Kiedy warto wybrać klej wysokiej klasy? Odpowiedni klej cementowy, do odpowiednich zastosowań.

2.08.2023
Firmowy sklep internetowy
Zamów wygodnie klej Contact MAX z dostawą do twojego domu!
Kup w sklepie internetowym

Klasy klejów cementowych - co oznaczają i jak się przekładają na cenę?

Zgodnie z normą europejską, wszystkie kleje do płytek ceramicznych i podobnych, dostępne na rynku polskim i europejskim muszą być przebadane w taki sam sposób aby ustalić ich klasę. Klasy pomagają określić istotne parametry każdego produktu, dzięki czemu szykując się do remontu możemy łatwiej ustalić jaki klej jest nam potrzebny. Takimi parametrami są: przyczepność kleju, podatność na spływ płytek, długość czasu otwartego, czas wiązania oraz możliwość odkształcania się pod wpływem naprężeń. Kleje oznaczone literą C, to kleje oparte o spoiwo cementowe, czyli najczęściej wybierane kleje do płytek. Wszystkie klasy mamy dokładnie opisane w tym artykule, tak więc zachęcamy do zapoznania się z nim.
wykonawca nakładający klej cementowy na ścianę
Różnice w klasach i nazewnictwie klejów cementowych są znaczące. Zaczynając od podstawowego kleju o klasie C1, dochodzimy do najbardziej “wypasionego” i elastycznego kleju C2TES2. Spory rozstrzał różnych klas klejów także niestety ma spory wpływ na cenę.
Podstawowy klej możemy kupić nawet za około 20 zł (worek 20 kg), pośrednie za około 50-60 zł (worek 20 kg), zaś niektóre worki 20 kg wysokiej klasy wymagają inwestycji rzędu nawet około 200 zł*. 
Dlatego pewnie wielu z was się zastawia kiedy warto za klej zapłacić więcej, a kiedy możemy zaoszczędzić bez obaw o źle wykonaną pracę.
nowoczesna łazienka, podłoga i ściany imitujące marmur, wolnostojąca wanna
*ceny orientacyjne na moment pisania artykułu - lipiec 2023.

Jakim klejem przykleić płytki wielkoformatowe?

Płytki wielkoformatowe to umowna nazwa, nieokreślona żadną normą, jednak potocznie przyjmuje się za taki format wszystkie płytki, które mają wymiar większy niż 60x60 cm. Płytki wielkoformatowe są coraz bardziej popularne, ponieważ dają efekt przestrzenności i elegancji. Niektóre wzory, np. imitujące marmur są często obecnie wykorzystywane w eleganckich wnętrzach oraz wielu inwestycjach, jak hotele, lotniska, czy centra handlowe. Jednak płytki wielkoformatowe są bardziej skomplikowane w montażu i wymagają specjalnego kleju, aby zapewnić stabilność.
nakładanie płytki wielkoformatowej na posadzkę
Klej do płytek wielkoformatowych musi mieć bardzo wysoką przyczepność, ponieważ płytki są ciężkie i narażone na odkształcenia. Taki klej musi mieć także długi czas otwarty, aby umożliwić dokładne ułożenie i dopasowanie płytek. Musi być także odporny na wodę i mrozy, jeśli płytki będą układane na zewnątrz. Klej klasy C2TES1 to klej elastyczny wysokiej jakości, idealnie nadający się do płytek wielkoformatowych. Takim klejem jest ŚMIG Contact MAX S-8! Dostępne na rynku są także kleje C2TES2, jednak zazwyczaj mają bardzo wysoką cenę i ich zalety są potrzebne w bardzo trudnych warunkach, jak np. bardzo mocno popękana posadzka.
aplikacja płytek klejem na podłodze basenu na zewnątrz, kształt delfina
Podsumowując, do płytek małego formatu układanych w standardowych warunkach na typowe podłoża wystarczy klej o niższych parametrach przyczepności klasy C1.
Do płytek średniego formatu 30-60 cm zaleca się klej o podwyższonych parametrach, zaś do płytek wielkoformatowych (powyżej 60 cm) zaleca się klej jak najwyższej jakości.
Nasza potencjalna oszczędności może “odbić się czkawką” przy problemach z aplikacją kafelków, jak i sprawić problemy w późniejszych latach, co jest szczególnie nieprzyjemne, gdy mamy już ostatecznie urządzone wnętrza.
układanie płytki wielkoformatowej na ścianie w łazience

Na jakie podłoża warto wybrać klej elastyczny?

