Tynki i ich rodzaje.

30.07.2020

Tynk. co to jest? Funkcja i podział tynków.

tynki wykres rodzaje
Tynk jest to warstwa wykończeniowa pokrywająca powierzchnie ścian budynku. Tynki dzielimy przede wszystkim na wewnętrzne i zewnętrzne. 
Główne funkcje tynków wewnętrznych to nadanie ścianom i sufitom płaskiej i pionowej powierzchni oraz ochrona konstrukcji budynku przed czynnikami takimi jak para wodna. Zadaniem tynku wewnątrz budynku jest więc zapewnienie, że ściany nie mają kształtu łuku, są idealnie pionowe a narożniki wewnątrz pomieszczeń mają kąt prosty. Jest to niezwykle ważne w przypadku przylegania mebli lub blatów do ścian, gdzie zapobiega to powstawaniu nieestetycznych szczelin, lub na przykład podczas korzystania z projektora, którego obraz może być mocno zniekształcony na nie płaskiej ścianie. Tynki wykonuje się z zapraw tynkarskich najczęściej gipsowych lub cementowo wapiennych nanoszonych na ścianę w grubościach od 5 mm czasami nawet do 5 cm. W nowym budownictwie warstwa tynku ma zazwyczaj około 15 mm grubości.
Nakładanie tynku
Tynki zewnętrzne mają za zadanie nadać elewacji budynku estetyczny wygląd i chronić ściany budynku przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Tynki zewnętrzne wraz z termoizolacją, zaprawą klejową i siatką elewacyjną tworzą tak zwane systemy dociepleń.
Tradycyjnie tynkiem nazywano łącznie całość warstw wykończeniowych wykonanych z zaprawy włącznie z gładzią. Dlatego gładź nazywana jest czasami gładzią tynkową natomiast inne faktury, będące alternatywą dla gładzi nazywamy tynkami dekoracyjnymi, mimo, że nie służą one do równania płaszczyzny i pionu ścian. Dzisiaj w języku użytkowym słowo tynk oznacza najczęściej gotowe wyroby budowlane służące właśnie do wyrównywania ścian lub warstwę wykończeniową wykonaną za ich pomocą. 
pszczoła ŚMIG tynk

Kiedy stosować tynk i na jakie podłoże?

Tynk wewnątrz budynku stosujemy przede wszystkim na wszystkie murowane ściany wewnątrz pomieszczeń,  z takich materiałów jak bloczki betonowe, gazobetonowe, pustaki ceramiczne, cegły wszelkiego rodzaju. Można stosować także na ściany betonowe, wykonywane na budowie, lub z prefabrykatów oraz na wcześniej wykończone ściany, jeśli ich parametry nas nie zadowalają.
Do oceny jakości wykonanych tynków stosuje się poziomicę i dwumetrową łatę tynkarską (stalową listwę). Jeżeli po przyłożeniu łaty do ściany odchyły od płaszczyzny na 2m długości przekraczają 5 mm lub odchył od pionu przekracza 3mm na 1m długości warto zastosować tynk w celu zniwelowania tych nierówności. 
tynki_podloza.png

Metody wykonywania tynków

Wykonywanie tynków składa się z następujących kroków:

1. Przygotowanie podłoża

Przygotowanie podłoża – podłoże pod tynk powinny być osuszone, odpylone, stabilne i zagruntowane w przypadku bardziej chłonnych podłoży, jak na przykład gazobeton.
Gruntowanie ściany z pustaków Gruntem ŚMIG K-15

2. Zatopienie prowadnic

Przymocowanie prowadnic – przed przystąpieniem do tynkowania mocowane są listwy podtynkowe, które są precyzyjnie ustawione w pionie i w jednej płaszczyźnie. Etap ten może zostać pominięty, natomiast tynkowanie bez prowadnic jest znacznie trudniejsze i wymaga dużego doświadczenia.
tynk zatopienie prowadnic

3. Nakładanie

Nanoszenie tynku na ścianę – tynk jest narzucany na ścianę jedną z dwóch dostępnych metod. Ręcznie lub maszynowo. W przypadku narzucania ręcznego wykorzystuję się w tym celu kielnie trójkątną, w przypadku tynkowania maszynowego wykorzystuje się agregat tynkarski. Jest to inne urządzenie niż agregat szpachlarski służący do natrysku gładzi. W zależności od metody nakładania powinniśmy wybrać tynk ręczny lub maszynowy, tak aby właściwości materiału były dobrze dostosowane do metody pracy.
 Nakładanie tynku

4. Wyrównanie

Wyrównanie powierzchni tynku – za pomocą łaty tynkarskiej zbierany jest jest nadmiar tynku tak aby wyrównać jego powierzchnię do prowadnic oraz ponownie narzucany w miejscach gdzie było go za mało. Po wstępnym związaniu tynku proces ten jest powtarzany, tym razem z większą precyzją.
Wyrównanie tynku łatą tynkarską

