Nakładanie gładzi wałkiem. Jak poprawnie wykonać szpachlowanie wałkiem?

23.03.2021

Nakładanie gładzi wałkiem – Tak czy nie?

Metoda nakładania gładzi wałkiem na przestrzeni ostatnich lat coraz bardziej zyskuje na popularności. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna. Metoda ta jest zdecydowanie wygodniejsza, łatwiejsza do opanowania i mniej czasochłonna od metody polegającej na rozprowadzaniu gładzi stalową pacą. Jeśli jeszcze się wahasz i masz wątpliwości czy metoda nakładania gładzi wałkiem jest dla Ciebie, spróbuj i przekonaj się, że warto. Zyskasz czas i będziesz skuteczniejszy.
W tym artykule podpowiemy Ci: jaką gładź wybrać do nakładania wałkiem, jak szpachlować wałkiem w prawidłowy sposób i polecimy Ci jakich użyć narzędzi.
Nakładanie wałkiem gładzi ŚMIG A-8
Tradycyjna metoda nakładania gładzi przy pomocy pacy jest obecnie stosowana coraz rzadziej. Wykorzystanie w tym celu wałka nie jest nowością ale w ostatnim czasie szybko zyskuje na popularności jako metoda łatwa do opanowania i bardzo skuteczna do wygładzania dużych powierzchni ścian i do drobnych napraw.
Ciekawostka: w krajach Europy zachodniej już od dawna na szeroką skalę wykorzystuje się metodę nakładania gładzi wałkiem. Na przykład we Francji można kupić gładź w gotowym zestawie naprawczym, w którego skład wchodzi wiaderko, masa szpachlowa oraz styropianowy wałek do drobnych napraw. 
pszczoła ŚMIG Francja

Dlaczego do nakładania wałkiem najlepiej wybrać gotową gładź polimerową?

Zanurzenie wałka do gładzi w wiaderku ŚMIG A-2
Do nakładania wałkiem najbardziej polecane są gładzie polimerowe. Mają one tę zaletę nad gładziami sypkimi, że nie wiążą na wałku w trakcie pracy. W gładzi polimerowej czynnikiem wiążącym jest wyłącznie polimer – nie zastosowano tutaj gipsu. Gips twardnieje w procesie wiązania w połączeniu z wodą niezależnie od dostępu powietrza. Gładź polimerowa nie wiąże, tylko wysycha. Co za tym idzie ciągle zamaczany w gładzi polimerowej wałek zachowa wilgotność i tym samym gładź polimerowa na jego powierzchni nie stwardnieje. Wybierając gładź polimerową unikniesz irytujących i czasochłonnych momentów, kiedy trzeba przerwać pracę i umyć wałek.
pszczoła ŚMIG grubość warstwy wałek do gładzi
Drugim ważnym powodem dla którego warto wybrać gładź polimerową przy metodzie nakładania gładzi wałkiem, jest możliwość nakładania precyzyjnie cienkich warstw. Gładź polimerową możesz nakładać w warstwie cieńszej niż 1 mm, bez ryzyka obsypywania się gładzi, które może wystąpić w przypadku stosowania gładzi gipsowych.
pszczoła ŚMIG kuchnia
Gładzie polimerowe (inaczej zwane dyspersyjnymi) mają bardzo dużą przyczepność do podłoża oraz elastyczność a dodatkowo są odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne czy wilgoć – świetnie sprawdzą się więc na ścianach w kuchni czy łazience.
pszczoła ŚMIG jadalnia
Gładzie polimerowe umożliwiają uzyskanie bardzo gładkiej powierzchni, którą możesz wykończyć w dowolnie wybrany sposób. Są także odporne na pęknięcia, w związku z czym nie musisz się obawiać, że dopiero co wykonany remont będzie trzeba szybko powtórzyć.

Jak nałożyć gładź krok po kroku?

