Noże do gładzi. Jak wybrać?

17.11.2020

Czym są noże do gładzi i dlaczego warto je mieć wśród swoich narzędzi!

schemat2a (1).png
Wraz ze wzrostem popularności metody nakładania mas szpachlowych wałkiem szybko rośnie również popularność tak zwanych noży do gładzi lub inaczej szpachli powierzchniowych. Czasami nazywanych też kosą a przez niektórych nawet piórem i lizakiem. Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji nimi pracować tutaj przekonasz się dlaczego warto, a jeżeli już takie posiadasz, przekonasz się czy warto się “przesiadać” na inny model.
Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji nimi pracować tutaj przekonasz się dlaczego warto
Nóż do gładzi. Czym się różni od tradycyjnej pacy i co powoduje, że wielu już nie uznaje wykonania gładzi packą za profesjonalne? Przede wszystkim jest to ergonomiczny kształt, który pozwala złapać blachę pod bardzo małym kątem nachylenia względem ściany i utrzymać ją z równomierną siłą na całej długości. Na tak wygodny uchwyt przy takiej szerokości nie pozwala ani tradycyjna paca, ani szpachla tynkarska z pojedynczym uchwytem potocznie zwana piórem.
Druga kluczowa cecha noży do gładzi jest to grubość blachy, zazwyczaj 0,3 mm. Jest to znacznie cieńsza blacha niż w przypadku pac lub szpachli tynkarskich, które zazwyczaj charakteryzują się grubością 0,5 mm. Może wydawać się, że to nie duża różnica, ale dzięki temu blacha noży do gładzi znacznie bardziej poddaje się ugięcią i pozwala na dużo bardziej delikatne wygładzanie, co ułatwia równomierne zaciągnięcie całej powierzchni. Jednocześnie blacha ma delikatnie ścięte narożniki na obu końcach aby sam kant nie rysował powierzchni.
Nóż do gładzi / szpachli grafika

Czym wyrózniają się dostępne na rynku modele?

Na polskim rynku szeroko dostępne są de facto 3 różne modele noży do gładzi oferowane przez kilka różnych marek narzędzi.
Nóż do gładzi / szpachli plastikowy
Pierwszy model posiada plastikowy uchwyt i charakteryzuje się nie dużym ciężarem. Bardzo charakterystyczna kształt uchwytu, często jest odbierany pozytywnie przez osoby, które mają małe dłonie. Mimo zastosowanego materiału jakim jest plastik jakość wykonania jest bardzo wysoka. Wadą tego modelu jest na pewno brak możliwości wymiany ostrza (uszkodzenie blachy skutkuje koniecznością wymiany całego narzędzia) oraz wysoka cena.

Nóż do gładzi / szpachli aluminowy
Drugi model wykonany jest z aluminium, natomiast stalowe ostrze ma możliwość wymiany na nowe i nie ma problemu z dostępnością części zamiennych w sklepach internetowych. Aluminiowy uchwyt wykonany jest z dużą precyzją, a w nowszych wersjach tego modelu plastikowe dekielki na końcach można z łatwością wyjąć, żeby woda nie zalegała przy myciu narzędzia. Niewątpliwie zaletą tego modelu jest wymienne ostrze i dobra cena.

Nóż do gładzi / szpachli plastikowy, wymienne ostrza
Trzeci natomiast system dostępny wyłącznie pod marką Kubala posiada plastikowy uchwyt i możliwość wymiany ostrza. W odróżnieniu od dwóch poprzednich modeli posiada duże wgłębienie z przodu uchwytu co skutkuje innym komfortem trzymania, warto spróbować. Plastik jako materiał wykonania uchwytu skutkuje również mniejszą wagą. System wymiany ostrza jest wyjątkowo intuicyjny i łatwy w obsłudze, co więcej jest tak zrobiony, że zabrudzenia i zużycie narzędzia nie wpływają na łatwość i szybkość wymiany.
noz-do-gladzi-profil1b.jpg
noz-do-gladzi-profil2.jpg
noz-do-gladzi-kubala.jpg

