Różnice w klejach dyspersyjnych i cementowych

21.09.2021

Który rodzaj klejów jest lepszy?

kleje-roznice-mob.jpg
Kleje używane w budownictwie dzielą się na kilka podstawowych rodzajów, z których każdy ma swoje dedykowane zastosowanie. Możemy wyróżnić kleje: do płytek (glazurnictwo, płytki dekoracyjne), montażowe (lustra, półki), paneli podłogowych, systemów dociepleń (styropian), konstrukcyjne (np. metal-szkło), a także inne kleje specjalistyczne. Rodzaj który omawiamy w naszym artykule to kleje do płytek, które także dzielą się na 3 rodzaje, w zależności od zastosowanego spoiwa budowlanego – cementu, dyspersji polimerowej oraz żywicy reaktywnej. Zajmiemy się opisaniem różnic w dwóch najpopularniejszych rodzajach klejów do płytek, a mianowicie cementowych oraz dyspersyjnych, nazywanych potocznie gotowymi. Zarówno kleje dyspersyjne, jak i cementowe mają zalety i są opracowywane z myślą o konkretnych zastosowaniach. Nie można jednoznacznie wskazać który jest lepszy, ponieważ są po prostu inne. Warto wiedzieć jakie są między rodzajami klejów różnice, takie informacje powinny być pomocne przy wyborze odpowiedniego kleju do naszych prac remontowych.
nakładanie kleju cementowego na posadzkę
pszczoła ŚMIG z pacą zębatą

Kleje cementowe – skład i właściwości

klej cementowy ŚMIG zalety
Kleje do płytek cementowe to najczęściej wybierane kleje do płytek. Cement jako spoiwo mineralne otrzymywany jest podczas wypalania zmielonych skał w zakładach przemysłowych, nazywanych cementowniami. Na terenie Polski działa największa w Europie cementownia, ​​w gminie Górażdże. Standardowo w budownictwie z mieszanki cementu z piaskiem / żwirem i dodatki powstaje jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów – beton.
Wiązanie cementu zachodzi po wymieszaniu go z wodą, powstaje wtedy zhydratyzowany cement, dlatego kleje cementowe miesza się z wodą bezpośrednio przed użyciem, wsypując zawartość worka do wody, nie na odwrót. Początek czasu wiązania w większości przypadków wynosi około 4 godziny od wymieszania z wodą. Jest to także okres przydatności do użycia zaprawy większości klejów cementowych. Koniec efektywnego wiązania cementu teoretycznie kończy się dopiero po upływie 28 dni.
Tradycyjne spoiwo cementowe ma swoje duże zalety. Wiąże w reakcji chemicznej z wodą i po związaniu zachowuje swoje parametry nawet po długotrwałym zamoczeniu. Dzięki temu wszystkie kleje cementowe są wodoodporne i można je z sukcesem wykorzystywać w kabinach prysznicowych i na podłodze łazienki. W zależności od dokładnego składu i ilości zastosowanego spoiwa polimerowego kleje cementowe mogą być także elastyczne i odporne na pękanie. Ma to zastosowanie na trudnych, chłonnych podłożach oraz narażonych na liczne wahania temperatur (odsłonięte miejsca zewnętrzne, ogrzewanie podłogowe).
Niektóre kleje cementowe są marketingowo nazywane żelowymi – zawierają bentonity, tworzące tzw. żel krzemianowy.
Dzięki dodatkowi poprawia się parametr spływu, konsystencja, oraz zwiększa zakres stosunku woda spoiwo oraz wydłuża czas odparowania wody. Jednak nie są to właściwości, których nie można osiągnąć nie korzystając z bentonitów. Na rynku dostępne są także kleje na bazie białego cementu – nie powodują przebarwień i nie brudzą białych i jasnych płytek.
wiązanie cementu
wysychanie cementu
fabryka cementu, cementownia
mieszenie zaprawy sypkiej na bazie cementu, w wiaderku
nakładanie płytki wielkoformatowej na posadzkę
Klej cementowy ŚMIG nakładany pacą zębatą

Kleje dyspersyjne – skład i właściwości

skład klejów dyspersyjnych
Kleje dyspersyjne mają dużą zaletę w porównaniu do klejów cementowych, ponieważ są sprzedawane w formie gotowej masy. Oszczędzamy czas na etapie przygotowywania zaprawy. Kleje dyspersyjne są również bardziej elastyczne niż większość klejów cementowych co zmniejsza ryzyko pękania i odbijania płytek.
Dyspersja polimerowa wiąże w procesie wysychania kleju,
więc do poprawnego związania kleju istotne jest dobre przewietrzanie. Kleje gotowe wiążą i twardnieją w wyniku odparowania wody z zaprawy, co jest procesem nieodwracalnym. Czas wiązania zależy od szybkości odparowania wody, tak więc uzależniony jest od formatu płytek, ilości użytego kleju, rodzaju i chłonności podłoża oraz wilgotności i temperatury powietrza. Z powodu długiego czasu wysychania w warunkach dużej wilgotności i małego przewietrzania, kleje te są zalecane głównie na ściany, ponieważ tam dłuższe wiązanie nie niesie ryzyka uszkodzenia okładziny gdyż ściany nie są obciążone ruchem pieszym.
nakładanie płytek dekoracyjnych na ścianę
Wadą klejów dyspersyjnych jest to, że nie są odporne na długotrwałe moczenie, dlatego nie powinny być wykorzystywane w kabinie prysznicowej
oraz na nie zadaszonych tarasach i ścianach zewnętrznych. Natomiast w miejscach takich jak: baseny, brodziki, tarasy, balkony oraz wszelkie odkryte posadzki na zewnątrz, gdzie płytki są często lub na stałe zanurzone w wodzie albo narażone są na zaleganie topniejącego śniegu, zastosowanie większości klejów dyspersyjnych jest zdecydowanie niepoprawne. Zachlapania płytek podczas użytkowania kuchni czy umywalki nie są zagrożeniem dla klejów dyspersyjnych.
wiązanie polimeru

