Co to jest szpachlowanie Q1, Q2, Q3 i Q4?

15.06.2021

4 standardy szpachlowania łączeń płyt g-k w suchej zabudowie

Spoinowanie płyt g-k bez taśmy gipsem ŚMIG D-3
Płyty gipsowo-kartonowe są obecnie rozwiązaniem często wykorzystywanym w wykańczaniu wnętrz. Jest to stosunkowo łatwe i tanie rozwiązanie na wszelkiego rodzaju ścianki działowe, sufity podwieszane, zabudowy instalacji czy półki wpuszczone w ścianę. Dlatego też cieszy się tak dużą popularnością. Jak wiadomo do uzyskania jednolitej powierzchni niezbędne jest połączenie krawędzi płyt g-k, zazwyczaj przy użyciu gotowej masy szpachlowej albo gipsu szpachlowego oraz siatki, lub taśmy wzmacniającej. Nie wszystkie pomieszczenia i rodzaje wykończeń wymagają łączeń wykonanych na tak zwany “błysk”. Czasami płyty g-k zostają wykończone w sposób niewymagający idealnie gładkiej powierzchni spoiny, bądź kwestie estetyczne nie są aż tak istotne, np. w pomieszczeniach gospodarczych.
Dla ułatwienia określenia zakresu prac przy szpachlowaniu płyt g-k wyszczególnione zostały 4 poziomy, które już na starcie wyznaczają zakres obróbki suchej zabudowy. W zależności od planowanego wykończenia szpachlowanie łączeń można zakończyć na wybranym poziomie. System oparty na nazewnictwie poziomów Q1, Q2, Q3 i Q4 pochodzi od niemieckiego słowa ,,Qualität”, które oznacza jakość. Czyli określamy jakość wykonania łączenia w standardzie 1, 2, 3 lub 4. System ten jest niezwykle przydatny przy przygotowaniu wycen, obliczaniu zużycia materiałów, a także przy doborze odpowiedniej chemii budowlanej. Postaramy się wyjaśnić czym poszczególne etapy prac się od siebie różnią i mamy nadzieję, że rozwiejemy tym, wątpliwości w kwestii doboru technologii pracy i materiałów.
Miejsce zastosowaniaQ1Q2Q3Q4
pomieszczenia techniczne✔️✔️
pomieszczenia mieszkalne✔️✔️
pod płytki✔️✔️✔️✔️
pod grube tapety✔️✔️
pod tynk strukturalny✔️
pod cienkie tapety✔️
farby strukturalne✔️
farby matowe✔️✔️
farby o wysokim połysku✔️

Q1 szpachlowanie podstawowe

Wypełnianie łączenia. Ważna wytrzymałość mechaniczna.
Najbardziej podstawowy standard to szpachlowanie Q1 – szpachlowanie ograniczające się do wykonania spoinowania oraz do szpachlowania miejsc, w których znajdują się wkręty montażowe w płytach g-k. Spoinowanie w przypadku standardu Q1 polega na wypełnieniu szczelin między płytami g-k gotową masą szpachlową lub gipsem szpachlowym z wtapianiem taśmy zbrojącej w łączenia oraz przykryciu tej taśmy cienką warstwą masy szpachlowej. Szpachlowanie Q1 obejmuje zarówno fabryczne łączenia płyt g-k, jak i ręcznie fazowane krawędzie. Należy pamiętać, że produkt do spoinowania płyt g-k musi mieć większą wytrzymałość mechaniczną niż zwykła gładź, co za tym idzie w opisie takiego produktu powinna znaleźć się informacja, że służy do łączenia płyt g-k lub do szpachlowania Q1. W przypadku wykończenia Q1 kwestie estetyczne nie mają znaczenia, spoiny mają zapewniać odpowiednią wytrzymałość oraz izolację akustyczną. Warto pamiętać, że w tym przypadku, przy samym malowaniu łączenia będą wyraźnie widoczne. Standard Q1 stosuje się np. pod glazurę lub tynki strukturalne, ale także na ściany w pomieszczeniach technicznych o niskim standardzie wykończenia.
płyty gipsowo-kartonowe wodoodporne wewnątrz budowy
spoinowanie sufitu, zatapianie taśmy w masie szpachlowej

