Nakładanie gładzi wałkiem
Metoda rozprowadzania gładzi za pomocą wałka zyskuje w Polsce w ostatnich latach coraz większą popularność. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta. Olbrzymią zaletą wałków do gładzi jest ich łatwość w użyciu. Dodatkowo wałek do gładzi eliminuje potrzebę używania kielni, rajberek, pac, blichówek itp., których użytkowanie jest bardziej czasochłonne i wymaga częstszego uzupełniania materiału. Wykonawcy, którzy spróbują rozprowadzać gładź wałkiem, często nie chcą wracać do tradycyjnych metod. Profesjonalne wałki do ręcznego nakładania gładzi sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających wykonawców. I tu pojawia się pytanie – jaki wałek wybrać, żeby nakładanie gładzi było proste i przyjemne?
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze wałka do gładzi?
Trwałą, elastyczną, gęstą strukturę runa, nie strzępiącą się i nie gubiącą włókien.
Lekkość wałka i lekkość teleskopowego kija (po nałożeniu gładzi wałek jest znacznie cięższy niż wałek z farbą).
Jakość łożysk wałka.
Nierdzewny lub ocynkowany pręt łączący uchwyt z rolką z włosiem.
Gwint w rączce do mocowania kija teleskopowego.
Ergonomiczny i wygodny uchwyt.
W ostatnim czasie na rynku pojawiły się wałki dedykowane do nakładania gładzi z dosyć grubym i sztywnym włosiem nylonowym. Nakładanie gładzi za pomocą profesjonalnych wałków nylonowych jest efektywne, gdyż stabilna struktura włosia powoduje, że wałek chłonie odpowiednią ilość materiału, a następnie równomiernie go dystrybuuje i rozprowadza. Taka struktura włosia ogranicza ilość nabieranej nowej porcji gładzi pomiędzy aplikacjami oraz nie zabiera materiału przy ponownym przejechaniu po pokrytej już powierzchni. Niestety wszystkie nowe wałki nylonowe zostawiają czarne włókna na gładzonych powierzchniach. Wałki wysokiej jakości zaprojektowano tak, żeby ten defekt zminimalizować.
Prawdą jest również fakt, że w trakcie używania runo wyrabia się i przestaje się strzępić. W tym miejscu warto dodać, że profesjonalne wałki wyposażone są często w kij teleskopowy, dzięki któremu rozprowadzanie materiału na trudno dostępnych płaszczyznach staje się dużo prostsze. Wałki nylonowe dostępne są w kilku szerokościach od 80 do 250 mm. Szerokość wałka do gładzi dobiera się wedle uznania oraz wynika ona z konkretnych potrzeb dostosowania do gładzonej powierzchni. Najczęściej używa się wałków o szerokości między 180 a 250 mm. Przy doborze szerokości wałka należy także pamiętać, że im szerszy wałek, tym jest on cięższy po zanurzeniu w masie i należy użyć większej siły podczas aplikacji gładzi. Jest to szczególnie ważne podczas gładzenia sufitów.
Nie mniej jednak z naszego doświadczenia wynika, że w przypadku braku dedykowanego wałka nylonowego można z sukcesem eksperymentować ze wszelkimi innymi wałkami.
Warto jednak zwrócić uwagę na dwa czynniki. Im grubsze i bardziej chłonne będzie włosie wałka, tym trudniej będzie go umyć z masy szpachlowej. Drugim istotnym czynnikiem jest jakość wykonania uchwytu i łożysk wałka. Gładź nabrana na wałek jest znacznie cięższa niż farba do której wałki są przystosowane i wałek gorszej jakości może nie obracać się swobodnie, istotnie zmniejszając komfort pracy.
Osobom, które lubią eksperymentować w pracy, polecamy wypróbowanie gumowych wałków do dociskania tapet.