Choć nakładanie gładzi nie jest skomplikowane, należy każdy etap wykonać z należytą starannością. Cały proces można podzielić na kilka kroków:

1. Przygotowanie podłoża (odpylanie, gruntowanie)

gruntowanie ściany ŚMIG K-15

2. Naniesienie gładzi na ścianę (pacą, wałkiem lub agregatem szpachlarskim)

szpachlowanie ściany wałkiem do gładzi, biała gładź

3. Zaciągnięcie powierzchni gładzi (pacą lub piórem)

Wygładzanie gładzi ŚMIG, nakładanej wałkiem, nożem do gładzi.

4. Zeszlifowanie drobnych nierówności

szlifowanie ściany szlifierką ręczną ŚMIG
Niezależnie od używanych narzędzi czynności, jakie należy wykonać są takie same. Bez wątpienia jednak nałożenie gładzi przy pomocy wałka jest sporą rewolucją oraz uproszczeniem dla osób, które dotychczas nie miały styczności ze szpachlowaniem wałkiem.

Szpachlowanie wałkiem – na co zwrócić uwagę?

Przy szpachlowaniu wałkiem najlepiej nabierać gładź na wałek prosto z wiadra. Ważne, żeby w przeciwieństwie do zwykłego malowania, w miarę możliwości nie ściągać nadmiaru gładzi z wałka. Jeśli na wałku osiądzie więcej masy, będzie to ułatwiało nanoszenie gładzi.
Aby dobrze nabrać gładź na wałek, powinieneś kilkukrotnie zanurzyć go w gładzi na całą jego głębokość. Następnie wystarczy, że rozprowadzisz gładź na ścianie – dokładnie tak samo, jak przy malowaniu farbą.
  • jak szybko ją rozprowadzasz
  • wielkości wałka
  • gęstości gładzi
Gładzie, które są bardziej lejące nakłada się przy pomocy wałka warstwą o grubości pomiędzy 1 a 2 mm. Takie zastosowanie świetnie się sprawdzi przy wykonywaniu ostatecznej warstwy na tynku gipsowym umiejętnie wykończonym w technologii mleczka gipsowego lub na płytach g-k przy wykonywaniu etapu szpachlowania Q4, czyli pokrywania całej powierzchni płyt gipsowo kartonowych cieniutką warstwą gładzi. Gładzie gęstsze nakłada się wałkiem warstwą 2-3 mm, co pozwoli na skuteczne pokrycie większości tynków, takich jak gipsowe czy cementowo-wapienne. 
Nałożoną wałkiem masę szpachlową dla nadania gładkiej powierzchni zaciąga się na ścianie szpachlami powierzchniowymi najczęściej o szerokości między 20 a 80 cm, które są nazywane nożami. Specjalnie zaprojektowany kształt narzędzia sprawia, że wygładzanie jest dużo łatwiejsze, niż w przypadku narzędzi tradycyjnych takich jak pióro czy stalowa paca. 
W taki sposób wykonuje się zazwyczaj 2 warstwy gładzi. Pierwsza z nich ma pokryć całą powierzchnię ściany, aby piaskowa struktura tynku nie była widoczna. Druga warstwa ma za zadanie wyrównać wszystkie nierówności pierwszej. Po nałożeniu obu warstw należy zetrzeć drobne nierówności przy pomocą siatki i gąbki ściernej lub szlifierki do gładzi.

Narzędzia do nakładania gładzi wałkiem

Do poprawnego nałożenia gładzi przy pomocy wałka potrzebujesz kilku niezbędnych elementów. Najważniejszym z nich jest oczywiście sam wałek. W specjalistycznych sklepach budowlanych możesz znaleźć specjalne wałki do nakładania gładzi, które mają grube oraz sztywne włosie wykonane z nylonu.
Wałek do gladzi
Jeżeli nie masz możliwości zakupu dedykowanego wałka, możesz spróbować użyć klasycznego wałka do malowania. Pamiętaj jednak, że musi być on wykonany z mocnych materiałów, w związku z tym, że gładź nabrana na wałek jest o wiele cięższa od klasycznej farby. Zwróć więc uwagę na jakość wykonania uchwytu i łożyska. Włosie nie powinno być także bardzo grube ani chłonne – w przeciwnym razie ciężko będzie zmyć z niego gładź.
wałek malarski