Q2 szpachlowanie standardowe

a2_smig_q2_szpachlowanie__g-k+piktogram.png
Zaszpachlowanie samej spoiny. Bez szlifowania.
Szpachlowanie Q2 to szpachlowanie łączeń Q1 pokryte dodatkową cienką warstwą w pasie o trochę większej szerokości, co częściowo niweluje nierówności. Etap szpachlowania Q2 można wykonać zarówno masą i gipsem przeznaczonym do łączenia płyt jak i zwykłą gładzią.
Ten etap szpachlowania już nie odpowiada za wytrzymałość mechaniczną spoiny. Szpachlowanie standardowe Q2 stosuje się np. na ścianach dedykowanych pod grube tapety lub tynk strukturalny. Po samym malowaniu łączenia mogą pozostać częściowo widoczne.
wnętrze mieszkania w trakcie remontu, z drabiną na pierwszym planie, płyty g-k Q2
wnętrze kamienicy w trakcie remontu, sufit płyty g-k ognioodporne Q2

Q3 szpachlowanie specjalne

a2_smig_q3_szpachlowanie_g-k+piktogram.png
Wygubienie łączenia na pasie 40-60 cm. Zeszlifowane do płyty.
Standard Q3 polega na szerszym szpachlowaniu spoin, mającym na celu zerowanie powierzchni łączenia z płytą. Pas masy szpachlowej nakładanej na łączenie w standardzie Q3 powinien mieć szerokość około 30-60 cm. Dodatkowo w tym standardzie dobrze jest pokryć całą płytę cieniutką warstwą gładzi, nakładanej ,,na ostro” co zminimalizuje różnice w połysku powłoki malarskiej.
Przy szpachlowaniu w standardzie Q3 zazwyczaj używamy gładzi szpachlowej, ponieważ konieczne jest wykończenie powierzchni poprzez szlifowanie w celu zgubienia przejścia między gładzią a płytą. Szpachlowanie w standardzie Q3 dedykowane jest np. pod cienkie tapety o niskim połysku lub pod malowanie farbami matowymi i strukturalnymi.
wnętrze w trakcie remontu, spoinowanie płyt g-k
wnętrze mieszkania, płyty g-k Q3

Q4 szpachlowanie specjalne o najwyższym standardzie

a2_smig_q4_szpachlowanie_g-k+piktogram.png
Szpachlowanie po całości. Wykończone szlifowaniem.
Q4 to najwyższy standard wykończenia zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych. Polega na szpachlowaniu całej powierzchni płyt g-k gładzią, oraz zeszlifowaniu nierówności. Zalecana grubość warstwy to 1-2 mm. Podobnie jak w przypadku Q3 szpachlowanie wykonuje się zazwyczaj przy pomocy gładzi szpachlowej.
Wyszlifowana i odpylona powierzchnia, powinna mieć idealnie gładką fakturę. Poziom Q4 ma na celu zapewnienie, że miejsca łączeń nie będą widoczne nawet pod światło przy farbach i tapetach o wyższym połysku i to właśnie z myślą o takim wykończeniu jest wybierany.
szpachlowanie płyt g-k wodoodpornych Q4
wnętrze po remoncie, białe ściany i biała kanapa