5. Wykańczanie

Wykańczanie powierzchni tynku – w zależności od rodzaju wybranego materiału i oczekiwanego efektu dobierana jest metoda wykończenia. Zazwyczaj tynk jest moczony wodą oraz zacierany za pomocą pac gąbkowych, a następnie wyrównywany szeroką szpachlą stalową zwaną piórem.
Wykańczanie tynku

Płyty gipsowo-kartonowe jako alternatywa dla tynków

Coraz częściej jako alternatywę dla tynków wewnętrznych wykorzystuje się rozwiązanie łatwiejsze w wykonaniu szybsze i tańsze, czyli okładziny ścian z płyt g-k. Doprowadzenie ścian do równej i pionowej powierzchni za pomocą płyt gipsowo kartonowych jest szybsze, ale też wymaga trochę umiejętności i wiedzy o wykonaniu. Płyty g-k przyklejane są do murów za pomocą kleju gipsowego, lub przykręcane do wcześniej wykonanej konstrukcji systemowej. Następnie szpachluje się łączenia płyt i w zależności od preferencji klienta gładzi się całą powierzchnię płyty lub pas szerokości około metra przykrywający łączenie. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, ale też wady. Ściany obłożone płytami g-k mogą wydawać głuchy dźwięk przy wszelkich uderzeniach, co nie wszystkim odpowiada. Okładzina z płyt gipsowo kartonowych może też sprawiać problemy przy wieszaniu wszelkich rzeczy za pomocą kołków rozporowych gdyż, wierzchnia warstwa ściany nie jest tak trwała jak tynk, i trzeba dobrać odpowiednie kołki uwzględniając przestrzeń między płytą a tynkiem.
szpachlowanie płyt g-k

Inne zastosowania zapraw tynkarskich

Dzięki temu, że zaprawy tynkarskie są przystosowane do nakładania w większych grubościach świetnie się nadają do wielu prac naprawczych, a więc wszelkiego uzupełniania ubytków w ścianach lub wypełniania bruzd po położeniu kabli. Do takich prac często wykorzystywane są także gips szpachlowy i klej gipsowy, które też się do tego świetnie nadają. Za pomocą niektórych zapraw tynkarskich, zwłaszcza gipsowych można również wykonać cienkowarstwowe tynki dekoracyjne na przykład beton architektoniczny, co może wymagać kreatywności i wprawy. 
Uzupełnianie ubytków masą ŚMIG

Podobał Ci się nasz artykuł? Mamy więcej ciekawych treści dla Ciebie. Dowiedz się o nich jako pierwszy! Śledź nas na Facebooku. Do zobaczenia właśnie tam. 🙂

Polecane produkty naszych marek

Gładź szpachlowa A-2 wiaderko

A-2 Biała gotowa gładź szpachlowa

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. A-2 można stosować także do łączenia płyt gipsowo-kartonowych z taśmą wzmacniającą. Gładź tworzy trwałe i śnieżnobiałe podłoże pod powłoki malarskie i tapety.

Gładź szpachlowa A-6 wiaderko

A-6 Biała gotowa gładź szpachlowa szybkoschnąca

ŚMIG A-6 charakteryzuje się krótkim czasem wysychania. Dzięki nowoczesnej formule schnie 2-krotnie szybciej niż tradycyjne gładzie gotowe, co umożliwia szybsze przystąpienie do prac końcowych a tym samym szybsze ukończenie prac w ogóle.

Gładź szpachlowa D-1 worek

D-1 Biała gładź szpachlowa łatwoszlifowalna

Gładź ŚMIG D-1 jest łatwa w szlifowaniu oraz gwarantuje śnieżnobiały kolor. Tworzy trwałe podłoże idealne pod powłoki malarskie i tapety. Dzięki niej będziesz w stanie wygładzić ściany, w tym uzupełnić ubytki czy rysy. Produkt nadaje się także do wygładzania połączeń płyt gipsowo-kartonowych z taśmą wzmacniającą.

Gładź szpachlowa ŚMIG E-1 worek

E-1 Gładź szpachlowa łatwoszlifowalna

Gładź ŚMIG E-1 jest łatwa w szlifowaniu. Tworzy trwałe podłoże idealne pod powłoki malarskie i tapety. Dzięki niej będziesz w stanie wygładzić ściany, w tym uzupełnić ubytki czy rysy. Produkt nadaje się także do wygładzania połączeń płyt gipsowo-kartonowych z taśmą wzmacniającą.

Gładź szpachlowa Megaron Dv-20 wiaderko

Megaron Dv-20 – Biała gotowa gładź polimerowa SUPER FINISZ

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. Gładź tworzy trwałe i śnieżnobiałe podłoże pod powłoki malarskie i tapety.

Gładź szpachlowa Megaron FINISZ worek

Megaron Gs-1 – Gładź gipsowa FINISZ

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. Łatwa do nakładania i szlifowania.