Klej elastyczny to taki, który ma zdolność do odkształcania się pod wpływem naprężeń, takich jak ruchy podłoża, zmiany temperatury czy wilgotności. Klej cementowy elastyczny musi w opisanej klasie posiadać oznaczenie S1 lub S2. Z gotowych klejów zaś wszystkie są elastyczne z uwagi na zawarte w masie polimery. Zazwyczaj jednak gotowe kleje są droższe i nie nadają się na część posadzek, więc takie kleje są rozwiązaniem częściej stosowanym na ścianach.
aplikacja kleju cementowego na podłodze na balkonie
Klej odkształcalny jest idealnym rozwiązaniem do układania kafli na trudnych na podłożach, które są narażone na duże obciążenia mechaniczne lub termiczne. Takimi podłożami mogą być np.:
  • płyty OSB, które mogą się kurczyć lub pękać
  • podłogi z ogrzewaniem podłogowym, które się rozszerzają i kurczą w zależności od temperatury
  • tarasy i balkony, które są narażone na zmiany pogody i wilgoć
  • ściany zewnętrzne budynków, które są poddawane działaniu wiatru i opadów
  • przyklejania płytek bezpośrednio na stare płytki
  • stare podłoża, które mogą być nierówne lub niestabilne
ogrzewanie podłogowe, aplikacja płytek
Jeżeli planujesz przyklejać swoje płytki na któreś z powyższych podłoży to zdecydowanie zalecamy użycie kleju elastycznego, z klasą S1 lub S2 w nazwie, jak np. ŚMIG S-8 Contact MAX. Tak jak wspominaliśmy w przypadku akapitu o płytkach wielkoformatowych, potencjalna oszczędność na materiale może skutkować kłopotami w przyszłych latach i generować dodatkowe koszta.

Kiedy można zaoszczędzić i wybrać tańszy klej o niższej klasie?

aplikacja kleju cementowego na ścianie, białe płytki
Zdarzają się jednak sytuacje, że podstawowy klej cementowy w spełni nasze oczekiwania i użycie bazowego produktu z linii klejów cementowych w zupełności wystarczy. Wszystko zależy od miejsca aplikacji, warunków oraz rodzaju płytek.
Tańszy klej o niższej klasie można wybrać, jeśli spełnione są następujące warunki:
  • płytki są małego lub średniego formatu (do 60 cm)
  • podłoże jest stabilne, równe i nienarażone na duże odkształcenia (np. beton, cegła)
  • płytki są układane wewnątrz pomieszczeń, nienarażonych na zmiany temperatury
  • płytki nie są z materiałów wrażliwych na przebarwienia (ceramika, gres)
aplikacja kleju cementowego na ścianie
W takich przypadkach można zastosować kleje o klasach C1, C1E, C1T lub C1TE, które zapewnią wystarczającą przyczepność i trwałość układanych płytek. Oszczędność na materiale ma sens jeżeli nie obniży jakości wykonanej pracy i finalny efekt będzie zadowalający oraz zgodny z zasadami sztuki budowlanej.