Naszym zdaniem ten rodzaj wałków świetnie się sprawdza przy nakładaniu gładzi. Przenoszenie gładzi na ścianę za ich pomocą jest tak samo efektywne jak za pomocą wałków z nylonowym włosiem a praca takimi wałkami jest równie wydajna. Wałki te nie mają włókien więc nie pozostawiają ich na powierzchni gładzi. Na pewno, na korzyść gumowych wałków przemawia także fakt, że ich czyszczenie jest dużo prostsze i zajmuje znacznie mniej czasu niż czyszczenie wszystkich innych wałków, o których pisaliśmy wyżej. Wałek taki wystarczy opłukać, co zajmuje zaledwie pół minuty.
Jakie są ceny dedykowanych wałków do gładzi z nylonowym włosiem?
Profesjonalne wałki do gładzi są sprzedawane pojedynczo lub w zestawach z uchwytami. Ich ceny kształtują się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Zestaw z uchwytem to już wydatek dochodzący do 100 zł. Oczywiście narzędzia lepszej jakości mają nieco wyższe ceny ale za to z założenia dłużej posłużą a i praca za ich pomocą dostarczy więcej przyjemności i będzie mniej uciążliwa.
Jakie gładzie dobierać do nakładania wałkiem?
Na
koniec warto zadać sobie pytanie: które gładzie nadają się do
nakładania wałkiem? Pod wałek nie zawsze warto wybierać klasyczne
gładzie gipsowe (proszkowe), ponieważ wiążą w ciągu 2-3 godzin co niesie
ryzyko związania gipsu na wałku. Co za tym idzie pojawia się także
niebezpieczeństwo wystąpienia zanieczyszczeń w nakładanych warstwach
gładzi.
Zdecydowanie
najlepiej jest używać gotowe masy polimerowe – czyli wszystkie masy
gotowe w wiadrach. Wałek zabrudzony gotową masą można zostawić zanurzony
w wodzie lub zamknięty szczelnie w wiadrze bez ryzyka związania. Rynek
oferuje szeroki wybór gotowych gładzi polimerowych w zależności od
upodobań co do konsystencji, koloru i długości czasu otwartego.
Niektórzy producenci, w celu dostosowania masy do użycia pod wałek,
zalecają rozrzedzanie swoich mas wodą. My proponujemy naszą nowość –
ŚMIG A-11 Białą gładź prosto pod wałek z idealną konsystencją właśnie do
nakładania wałkiem, nie zasychającą w trakcie pracy, z długim czasem
otwartym.
Warto na
koniec zwrócić uwagę, że grubość warstwy nakładanej gładzi zależy
głównie od konsystencji gładzi. Masę gęstą można nałożyć wałkiem w
warstwie nawet do 3 mm. Masy bardzo rzadkie takie jak ŚMIG A-11 nakłada
się wałkiem na grubość mniej więcej 1 mm, dzięki temu metoda ta świetnie
się sprawdza do wykańczania płyt g-k w standardzie Q4 i do nakładania
ostatniej warstwy gładzi.
Podobał Ci się nasz artykuł? Mamy więcej ciekawych treści dla Ciebie. Dowiedz się o nich jako pierwszy! Śledź nas na Facebooku. Do zobaczenia właśnie tam. 🙂
Polecane produkty naszych marek
A-2 Biała gotowa gładź szpachlowa
Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. A-2 można stosować także do łączenia płyt gipsowo-kartonowych z taśmą wzmacniającą. Gładź tworzy trwałe i śnieżnobiałe podłoże pod powłoki malarskie i tapety.
A-11 Biała gładź prosto pod wałek
Biała Gładź Prosto Pod Wałek posiada idealną konsystencję do prostego i szybkiego nakładania przy użyciu wałka do gładzi – nie ma potrzeby rozcieńczania produktu z wodą! A-11 zapakowane zostało w czarne, plastikowe wiaderka, wyprodukowane z materiałów pochodzących z recyklingu!