Cechy różnicujące kleje

Jak widać po powyższych wykresach kleje cementowe oraz dyspersyjne mają inny skład i wiążą na skutek odmiennego procesu. Jedne i drugie przeznaczone są do nakładania przy użyciu pacy zębatej. Wśród różnic między dwoma rodzajami klejów możemy wskazać: dedykowane miejsca zastosowania, różnicę w odkształcalności, żywotności zaprawy, czasie otwartym pracy, czasie wiązania, grubości warstwy, konsystencji, mrozo i wodoodporności, cenie, a nawet występują różnice w kolorze.
Kleje cementowe ŚMIG
Dlatego istotny jest dobór odpowiedniego kleju w zależności od naszych potrzeb: płytek które będziemy przyklejać, miejsca wewnątrz, bądź na zewnątrz budynku, budżetu, a także naszej wygody w transporcie i w trakcie pracy. Przy wyborze odpowiedniego kleju zachęcamy do zapoznania się z klasami klejów do płytek w naszym odrębnym artykule.
kleje dyspersyjne ŚMIG i Megaron

Podobał Ci się nasz artykuł? Mamy więcej ciekawych treści dla Ciebie. Dowiedz się o nich jako pierwszy! Śledź nas na Facebooku. Do zobaczenia właśnie tam. 🙂

Polecane produkty naszych marek

Klej cementowy ŚMIG S-4 worek
S-4 Klej do kuchni, łazienki i salonu

ŚMIG S-4 jest wodoodporną zaprawą klejącą o klasie C1. Zalecany szczególnie do użycia w kuchni, łazience oraz salonie. W skład ŚMIG S-4 wchodzą: cement, odpowiednio wyselekcjonowane kruszywa, żywice syntetyczne i dodatki modyfikujące.

Klej do płytek ŚMIG F-60 wiaderko
F-60 Gotowy klej do płytek

Przeznaczony jest do przyklejania płytek ceramicznych, zarówno małych jak i wielkoformatowych na wszelkie trwałe, równe i suche podłoża budowlane. Można nim również przyklejać płytki cementowe, gipsowe, szklane, płyty z naturalnego kamienia lub konglomeratów. Wyjątkowa elastyczność dyspersji polimerowych pozwala stosować go na podłoża gładkie i niechłonne, jak stara glazura oraz odkształcalne i giętkie, jak płyty g-k, drewnopochodne czy cementowo-włóknowe.

Klej do płytek ŚMIG F-2 wiaderko
F-2 Gotowy klej do płytek dekoracyjnych

ŚMIG F-2 przeznaczony jest do natychmiastowego montażu dekoracyjnych płytek budowlanych wykonanych z syntetycznego kamienia, gipsu, cementu, konglomeratów, tworzyw sztucznych lub ceramiki na powierzchnie ścian i sufitów. Klej ŚMIG F-2 można stosować na każde stabilne, równe i chłonne podłoże budowlane takie jak tynki gipsowe, cementowe i cementowo-wapienne, a także na podłoża odkształcalne i drewnopochodne np. płyty OSB i g-k.

Klej cementowy ŚMIG S-6 worek
S-6 Klej do gresu

ŚMIG S-6 jest wodo i mrozoodporną cementową zaprawą klejącą o klasie C1TE, co oznacza klej o obniżonym spływie (poniżej 0,5 mm) i wydłużonym czasie otwartym (30 min).

Klej gipsowy Megaron Gl-5 worek
Megaron Gl-5 – Klej gipsowy

Jest suchą mieszanką gipsową do zastosowań wewnętrznych przewidzianą do samodzielnego przygotowania. Produkt przeznaczony jest do mocowania płyt gipsowo – kartonowych do podłoża oraz do montażu płyt izolacyjnych wewnątrz pomieszczeń.

Klej do płytek Megaron Dw-13 wiaderko
Megaron Dw-13 – Klej do płytek dekoracyjnych DEKORFIX

Jest klejem dyspersyjnym przeznaczonym do natychmiastowego montażu płytek i okładzin na ścianach we wnętrzach budynków. Ma konsystencję gęstej pasty. Wiąże i twardnieje w wyniku odparowania wody z zaprawy – wiązanie jest procesem nieodwracalnym.

Gładź szpachlowa Megaron Dv-20 wiaderko
Megaron Dv-20 – Biała gotowa gładź polimerowa SUPER FINISZ

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. Gładź tworzy trwałe i śnieżnobiałe podłoże pod powłoki malarskie i tapety.