Gładź szpachlowa. Czym jest gładź i kiedy jest potrzebna?

27.06.2020

Gładź szpachlowa. Co to jest? – funkcja gładzi.

Gładź szpachlowa to przedostatnia powłoka wykończeniowa ścian, zazwyczaj wewnątrz budynku. Jej funkcja to nadanie ścianom idealnie gładkiej powierzchni, która następnie jest malowana lub pokrywana tapetą. Wbrew nadziei wielu laików farba nie pokryje zadrapań, piasku ani dziurek na ścianie. Tak samo przez większość tapet (zwłaszcza fototapet) przebijają się wszelkie nierówności ścian. Nie wygładzone powierzchnie ścian w większości przypadków uznawane są za niewykończone i nieestetyczne, natomiast dobrej jakości gładzie są wyznacznikiem wysokich standardów wykończenia wnętrz.
Jednocześnie, naturalnie gładziami nazywane są wyroby budowlane przeznaczone do wykonywania gładzi czyli wygładzania ścian. Są to masy szpachlowe sprzedawane w formie gotowej lub sypkiej (do rozrobienia z wodą), które rozprowadza się na ścianie w warstwach 2-5 mm. Oczywiście oferta gładzi dostępnych na rynku jest bardzo szeroka i obejmuje produkty, które różnią się od siebie istotnymi cechami. Analogicznie dostępnych do wyboru jest kilka metod wykonywania gładzi, z których część jest przystępna amatorom, a część jest wybierana tylko przez wykonawców profesjonalnych i wymaga specjalistycznego sprzętu.
smig_pszczolka_zadna_farba.png

Co gładzimy? – podłoża pod gładź.

Najczęściej podłożem pod gładź są tynki, których główną funkcją jest ochrona konstrukcji oraz równanie ścian do prostej i płaskiej powierzchni. O ile prawidłowo wykonane tynki zapewniają, że ściana nie ma kształtu banana i na całej długości jest idealnie pionowa, to faktura większości tynków jest ziarnista, piaskowa i szorstka. Nawet jednowarstwowe tynki zacierane na mokro i wykończone tak zwanym mleczkiem gipsowym rzadko są tak gładkie, żeby w ogóle nie wymagały zastosowania gładzi, choć na pewno bardzo znacząco zmniejszają jej zużycie. Gładzić możemy wszystkie rodzaje tynków wewnętrznych, a więc zarówno wapienne, cementowe, gipsowe, polimerowe i inne.
Gotową gładź szpachlową możemy także stosować na wszystkie typowe podłoża  budowlane takie jak bloczki betonowe, beton, gazobeton, płyty g-k kiedy decydujemy się na standard wykończenia Q4 oraz płyty osb i inne drewnopochodne jak w przypadku okładzin konstrukcji szkieletowych.
Innymi podłożami pod gładź mogą być stare powłoki malarskie z farb emulsyjnych, ftalowych, olejnych i innych oraz powierzchnie ścian po zdjęciu tapet, które to wymagają wygładzenia, dla uzyskania najlepszego efektu przy ponownym malowaniu lub tapetowaniu.

Rodzaje gładzi. Gładzie sypkie i gotowe.

Rodzaje gładzi schemat
Gładzie należy przede wszystkim podzielić na dwie grupy: gładzie sypkie oraz gładzie gotowe. W znakomitej większości przypadków zdecydowanie zalecamy zastosowanie gładzi gotowych. W wielu aspektach są wygodniejsze w pracy i zaoszczędzą sporo czasu.
Gładzie gotowe sprzedawane są w formie gotowej masy szpachlowej zazwyczaj w plastikowych wiadrach. Oparte są na spoiwie polimerowym, które wiąże i twardnieje poprzez wysychanie. Oznacza to, że warstwa gładzi nałożona na ścianę pozostanie miękka dopóki w całości nie wyschnie. Grube warstwy gotowych mas szpachlowych wysychają długo i pękają przy zbyt dużej grubości (powyżej 3-5 mm). Natomiast świetnie nadają się do bardzo cienkiego szpachlowania i w porównaniu do gładzi sypkich również są znacznie bardziej elastyczne i wygodniejsze w pracy.
Gładzie sypkie są sprzedawane w workach, w formie suchego proszku. Oparte są na spoiwach sypkich głównie gipsie, ewentualnie cemencie. Twardnieją zwykle 1,5 godziny po zmieszaniu z wodą, podczas chemicznego procesu wiązania. Pozwala to na nakładanie grubych warstw (powyżej 3mm). Natomiast z drugiej strony niosą ze sobą ryzyko, że gładź wyschnie przed upływem czasu wiązania (gips nie zdąży zareagować chemicznie z wodą). Może spowodować to, że gładź będzie bardzo miękka lub wręcz obsypie się ze ściany. Z tego powodu zastosowanie gładzi sypkich jest niekorzystne, jeśli chcemy nakładać bardzo cienką warstwę gładzi.

Gładzie gotowe

Mieszanina dyspersji polimerowej, wody wypełniaczy skalnych oraz dodatków poprawiających parametry gładzi oraz komfort pracy.

Gładzie gipsowe

Mieszkanka gipsu naturalnego lub syntetycznego, mączek skalnych oraz różnych dodatków kontrolujących czas wiązania i poprawiających przyczepność i komfort pracy. Czasami zawiera sypkie polimery dla poprawienia elastyczności.