Odpowiednia chemia budowlana

Dla zapewnienia trwałości i jakości wykonanych spoin trzeba pamiętać o doborze odpowiedniej chemii budowlanej. Do Etapu Q1 czyli wypełniania połączeń wykorzystujemy produkty o większej wytrzymałości mechanicznej czasami nazywane masami konstrukcyjnymi. Należą do tej grupy zarówno gotowe masy szpachlowe takie jak ŚMIG C-50 i ŚMIG A-2 oraz produkty sypkie takie jak gips szpachlowy ŚMIG D-4 i Megaron Gs-10.
produkty ŚMIG i Megaron szpachlowanie Q1
Do wykonania etapów Q3 i Q4 dla ułatwienia pracy warto wybrać produkty bardziej podatne na szlifowanie. Do tego celu dobrze sprawdzą się gotowe gładzie takie jak ŚMIG A-2 i ŚMIG A-11 lub sypkie takie jak Megaron Finisz i Super Finisz.
Etap Q2 natomiast nie ma ani wymagań wytrzymałościowych ani nie jest szlifowany, więc może być wykonany zarówno jedną jak i drugą grupą produktów.
Gładź Megaron ŚMIG Q3 Q4
ProduktQ1Q2Q3Q4
ŚMIG A-2✔️✔️✔️✔️
ŚMIG A-6✔️✔️✔️✔️
ŚMIG A-11✔️✔️✔️
ŚMIG C-50✔️✔️
ŚMIG D-1✔️✔️✔️✔️
ŚMIG D-2✔️✔️✔️✔️
ŚMIG D-3✔️✔️✔️✔️
ŚMIG D-4✔️✔️✔️✔️
ŚMIG D-7✔️✔️✔️✔️
ŚMIG E-1✔️✔️✔️✔️
Megaron SUPER FINISZ Dv-20✔️✔️✔️
Megaron BEZPYŁOWA Df-16✔️✔️✔️
Megaron FINISZ Gs-1✔️✔️✔️✔️
Megaron SUPER FINISZ Gt-120✔️✔️✔️
Megaron MASZYNOWA Gv-10✔️✔️✔️
Megaron PROFESSIONAL Gv-15✔️✔️✔️
Megaron FRANCUSKI Gs-2✔️✔️✔️✔️
Megaron Gips szpachlowy Gs-3✔️✔️
Megaron Gips ZBROJONY Gs-10✔️✔️

Podobał Ci się nasz artykuł? Mamy więcej ciekawych treści dla Ciebie. Dowiedz się o nich jako pierwszy! Śledź nas na Facebooku. Do zobaczenia właśnie tam. 🙂

Polecane produkty naszych marek

Gładź szpachlowa A-2 wiaderko

A-2 Biała gotowa gładź szpachlowa

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. A-2 można stosować także do łączenia płyt gipsowo-kartonowych z taśmą wzmacniającą. Gładź tworzy trwałe i śnieżnobiałe podłoże pod powłoki malarskie i tapety.

Masa Szpachlowa ŚMIG C-50 wiaderko

C-50 Supermocna masa szpachlowa do łączenia płyt G-K bez taśmy

Przeznaczona jest do spoinowania płyt gipsowo-kartonowych zarówno o profilu fabrycznym, jak również o krawędziach ręcznie fazowanych. Jej wysoka elastyczność i wytrzymałość zapewnia trwałość połączeń bez konieczności stosowania taśmy wzmacniającej. ŚMIG C-50 służy także do uzupełniania pęknięć, rys i ubytków powstałych na powierzchni ścian i sufitów.

Gips szpachlowy ŚMIG D-3 worek

D-3 Gips szpachlowy do łączenia płyt G-K bez taśmy

Wysoka elastyczność i wytrzymałość gipsu zapewnia trwałość połączeń bez konieczności stosowania taśmy wzmacniającej. Zatopienie taśmy w pierwszej warstwie gipsu D-3 zwielokrotnia tę wytrzymałość.

Gips szpachlowy ŚMIG D-4 worek

D-4 Biały gips szpachlowy do łączenia płyt G-K 60 minut

ŚMIG D-4 przeznaczony jest do spoinowania płyt g-k z użyciem taśmy wzmacniającej w optymalnym czasie 60 min. ŚMIGiem D-4 można również uzupełniać pęknięcia, rysy i ubytki powstałe na powierzchni ścian i sufitów.

Gładź szpachlowa Megaron Dv-20 wiaderko

Megaron Dv-20 – Biała gotowa gładź polimerowa SUPER FINISZ

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. Gładź tworzy trwałe i śnieżnobiałe podłoże pod powłoki malarskie i tapety.

Gładź szpachlowa Megaron FINISZ worek

Megaron Gs-1 – Gładź gipsowa FINISZ

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. Łatwa do nakładania i szlifowania.

Gładź szpachlowa Megaron SUPER FINISZ worek

Megaron Gt-120 – Biała gładź gipsowa SUPER FINISZ

Przeznaczona jest do wygładzania powierzchni ścian i sufitów oraz do wypełniania niewielkich ubytków i rys na tynkach wewnątrz budynków. Łatwa do nakładania i szlifowania. Gładź ma kolor śnieżnobiały.