Kiedy warto wybrać klej wysokiej klasy - podsumowanie

Wybór odpowiedniego kleju jest bardzo ważny i ma wpływ na jakość i trwałość ułożonych płytek. Niekiedy jednak nie ma potrzeby stosowania specjalistycznego kleju, jeżeli mamy do wykonania prostą robotę. W innych przypadkach elastyczny klej jest wręcz niezbędny i oszczędność na materiale finalnie skutkować dużymi problemami w przyszłości.
aplikacja kleju cementowego na podłodze, dekoracyjne płytki
Czasami także wykonawcy wolą wykonywać prace sprawdzonym materiałem i wolą dopłacić do swojego ulubionego kleju, zamiast eksperymentować z tańszymi, ale niesprawdzonymi.
Kleje elastycznie, takie jak np. ŚMIG S-8 Contact MAX, o klasie C2TES1 zalecamy użyć na trudne podłoża (wymienione dokładnie w odpowiednim akapicie) oraz w przypadku wielkoformatowych płytek. Jeżeli zaś dalej masz wątpliwości jaki klej wybrać do swoich zastosowań to zachęcamy do kontaktu z nami poprzez infolinię albo wiadomość przez messenger. Służymy pomocą. 🙂
ŚMIG S-8 Contact MAX leżący na podłodze w trakcie układania kafli na podłodze łazienki

Podobał Ci się nasz artykuł? Mamy więcej ciekawych treści dla Ciebie. Dowiedz się o nich jako pierwszy! Śledź nas na Facebooku. Do zobaczenia właśnie tam. 🙂

Polecane produkty naszych marek

Klej cementowy ŚMIG S-3 worek

S-3 Klej elastyczny mrozoodporny

ŚMIG S-3 jest wodoodporną zaprawą klejącą o klasie C1S1 co oznacza klej normalnie wiążący i wysokiej odkształcalności. Klasa odkształcalności S1 pozwala na zastosowanie kleju na ogrzewaniu podłogowym, tarasach i balkonach.

Klej do płytek ŚMIG F-60 wiaderko

F-60 Gotowy klej do płytek

Przeznaczony jest do przyklejania płytek ceramicznych, zarówno małych jak i wielkoformatowych na wszelkie trwałe, równe i suche podłoża budowlane. Można nim również przyklejać płytki cementowe, gipsowe, szklane, płyty z naturalnego kamienia lub konglomeratów. Wyjątkowa elastyczność dyspersji polimerowych pozwala stosować go na podłoża gładkie i niechłonne, jak stara glazura oraz odkształcalne i giętkie, jak płyty g-k, drewnopochodne czy cementowo-włóknowe.

Klej do płytek ŚMIG F-2 wiaderko

F-2 Gotowy klej do płytek dekoracyjnych

ŚMIG F-2 przeznaczony jest do natychmiastowego montażu dekoracyjnych płytek budowlanych wykonanych z syntetycznego kamienia, gipsu, cementu, konglomeratów, tworzyw sztucznych lub ceramiki na powierzchnie ścian i sufitów. Klej ŚMIG F-2 można stosować na każde stabilne, równe i chłonne podłoże budowlane takie jak tynki gipsowe, cementowe i cementowo-wapienne, a także na podłoża odkształcalne i drewnopochodne np. płyty OSB i g-k.

ŚMIG S-8 klej Contact MAX klasy C2TES1

S-8 Klej żelowy Contact MAX

ŚMIG S-8 jest wodo i mrozoodporną cementową zaprawą klejącą o klasie C2TES1, co oznacza klej o podwyższonej przyczepności (klasa C2), obniżonym spływie (poniżej 0,5 mm), wydłużonym czasie otwartym (30 min) i wysokiej odkształcalności (klasa S1).

Klej do płytek Megaron Dw-13 wiaderko

Megaron Dw-13 – Klej do płytek dekoracyjnych DEKORFIX

Jest klejem dyspersyjnym przeznaczonym do natychmiastowego montażu płytek i okładzin na ścianach we wnętrzach budynków. Ma konsystencję gęstej pasty. Wiąże i twardnieje w wyniku odparowania wody z zaprawy – wiązanie jest procesem nieodwracalnym.

Papa w płynie Megaron wiaderko

Megaron Uv-213 – Dekoracyjna Papa w Płynie

Dekoracyjna Papa w Płynie Megaron jest elastycznym materiałem powłokowym, służącym do zabezpieczania zewnętrznych powierzchni. Papę można zastosować zarówno w celu ochronnym, jak i dekoracyjnym. Elastyczność oraz wytrzymałość na kontakt z wodą zapewnia wysoką odporność powłoki bez względu na warunki atmosferyczne.