Jaki wałek do gładzi wybrać?

17.03.2021

Nakładanie gładzi wałkiem

ŚMIG A-2 aplikacja wałkiem
Metoda rozprowadzania gładzi za pomocą wałka zyskuje w Polsce w ostatnich latach coraz większą popularność. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta. Olbrzymią zaletą wałków do gładzi jest ich łatwość w użyciu. Dodatkowo wałek do gładzi eliminuje potrzebę używania kielni, rajberek, pac, blichówek itp., których użytkowanie jest bardziej czasochłonne i wymaga częstszego uzupełniania materiału. Wykonawcy, którzy spróbują rozprowadzać gładź wałkiem, często nie chcą wracać do tradycyjnych metod. Profesjonalne wałki do ręcznego nakładania gładzi sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających wykonawców. I tu pojawia się pytanie – jaki wałek wybrać, żeby nakładanie gładzi było proste i przyjemne?
smig-pszczola-walek-mob.jpg
walki-mobile.jpg

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze wałka do gładzi?

wałek do gładzi
Trwałą, elastyczną, gęstą strukturę runa, nie strzępiącą się i nie gubiącą włókien.
wałek do gładzi
Lekkość wałka i lekkość teleskopowego kija (po nałożeniu gładzi wałek jest znacznie cięższy niż wałek z farbą).
wałek do gładzi
Jakość łożysk wałka.
wałek do gładzi rączka
Nierdzewny lub ocynkowany pręt łączący uchwyt z rolką z włosiem.
wałek do gładzi kij teleskopowy
Gwint w rączce do mocowania kija teleskopowego.
wałek do gładzi rączka
Ergonomiczny i wygodny uchwyt.
Nakładanie wałkiem gładzi ŚMIG A-8
W ostatnim czasie na rynku pojawiły się wałki dedykowane do nakładania gładzi z dosyć grubym i sztywnym włosiem nylonowym. Nakładanie gładzi za pomocą profesjonalnych wałków nylonowych jest efektywne, gdyż stabilna struktura włosia powoduje, że wałek chłonie odpowiednią ilość materiału, a następnie równomiernie go dystrybuuje i rozprowadza. Taka struktura włosia ogranicza ilość nabieranej nowej porcji gładzi pomiędzy aplikacjami oraz nie zabiera materiału przy ponownym przejechaniu po pokrytej już powierzchni. Niestety wszystkie nowe wałki nylonowe zostawiają czarne włókna na gładzonych powierzchniach. Wałki wysokiej jakości zaprojektowano tak, żeby ten defekt zminimalizować.
Nakładanie białej gładzi ŚMIG wałkiem do gładzi
Prawdą jest również fakt, że w trakcie używania runo wyrabia się i przestaje się strzępić. W tym miejscu warto dodać, że profesjonalne wałki wyposażone są często w kij teleskopowy, dzięki któremu rozprowadzanie materiału na trudno dostępnych płaszczyznach staje się dużo prostsze. Wałki nylonowe dostępne są w kilku szerokościach od 80 do 250 mm. Szerokość wałka do gładzi dobiera się wedle uznania oraz wynika ona z konkretnych potrzeb dostosowania do gładzonej powierzchni. Najczęściej używa się wałków o szerokości między 180 a 250 mm. Przy doborze szerokości wałka należy także pamiętać, że im szerszy wałek, tym jest on cięższy po zanurzeniu w masie i należy użyć większej siły podczas aplikacji gładzi. Jest to szczególnie ważne podczas gładzenia sufitów.
jaki-walek-tabela.png
Nie mniej jednak z naszego doświadczenia wynika, że w przypadku braku dedykowanego wałka nylonowego można z sukcesem eksperymentować ze wszelkimi innymi wałkami.
Warto jednak zwrócić uwagę na dwa czynniki. Im grubsze i bardziej chłonne będzie włosie wałka, tym trudniej będzie go umyć z masy szpachlowej. Drugim istotnym czynnikiem jest jakość wykonania uchwytu i łożysk wałka. Gładź nabrana na wałek jest znacznie cięższa niż farba do której wałki są przystosowane i wałek gorszej jakości może nie obracać się swobodnie, istotnie zmniejszając komfort pracy.
Osobom, które lubią eksperymentować w pracy, polecamy wypróbowanie gumowych wałków do dociskania tapet.
Naszym zdaniem ten rodzaj wałków świetnie się sprawdza przy nakładaniu gładzi. Przenoszenie gładzi na ścianę za ich pomocą jest tak samo efektywne jak za pomocą wałków z nylonowym włosiem a praca takimi wałkami jest równie wydajna. Wałki te nie mają włókien więc nie pozostawiają ich na powierzchni gładzi. Na pewno, na korzyść gumowych wałków przemawia także fakt, że ich czyszczenie jest dużo prostsze i zajmuje znacznie mniej czasu niż czyszczenie wszystkich innych wałków, o których pisaliśmy wyżej. Wałek taki wystarczy opłukać, co zajmuje zaledwie pół minuty.

