Bąble pojawiają się po wygładzeniu (zazwyczaj w 2 warstwie gładzi).
Przyczyna: Pierwsza warstwa gładzi (lub wcześniejsze podłoże) została nałożona na niechłonne/szczelne podłoże (np. farbę olejną). Przy nakładaniu drugiej warstwy wychodzi powietrze z 1 warstwy.
Rozwiązanie: Zwilżyć wodą pierwszą warstwę(lub wcześniejsze podłoże) przed nakładaniem drugiej warstwy.
Malutkie bąbelki lub dziurki po nałożeniu gładzi na ścianę. Po wyschnięciu dużo małych dziurek
Przyczyna: Gładź została spieniona podczas mieszania. Należy gładź mieszać na wolnych obrotach.
Rozwiązanie: Wystąpienie samych bąbelków i dziurek nie jest dużym problemem. Należy je pokryć i uzupełnić kolejną warstwą gładzi. Farba ani grunt tego nie zniwelują.
Zarysowania powstałe przy szlifowaniu.
Przyczyna 1: Nierówna krawędź siatki ściernej.
Rozwiązanie 1: Gąbka ścierna.
lub
Przyczyna 2: Zbyt gruba gradacja siatki lub gąbki.
Rozwiązanie 2: Drobniejsza gąbka lub siatka.
Pęcherzyki powietrza ujawniają się przy szlifowaniu.
Przyczyna: Spieniona lub niedokładnie rozmiaszana gładź przed nakładaniem. Lub nie równomiernie rozprowadzona na ścianie podczas aplikacji.
Rozwiązanie: Gładź gotową wymieszać przed użyciem w celu ujednolicenia struktury. Gładź gipsową dokładnie mieszać na wolnych obrotach. Powstałe pęcherzyki przykryć kolejną warstwą gładzi, może być na ostro.
Gładź gipsowa odpada (sypie się pod ręką), lub odspaja się przy malowaniu (zostaje na wałku)
Przyczyna 1: Gładź wyschła zanim związała. W gładzi gipsowej spoiwem jest gips – spoiwo mineralne, które wiąże w reakcji chemicznej z wodą. W gładziach proces wiązania trwa od godziny do 3 godzin, a gips osiąga pełną twardość dopiero po wyschnięciu. Natomiast jeżeli wyschnie szybciej niż minie czas wiązania, gładź może się osypywać. Należy unikać przeciągów w pierwszych godzinach pracy produktami gipsowymi.
Rozwiązanie 1: Wykonać ostatnią warstwę od nowa, dbając o to, żeby nie wyschła za szybko(nie wietrzyć i chronić przed słońcem) lub najlepiej gładzią dyspersyjną(problem ten nie występuje). Jeżeli problem występuje punktowo można zastosować gruntowanie.
lub
Przyczyna 2: Została rozprowadzona po związaniu. Gładź zgęstniała od wiązania gipsu i mimo to została rozprowadzona na ścianie lub po zgęstnieniu została rozrzedzona i rozporowadzona.
Rozwiązanie 2: Wykonać ostatnią warstwę od nowa, rozprowadzając gładź przed upływem czasu wiązania.
Gładź gipsowa nie wiąże. Po upływie czasu wiązania nie jest twarda
Przyczyna: Gładź gipsowa uzyskuje pełną twardość dopiero po całkowitym wyschnięciu. Możliwe jest, że gładź jest plastyczna po związaniu, przed wyschnięciem.
Rozwiązanie: Poczekać aż gładź wyschnie, by przyspieszyć proces można otworzyć okna i drzwi. Nie należy tego robić przed upływem czasu wiązania.
Spękania po wyschnięciu na powierzchni gładzi gipsowej.
Przyczyna: Rozrzedzenie zaprawy wodą po zgęstnieniu (wstępnym związaniu).
Przyczyną może być też nałożenie warstwy grubszej niż zaleca producent, choć to raczej rzadko występuje w przypadku gładzi gipsowych.
Rozwiązanie: Spękaną gładź należy usunąć szpachelką, następnie nałożyć nową warstwę. Jeżeli spękanie wystąpiło w małym stopniu i gładź dobrze się trzyma można ją wzmocnić gruntowaniem i uzupełnić pęknięcia kolejną warstwą.
Gładź wiąże zbyt szybko.
