Grunt. Kiedy warto gruntować?

10.09.2020

Czym jest grunt i do czego służy?

Grunt uniwersalny, często nazywany po prostu gruntem jak sama nazwa wskazuje, jest to substancja służąca do przygotowania podłoża do dalszych prac.
Prace przed którymi wykorzystuje się grunt uniwersalny to między innymi tynkowanie, gładzenie, szpachlowanie, przyklejanie płytek, malowanie, tapetowanie i wiele innych tym podobnych.
Etap gruntowania przed tymi pracami ma za zadanie zapewnić, że podłoże będzie odpowiednie, przez co późniejszy efekt prac będzie miał należytą jakość i trwałość. Parametry podłoża jakie ma zapewnić grunt to przede wszystkim odpowiednia chłonność, spójność i brak zapylenia. W zależności od podłoża i użytych materiałów, brak gruntowania, może doprowadzić na przykład do odspajania się tynku lub gładzi jak i do nierównomiernej w wyglądzie powłoki malarskiej.
Z punktu widzenia chemicznego grunt uniwersalny jest rozpuszczoną w wodzie dyspersją polimerową, która wiąże w procesie wysychania gruntu. Dyspersje polimerowe to spoiwa wykorzystywane w budownictwie które w wyglądzie przypominają wikolowy klej do drewna. Grunt dzięki temu, że jest mocno rozcieńczony i bardzo płynny wsiąka głęboko w podłoże a potem przy wysychaniu skleja pozostały pył, luźne elementy zaprawy oraz wypełnia pory ograniczając chłonność.
grunt właściwości

Zapylenie podłoża

Pierwszym parametrem podłoża regulowanym przez grunt jest zapylenie. Luźny pył, który osiadł na ścianie może znacznie obniżać przyczepność kolejnych warstw wykończeniowych, ponieważ przyczepią się one w pewnym stopniu do pyłu a nie do ściany. Może to powodować na przykład odspajanie się farby albo warstwy gładzi.
gładź zapylenie, ręka z pyłem od gładzi
Podstawowym sposobem oceny zapylenia podłoża jest przejechanie suchą czystą dłonią po podłożu lekko dociskając i obserwując jak dużo pyłu osiadło na dłoni. Jeżeli dłoń jest dalej tak samo czysta, znaczy że podłoże nie jest zapylone. W przypadku dużego zapylenia dobrze jest przed gruntowaniem ścianę odpylić miotełką, albo nawet odkurzyć.
pszczoła ŚMIG grunt

Chłonność podłoża

Drugim istotnym parametrem podłoża jest jego chłonność. Chłonność podłoża określa jak dużo wody i jak szybko może wsiąknąć w podłoże. Jest to istotny parametr ponieważ im większa chłonność podłoża tym szybciej jest wyciągana woda z każdej zaprawy nakładanej na to podłoże i tym szybciej ona wysycha. Wpływa to na poprawne wiązanie zapraw gipsowych i cementowych jak i na komfort pracy zaprawą. Na chłonnym podłożu szpachlowanie jest mniej komfortowe ponieważ zaprawa szybciej gęstnieje i szybciej traci swoją śliskość. 
Istotny jest wpływ chłonności podłoża na wiązanie zapraw gipsowych i cementowych. Gips i cement to spoiwa, które do procesu wiązania potrzebują wody. Jeżeli zaprawa z takiego spoiwa wyschnie za szybko przerwany zostanie proces wiązania co będzie skutkowało niższą przyczepnością i wytrzymałością. W przypadku zbyt chłonnego podłoża najszybciej jest wyciągana woda z warstwy zaprawy bezpośrednio stykającej się z podłożem, która w największym stopniu odpowiada za przyczepność. Dlatego na podłożach wyjątkowo chłonnych takich jak płyta OSB płytki ceramiczne przyklejone nieodpowiednim klejem bez gruntowania mogą nawet samoistnie odpaść. Grunt wypełnia pory w podłożu i powoduje, że woda dłużej pozostaje w kontakcie ze spoiwem dzięki czemu proces wiązania jest skuteczniejszy.
bardziej chłonne podłoża
Powierzchnie bardziej chłonne
mało chłonne podłoża
Powierzchnie mało chłonne