Jakie są ceny dedykowanych wałków do gładzi z nylonowym włosiem?

Profesjonalne wałki do gładzi są sprzedawane pojedynczo lub w zestawach z uchwytami. Ich ceny kształtują się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Zestaw z uchwytem to już wydatek dochodzący do 100 zł. Oczywiście narzędzia lepszej jakości mają nieco wyższe ceny ale za to z założenia dłużej posłużą a i praca za ich pomocą dostarczy więcej przyjemności i będzie mniej uciążliwa.
smig_walek_pszczola.jpg

Jakie gładzie dobierać do nakładania wałkiem?

Na koniec warto zadać sobie pytanie: które gładzie nadają się do nakładania wałkiem? Pod wałek nie zawsze warto wybierać klasyczne gładzie gipsowe (proszkowe), ponieważ wiążą w ciągu 2-3 godzin co niesie ryzyko związania gipsu na wałku. Co za tym idzie pojawia się także niebezpieczeństwo wystąpienia zanieczyszczeń w nakładanych warstwach gładzi. 
Zdecydowanie najlepiej jest używać gotowe masy polimerowe – czyli wszystkie masy gotowe w wiadrach. Wałek zabrudzony gotową masą można zostawić zanurzony w wodzie lub zamknięty szczelnie w wiadrze bez ryzyka związania. Rynek oferuje szeroki wybór gotowych gładzi polimerowych w zależności od upodobań co do konsystencji, koloru i długości czasu otwartego. Niektórzy producenci, w celu dostosowania masy do użycia pod wałek, zalecają rozrzedzanie swoich mas wodą. My proponujemy naszą nowość – ŚMIG A-11 Białą gładź prosto pod wałek z idealną konsystencją właśnie do nakładania wałkiem, nie zasychającą w trakcie pracy, z długim czasem otwartym.
smig-a11-walekdogladzi.jpg
Warto na koniec zwrócić uwagę, że grubość warstwy nakładanej gładzi zależy głównie od konsystencji gładzi. Masę gęstą można nałożyć wałkiem w warstwie nawet do 3 mm. Masy bardzo rzadkie takie jak ŚMIG A-11 nakłada się wałkiem na grubość mniej więcej 1 mm, dzięki temu metoda ta świetnie się sprawdza do wykańczania płyt g-k w standardzie Q4 i do nakładania ostatniej warstwy gładzi.  

Podobał Ci się nasz artykuł? Mamy więcej ciekawych treści dla Ciebie. Dowiedz się o nich jako pierwszy! Śledź nas na Facebooku. Do zobaczenia właśnie tam. 🙂

Polecane produkty naszych marek

Gładź szpachlowa A-2 wiaderko

A-2 Biała gotowa gładź szpachlowa

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. A-2 można stosować także do łączenia płyt gipsowo-kartonowych z taśmą wzmacniającą. Gładź tworzy trwałe i śnieżnobiałe podłoże pod powłoki malarskie i tapety.

Gładź szpachlowa A-6 wiaderko

A-6 Biała gotowa gładź szpachlowa szybkoschnąca

ŚMIG A-6 charakteryzuje się krótkim czasem wysychania. Dzięki nowoczesnej formule schnie 2-krotnie szybciej niż tradycyjne gładzie gotowe, co umożliwia szybsze przystąpienie do prac końcowych a tym samym szybsze ukończenie prac w ogóle.

Gładź szpachlowa A-8 wiaderko

A-8 Biała gotowa gładź malarska

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów wewnątrz budynków. Gładź nadaje się do nakładania prosto z wiadra przy użyciu wałka malarskiego.

Gładź szpachlowa A-11 wiaderko

A-11 Biała gładź prosto pod wałek

Biała Gładź Prosto Pod Wałek posiada idealną konsystencję do prostego i szybkiego nakładania przy użyciu wałka do gładzi – nie ma potrzeby rozcieńczania produktu z wodą! A-11 zapakowane zostało w czarne, plastikowe wiaderka, wyprodukowane z materiałów pochodzących z recyklingu!

Gładź szpachlowa Megaron Dv-20 wiaderko

Megaron Dv-20 – Biała gotowa gładź polimerowa SUPER FINISZ

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. Gładź tworzy trwałe i śnieżnobiałe podłoże pod powłoki malarskie i tapety.

Gładź szpachlowa Megaron FINISZ worek

Megaron Gs-1 – Gładź gipsowa FINISZ

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. Łatwa do nakładania i szlifowania.

Gładź szpachlowa Megaron SUPER FINISZ worek

Megaron Gt-120 – Biała gładź gipsowa SUPER FINISZ

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. Łatwa do nakładania i szlifowania. Gładź ma kolor śnieżnobiały.