Do pracy potrzebne będą Ci także szpachle powierzchniowe, czyli noże do gładzi. Różnią się one między sobą kilkoma istotnymi szczegółami. Noże aluminiowe cechują się większą wytrzymałością rękojeści oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Noże z uchwytem z tworzywa sztucznego są natomiast lżejsze. Niektóre modele posiadają także funkcję wymiany stalowych ostrzy, co może być sporą zaletą w przypadku wykrzywienia się noża.
Nóż do gładzi / szpachli wygładza ścianę

Jaką gładź wybrać wśród gładzi Śmig?

Jak wspomnieliśmy wyżej, do metody nakładania gładzi wałkiem, najlepiej sprawdzą się gładzie polimerowe. Polecamy wypróbować polimerowe gładzie marki ŚMIG, które idealnie nadają się do nakładania wałkiem. Przede wszystkim dedykowaną do nakładania wałkiem śnieżnobiałą gładź ŚMIG A-11, której konsystencja umożliwia nakładanie wałkiem bez dolewania wody. Gładź ŚMIG A-2 także nadaje się się do aplikacji przy użyciu wałka, ma odpowiednio gęstą konsystencję i może zostać zmieszana z wodą w zależności od potrzeb i warunków panującym w danym pomieszczeniu, takich jak temperatura czy poziom wilgotności. Inną z polecanych przez nas opcji jest wybór gładzi malarskiej A-8, która cechuje się większą twardością, nieco rzadszą konsystencją i świetnie sprawdzi się do cienkowarstwowego szpachlowania i dalszej obróbki mechanicznej.
ŚMIG gładzie szpachlowe A-11 A-2

Podobał Ci się nasz artykuł? Mamy więcej ciekawych treści dla Ciebie. Dowiedz się o nich jako pierwszy! Śledź nas na Facebooku. Do zobaczenia właśnie tam. 🙂

Polecane produkty naszych marek

Gładź szpachlowa A-2 wiaderko

A-2 Biała gotowa gładź szpachlowa

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. A-2 można stosować także do łączenia płyt gipsowo-kartonowych z taśmą wzmacniającą. Gładź tworzy trwałe i śnieżnobiałe podłoże pod powłoki malarskie i tapety.

Gładź szpachlowa A-6 wiaderko

A-6 Biała gotowa gładź szpachlowa szybkoschnąca

ŚMIG A-6 charakteryzuje się krótkim czasem wysychania. Dzięki nowoczesnej formule schnie 2-krotnie szybciej niż tradycyjne gładzie gotowe, co umożliwia szybsze przystąpienie do prac końcowych a tym samym szybsze ukończenie prac w ogóle.

Gładź szpachlowa A-8 wiaderko

A-8 Biała gotowa gładź malarska

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów wewnątrz budynków. Gładź nadaje się do nakładania prosto z wiadra przy użyciu wałka malarskiego.

Gładź szpachlowa A-11 wiaderko

A-11 Biała gładź prosto pod wałek

Biała Gładź Prosto Pod Wałek posiada idealną konsystencję do prostego i szybkiego nakładania przy użyciu wałka do gładzi – nie ma potrzeby rozcieńczania produktu z wodą! A-11 zapakowane zostało w czarne, plastikowe wiaderka, wyprodukowane z materiałów pochodzących z recyklingu!

Gładź szpachlowa Megaron Dv-20 wiaderko

Megaron Dv-20 – Biała gotowa gładź polimerowa SUPER FINISZ

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. Gładź tworzy trwałe i śnieżnobiałe podłoże pod powłoki malarskie i tapety.

Gładź szpachlowa Megaron FINISZ worek

Megaron Gs-1 – Gładź gipsowa FINISZ

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. Łatwa do nakładania i szlifowania.

Gładź szpachlowa Megaron SUPER FINISZ worek

Megaron Gt-120 – Biała gładź gipsowa SUPER FINISZ

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. Łatwa do nakładania i szlifowania. Gładź ma kolor śnieżnobiały.