Spójność podłoża

Trzecim parametrem jest spójność podłoża. Zwłaszcza starsze podłoża, na przykład tynki z czasem mogą być coraz mniej trwałe. Oznacza to, że fragmenty takiego podłoża łatwo osypują się pod ręką. Grunt uniwersalny najpierw wsiąka w takie podłoże, a potem podczas wysychania skleja wszystkie luźne i nietrwałe fragmenty. Jakość takiego podłoże pozostaje do oceny osoby wykonującej pracę. Czasami może zaistnieć konieczność gruntowania kilka razy albo nawet usunięcia całkowicie nie trwałej warstwy podłoża. 
Wadą podłoża, której grunt nie naprawi jest odspojenie się warstwy podłoża, co się objawia głuchym dźwiękiem przy opukiwaniu. Często nazywane odparzeniem. Niestety  w takiej sytuacji nawet grunt wnikający w podłoże nie zwiąże poprawnie odspojonego tynku.
dziura w ścianie

Farba gruntująca

Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest farba gruntująca. Jest to produkt pomiędzy gruntem a farbą. To znaczy pełni funkcję gruntu, ale zawiera też biały barwnik, dzięki czemu przygotowuje powierzchnię do malowania zmniejszając ilość farby potrzebnej do równomiernego pokrycia ściany. Takie rozwiązanie warto wybrać na przykład w przypadku ściany po szlifowaniu gładzi, która będzie następnie malowana.
Gruntowanie ściany szarej Gruntem ŚMIG K-15

Grunty szczepne i malarskie

Innymi rodzajami gruntu są grunty szczepne i malarskie, często bardzo specjalistyczne dedykowane do konkretnych podłoży i konkretnych farb . Stosowane są najczęściej na bardzo gładkie powierzchnie jak metal czy glazura. Ich funkcja to mocne przyczepienie się do trudnego podłoża i pozostawienie zazwyczaj chropowatej powierzchni do której lepiej przyczepi się na przykład farba czy lakier.  
grunt tekstura

Podobał Ci się nasz artykuł? Mamy więcej ciekawych treści dla Ciebie. Dowiedz się o nich jako pierwszy! Śledź nas na Facebooku. Do zobaczenia właśnie tam. 🙂

Polecane produkty naszych marek

Kanister Grunt Uniwersalny ŚMIG K-15

K-15 Grunt uniwersalny

ŚMIG K-15 jest specjalistycznym preparatem, gotowym do zastosowania bez rozcieńczania, przeznaczonym do zwiększania przyczepności zapraw budowlanych, klejów do glazury, posadzek samopoziomujących oraz powłok malarskich. Produkt można stosować pod wszelkie farby akrylowe i lateksowe oparte na wodnych dyspersjach żywic polimerowych.

Klej cementowy ŚMIG S-4 worek

S-4 Klej do kuchni, łazienki i salonu

ŚMIG S-4 jest wodoodporną zaprawą klejącą o klasie C1. Zalecany szczególnie do użycia w kuchni, łazience oraz salonie. W skład ŚMIG S-4 wchodzą: cement, odpowiednio wyselekcjonowane kruszywa, żywice syntetyczne i dodatki modyfikujące.

Klej do płytek ŚMIG F-60 wiaderko

F-60 Gotowy klej do płytek

Przeznaczony jest do przyklejania płytek ceramicznych, zarówno małych jak i wielkoformatowych na wszelkie trwałe, równe i suche podłoża budowlane. Można nim również przyklejać płytki cementowe, gipsowe, szklane, płyty z naturalnego kamienia lub konglomeratów. Wyjątkowa elastyczność dyspersji polimerowych pozwala stosować go na podłoża gładkie i niechłonne, jak stara glazura oraz odkształcalne i giętkie, jak płyty g-k, drewnopochodne czy cementowo-włóknowe.

Klej do płytek ŚMIG F-2 wiaderko

F-2 Gotowy klej do płytek dekoracyjnych

ŚMIG F-2 przeznaczony jest do natychmiastowego montażu dekoracyjnych płytek budowlanych wykonanych z syntetycznego kamienia, gipsu, cementu, konglomeratów, tworzyw sztucznych lub ceramiki na powierzchnie ścian i sufitów. Klej ŚMIG F-2 można stosować na każde stabilne, równe i chłonne podłoże budowlane takie jak tynki gipsowe, cementowe i cementowo-wapienne, a także na podłoża odkształcalne i drewnopochodne np. płyty OSB i g-k.

Klej cementowy ŚMIG S-6 worek

S-6 Klej do gresu

ŚMIG S-6 jest wodo i mrozoodporną cementową zaprawą klejącą o klasie C1TE, co oznacza klej o obniżonym spływie (poniżej 0,5 mm) i wydłużonym czasie otwartym (30 min).