Gładzie cementowe

Mieszanka białego cementu i wypełniaczy skalnych oraz dodatków poprawiających przyczepność i komfort pracy.

Gładzie wapienne

Zazwyczaj gładzie wapienne dostępne na rynku to gładzie gipsowe zawierające dodatek wapna, które może powodować że gładź twardnieje z czasem po położeniu, nawet do miesiąca czasu.

Metody wykonywania gładzi

Niezależnie od rodzaju stosowanej gładzi proces wykonywania prac przebiega według tego samego schematu z drobnymi różnicami. Najpierw przygotowanie podłoża. Następnie masa musi zostać w dwóch warstwach nałożona na ścianę i wyrównana za pomocą pacy, lub szpachli. Ostatnia warstwa gładzi jest szlifowana lub zacierania na mokro.

1. Przygotowanie podłoża

Na tym etapie trzeba zadbać o to, żeby podłoże na które będziemy nakładać gładź było odpowiednio czyste trwałe i nie za bardzo chłonne.
Gruntowanie ściany z pustaków Gruntem ŚMIG K-15

2. Nanoszenie gładzi

  • Tradycyjna metoda nanoszenia czyli rozprowadzanie po ścianie za pomocą pacy stalowej
  • Rozprowadzanie wałkiem
  • Nanoszenie agregatem szpachlarskim
Nakładanie białej gładzi ŚMIG wałkiem do gładzi.

3. Zaciąganie gładzi

  • Pacą
  • Szpachlą typu pióro
  • Szpachlą powierzchniową zwaną nożem
Wygładzanie gładzi ŚMIG, nakładanej wałkiem, nożem do gładzi.

4. Szlifowanie drobnych nierówności

(lub w przypadku niektórych gładzi sypkich możliwe zacieranie na mokro, zanim gładź zwiąże do końca).
Po nałożeniu i zaciągnięciu na równo 2 lub 3 warstwy drobne nierówności powinny zostać zeszlifowane ręcznie lub przy użyciu szlifierki do gładzi zwanej żyrafą.
Wygładzanie białej gładzi ŚMIG ręczną szlifierką

5. Gruntowanie po szlifowaniu

Gładź po zakończeniu szlifowania należy odpylić (np. odkurzyć) lub dokładnie zagruntować. Często wykorzystuje się do tego farbę gruntującą, która jednocześnie pokrywa ścianę pierwszą delikatną warstwą bieli.
Gruntowanie sufitu

Podobał Ci się nasz artykuł? Mamy więcej ciekawych treści dla Ciebie. Dowiedz się o nich jako pierwszy! Śledź nas na Facebooku. Do zobaczenia właśnie tam. 🙂

Polecane produkty naszych marek

Gładź szpachlowa A-2 wiaderko

A-2 Biała gotowa gładź szpachlowa

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. A-2 można stosować także do łączenia płyt gipsowo-kartonowych z taśmą wzmacniającą. Gładź tworzy trwałe i śnieżnobiałe podłoże pod powłoki malarskie i tapety.

Gładź szpachlowa A-6 wiaderko

A-6 Biała gotowa gładź szpachlowa szybkoschnąca

ŚMIG A-6 charakteryzuje się krótkim czasem wysychania. Dzięki nowoczesnej formule schnie 2-krotnie szybciej niż tradycyjne gładzie gotowe, co umożliwia szybsze przystąpienie do prac końcowych a tym samym szybsze ukończenie prac w ogóle.

Gładź szpachlowa D-1 worek

D-1 Biała gładź szpachlowa łatwoszlifowalna

Gładź ŚMIG D-1 jest łatwa w szlifowaniu oraz gwarantuje śnieżnobiały kolor. Tworzy trwałe podłoże idealne pod powłoki malarskie i tapety. Dzięki niej będziesz w stanie wygładzić ściany, w tym uzupełnić ubytki czy rysy. Produkt nadaje się także do wygładzania połączeń płyt gipsowo-kartonowych z taśmą wzmacniającą.

Gładź szpachlowa ŚMIG E-1 worek

E-1 Gładź szpachlowa łatwoszlifowalna

Gładź ŚMIG E-1 jest łatwa w szlifowaniu. Tworzy trwałe podłoże idealne pod powłoki malarskie i tapety. Dzięki niej będziesz w stanie wygładzić ściany, w tym uzupełnić ubytki czy rysy. Produkt nadaje się także do wygładzania połączeń płyt gipsowo-kartonowych z taśmą wzmacniającą.

Gładź szpachlowa Megaron Dv-20 wiaderko

Megaron Dv-20 – Biała gotowa gładź polimerowa SUPER FINISZ

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. Gładź tworzy trwałe i śnieżnobiałe podłoże pod powłoki malarskie i tapety.

Gładź szpachlowa Megaron FINISZ worek

Megaron Gs-1 – Gładź gipsowa FINISZ

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. Łatwa do nakładania i szlifowania.

Gładź szpachlowa Megaron SUPER FINISZ worek

Megaron Gt-120 – Biała gładź gipsowa SUPER FINISZ

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. Łatwa do nakładania i szlifowania. Gładź ma kolor śnieżnobiały.