającą.

Gładź szpachlowa Megaron Dv-20 wiaderko

Megaron Dv-20 – Biała gotowa gładź polimerowa SUPER FINISZ

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. Gładź tworzy trwałe i śnieżnobiałe podłoże pod powłoki malarskie i tapety.

Gładź szpachlowa Megaron FINISZ worek

Megaron Gs-1 – Gładź gipsowa FINISZ

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. Łatwa do nakładania i szlifowania.

Gładź szpachlowa Megaron SUPER FINISZ worek

Megaron Gt-120 – Biała gładź gipsowa SUPER FINISZ

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. Łatwa do nakładania i szlifowania. Gładź ma kolor śnieżnobiały.