Porównanie cen i modeli

Poniżej tabela z porównaniem długości, wagi i cen modeli różnych marek. Nie dostrzegliśmy istotnych różnic użytkowych i jakościowych pomiędzy różnymi markami w obrębie tego samego modelu, choć niewątpliwie są różnice w wyglądzie, jeśli chodzi o kolorystykę. Podane ceny z listopada 2020 roku.
p1.png
plastikowa konstrukcja, niski ciężar, brak wymiennych ostrzy
noze_tabela_1.png
W tabeli podane są średnie ceny rynkowe.

p3.png
aluminiowa konstrukcja, wymienne ostrza, atrakcyjna cena
noze_tabela_2.png
W tabeli podane są średnie ceny rynkowe.

p2.png
plastikowa konstrukcja, wymienne ostrza, bardzo niski ciężar
noze_tabela_3.png
W tabeli podane są średnie ceny rynkowe.
noz-do-gladzi-kij-kubala.jpg
noz-do-gladzi-n1-1.jpg
noz-do-gladzi-kij1.jpg
noz-do-gladzi-mini.jpg

Jaka długość?

Na rynku dostępne są długości noży o bardzo szerokim zakresie bo od 10 cm do 150 cm. Oczywiście mało kto może sobie pozwolić na zakup wszystkich rozmiarów narzędzia od razu, a i nie koniecznie wszystkie okażą się każdemu praktyczne. Dwie najbardziej podstawowe długości noża to 60 i 80 cm. Jeżeli wybierać tylko jeden to któryś z tych. Krótsze niż 60 są za małe, do wykonywania regularnie gładzi na skalę całych pomieszczeń i mieszkań. Z kolej noże 100 cm i dłuższe trudno jest utrzymać równomiernie na całej długości i nie sprawdzą się na choć trochę nie równych tynkach, bo nie będą przylegać do ściany na całej długości. 
Noże do gładzi grafika
Noże 45 cm i krótsze są bardzo dobrym uzupełnieniem zestawu do pracy we wszystkich narożnikach, zakamarkach, przy kaloryferach i skosach, wszędzie tam gdzie dłuższe narzędzie się nie zmieści. De facto noże krótsze niż 30 cm spełnią tą samą funkcję co tradycyjne pace i szpachelki tylko z innym, dla wielu bardziej wygodnym uchwytem.
Noże krótsze niż 30 cm spełnią tą samą funkcję co tradycyjne pace i szpachelki
Z kolei noże 100 cm i dłuższe sprawdzą się przy wykonywaniu dużych powierzchni, zwłaszcza na precyzyjnie wykonanych tynkach lub szpachlowaniu Q-4 dużej ilości suchej zabudowy. Krótko mówiąc wszędzie tam gdzie mamy dużą powierzchnię i równą płaszczyznę. W wielu mieszkaniach, na przykład ze skosami może okazać się, że na większości ścian nawet nie będziemy w stanie skorzystać z noży o takiej długości, bo kształt ścian przy skosach na to nie pozwala. Nie mniej jednak jeśli ktoś już posiada krótsze noże i doszedł do wprawy w pracy takowymi, to chociaż jeden o większej długości też warto mieć.

Jakie cechy rozróżniają noże do gładzi?

Część oferowanych modeli posiada wymienne ostrza, co jest nie lada zaletą biorąc pod uwagę relatywnie wysoką cenę narzędzi. Same ostrza też nie są tanie i trzeba kupić dedykowane przez producenta, ale jednak nowe ostrze jest znacznie tańsze niż nowe narzędzie. Warto zwrócić uwagę, że mówimy tu o wykonywaniu gładzi, więc jakiekolwiek wygięcie czy uszczerbienie de facto dyskwalifikuje narzędzie. Nie jesteśmy w stanie już wyprostować i naprawić tak by ostrze było idealnie równe jak fabrycznie cięta blacha.
Bardzo indywidualną cechą jest wygoda uchwytu narzędzia. Dostępne na rynku są modele o trzech różnych uchwytach, znacznie różniące się od siebie kształtem oraz wielkością. Warto choć na chwilę, załapać każde z nich by wyczuć czy pasują do wielkości dłoni i indywidualnego naturalnego sposobu pracy.
Nóż do gładzi / szpachli plastikowy
Nóż plastikowy
Na jakie cechy narzędzia warto zwrócić uwagę wybierając noże do gładzi? Przede wszystkim materiał z jakiego jest wykonany. Na rynku mamy dostępne noże wykonane z plastiku i aluminium. Aluminiowe są bardziej sztywne i odporne na uderzenia i upadki oraz trwałe, natomiast plastikowe są lżejsze. W jednych i drugich ostrza są jednak stalowe.
Drugą cechą związaną z materiałem jest waga narzędzia. Modele wykonane z plastiku są trochę lżejsze co dla wielu osób może być zaletą. Niewykluczone, że przy pracy przez kilka godzin w ciągu dnia nie jedna osoba odczuje różnice w zmęczeniu rąk. Z drugiej jednak strony są osoby, które mówią, że mają lepsze wyczucie prowadzenia szpachli kiedy lepiej czują wagę narzędzia.
Nóż do gładzi / szpachli metalowy
Nóż aluminiowy
Nóż do gładzi / szpachli wygładza ścianę
Nóż do gładzi / szpachli wygładza ścianę