Przyczyna: Użyto brudnej wody lub brudnych narzędzi. Kawałki związanego gipsu lub niektóre zabrudzenia wody mogą znacząco przyspieszyć wiązanie gipsu.
Rozwiązanie: Przygotować nową zaprawę używając czystych narzędzi. Jeżeli problem występuje ponownie może być to wada produkcyjna można zgłosić reklamację.
Gładź gipsowa ma nierówną szlifowalność.
Przyczyna 1: Gładź miejscowo wyschła zamiast związać.
Rozwiązanie 1: W celu ujednolicenia można nałożyć kolejną warstwę gładzi, dbając o jej równomierne wysychanie(ograniczanie przewietrzania).
lub
Przyczyna 2: Pierwszą warstwę wykonano innym produktem, o odmiennej twardości, na przykład gipsem szpachlowym lub twardą gładzią.
Rozwiązanie 2: Po szlifowaniu uzupełnić ubytki twardą gładzią i ponownie szlifować. Lub nałożyć ostatnią warstwę bardzo dokładnie minimalizując wymaganą ilość szlifowania.
Grudki przy rozrabianiu gładzi gipsowej.
Przyczyna 1: Woda dolewana do prochu, zamiast odwrotnie.
Rozwiązanie 1: Suche produkty zawsze powinny być wsypywane do wcześniej odmierzonej wody. W razie potrzeby wody można dodać potem więcej.
lub
Przyczyna 2: Zbyt krótkie mieszanie lub małe mieszadło.
Rozwiązanie 2: Duże mieszadła do zapraw znacznie ułatwiają rozmieszczanie w porównaniu do małych montowanych do zwykłej wiertarki
Spękania gładzi polimerowej po wyschnięciu.
Przyczyna: Zbyt gruba warstwa gładzi. Gładzie gotowe(polimerowe) pękają przy wysychaniu jeśli warstwa jest grubsza niż deklarowana przez producenta. Zwykle powyżej 3-5 mm.
Rozwiązanie: Nałożyć kolejną warstwę gładzi przykrywając pęknięcia. Zazwyczaj nie ma potrzeby usuwania spękanej warstwy.
Gładź gotowa(polimerowa) jest rozwarstwiona, widoczny płynny wypływ na wierzchu.
Przyczyna: Gładzie dyspersyjne mogą się z czasem rozwarstwiać, jest to proces naturalny. Samo rozwarstwienie nie oznacza, że produkt jest zepsuty. Zazwyczaj rozwarstwienie następuje po upływie czasu gwarancji.
Rozwiązanie: Należy intensywnie przemieszać, najlepiej mechanicznie, aż do uzyskania jednolitej masy. Jeżeli nie śmierdzi (często określane jako smród zgniłego jaja) i nie zmieniła koloru na żółty jest dobra do użycia.
Powierzchnia gładzi po wyschnięciu nie jest gładka tylko pomarszczona lub pofalowana
Przyczyna: Jest to zjawisko naturalne dla gładzi gotowych spowodowane skurczem przy wysychaniu. Im rzadsza jest gładź tym większy skurcz oraz im większe były nierówności podłoża tym większe będą zmarszczenia.
Rozwiązanie: Aby wygładzić powierzchnię należy nałożyć kolejną warstwę gładzi. Problem ten dotyczy głównie pierwszej warstwy, niemalże nie występuje na kolejnych warstwach gładzi. Nie ma on zazwyczaj także wpływu na przyczepność gładzi.
Gładź gotowa(polimerowa) nie wysycha, jest płynna i mokra.
Przyczyna: Duża wilgotność powietrza spowodowana brakiem przewietrzania.
Rozwiązanie: Intensywne przewietrzanie pomieszczenia. Warto pamiętać, że im grubsza warstwa tym dłużej schnie.
Bąble w masie (spieniona konsystencja), gładzi gotowej po otwarciu wiadra.
Przyczyna: Gładzie gotowe mogą być delikatnie zapowietrzone podczas procesu produkcji i tracić jednorodność konsystencji podczas magazynowania.
Rozwiązanie: Wymieszać, najlepiej mechanicznie.
Podobał Ci się nasz artykuł? Mamy więcej ciekawych treści dla Ciebie. Dowiedz się o nich jako pierwszy! Śledź nas na Facebooku. Do zobaczenia właśnie tam. 🙂