Ciekawe alternatywy dla noży do gładzi

Ciekawą alternatywą dla noży do gładzi są coraz bardziej popularne pace / rajberki z cienką blachą. Łączą one tradycyjny uchwyt pracy oraz charakterystyczną dla szpachli powierzchniowych blachę 0,3 mm. Dostępne są w długościach większych niż większość pac bo oprócz 30 często także 40 a nawet 50 cm. Choć nie zastąpią one w całości funkcji długich noży do gładzi dla wielu fanów tradycyjnej metody mogą być świetnym kompromisem i na pewno w niejednej sytuacji świetnie odnajdą swoje zastosowanie.
długa paca
długa paca

Podobał Ci się nasz artykuł? Mamy więcej ciekawych treści dla Ciebie. Dowiedz się o nich jako pierwszy! Śledź nas na Facebooku. Do zobaczenia właśnie tam. 🙂

Polecane produkty naszych marek

Gładź szpachlowa A-2 wiaderko

A-2 Biała gotowa gładź szpachlowa

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. A-2 można stosować także do łączenia płyt gipsowo-kartonowych z taśmą wzmacniającą. Gładź tworzy trwałe i śnieżnobiałe podłoże pod powłoki malarskie i tapety.

Gładź szpachlowa A-6 wiaderko

A-6 Biała gotowa gładź szpachlowa szybkoschnąca

ŚMIG A-6 charakteryzuje się krótkim czasem wysychania. Dzięki nowoczesnej formule schnie 2-krotnie szybciej niż tradycyjne gładzie gotowe, co umożliwia szybsze przystąpienie do prac końcowych a tym samym szybsze ukończenie prac w ogóle.

Gładź szpachlowa D-1 worek

D-1 Biała gładź szpachlowa łatwoszlifowalna

Gładź ŚMIG D-1 jest łatwa w szlifowaniu oraz gwarantuje śnieżnobiały kolor. Tworzy trwałe podłoże idealne pod powłoki malarskie i tapety. Dzięki niej będziesz w stanie wygładzić ściany, w tym uzupełnić ubytki czy rysy. Produkt nadaje się także do wygładzania połączeń płyt gipsowo-kartonowych z taśmą wzmacniającą.

Gładź szpachlowa ŚMIG E-1 worek

E-1 Gładź szpachlowa łatwoszlifowalna

Gładź ŚMIG E-1 jest łatwa w szlifowaniu. Tworzy trwałe podłoże idealne pod powłoki malarskie i tapety. Dzięki niej będziesz w stanie wygładzić ściany, w tym uzupełnić ubytki czy rysy. Produkt nadaje się także do wygładzania połączeń płyt gipsowo-kartonowych z taśmą wzmacniającą.

Gładź szpachlowa Megaron Dv-20 wiaderko

Megaron Dv-20 – Biała gotowa gładź polimerowa SUPER FINISZ

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. Gładź tworzy trwałe i śnieżnobiałe podłoże pod powłoki malarskie i tapety.

Gładź szpachlowa Megaron FINISZ worek

Megaron Gs-1 – Gładź gipsowa FINISZ

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. Łatwa do nakładania i szlifowania.

Gładź szpachlowa Megaron SUPER FINISZ worek

Megaron Gt-120 – Biała gładź gipsowa SUPER FINISZ

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. Łatwa do nakładania i szlifowania. Gładź ma kolor śnieżnobiały.